Úterý 18. května 2021, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. května 2021 Nataša

Příští Helicopter Show nebude, pořadateli vadí slábnoucí podpora Hradce

  10:22
Příští rok se v Hradci Králové neuskuteční populární Helicopter Show, která vždy v květnu na letiště lákala tisíce diváků. Pořadatelé dokonce uvažují, že mohou přestěhovat celou akci i své podnikatelské aktivity do Přerova. Hněvají je škrty města v dotacích tradičním podnikům i špatná komunikace.

Na letišti v Hradci Králové se konal 17.ročník přehlídky vrtulníkové techniky,akrobatických letadel a záchranných složek Helicopter Show (12. května 2018). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Radnice pro příští rok seškrtala dotace tradičním kulturním akcím zařazeným  do cyklu Calendarium Regina.

Fotogalerie

Například organizátoři Sborových slavností nebo festivalu Na jednom břehu mají v úmyslu se svými projekty opustit město. Jako důvody zmiňují nejen snížení dotací, ale také nekoncepční postup města.

Stejné důvody přiměly společnost DSA sepsat dopis, který rozeslala hradeckým zastupitelům a který má redakce MF DNES k dispozici.

„Za stávajících podmínek nebudeme akci Helicopter Show 2020 v Hradci Králové organizovat. Pokud dojde ke změně přístupu města, můžeme tuto tradiční leteckou akci opět zorganizovat v roce 2021,“ stojí například v prohlášení podepsaném předsedou představenstva DSA Tomášem Suchánkem a prvním místopředsedou Danielem Tučkem.

„Nicméně v případě, že město bude nadále přistupovat k tradičním akcím tak, že je bude likvidovat a bude škodit všem podnikatelským subjektům, přesuneme jak tuto akci, tak postupně i většinu podnikatelských aktivit mimo Hradec Králové,“ tvrdí zástupci DSA v dopise.

„Pokud by tomu tak skutečně bylo, mrzelo by mě to. Hledala jsem řešení, s panem Tučkem jsem jednala ještě minulý týden a navrhovala jsem mu, že budeme hledat cestu, jak najít peníze, které potřebují. Je to na rozhodnutí většiny minimálně na úrovni rady a ten souhlas zatím nemám,“ říká náměstkyně primátora pro majetek města Věra Pourová (ANO).

Akce Helicopter Show má rozpočet několika milionů korun, z původně 300tisícového příspěvku města má přijít o 50 tisíc korun a Hradec navíc po pořadatelích požaduje údajně v rozporu s vyhláškou města vysoký pronájem veřejných prostor.

Hlavním důvodem možná jen dočasného konce Helicopter Show je však tragická komunikace města nebo „destruktivní politika nastavování cen za služby městských společností“.

„Snížení dotace je jen jeden z problémů, jde hlavně o komunikaci. Když pošleme jakoukoli žádost přes datovou schránku, s odpovědí můžeme počítat až v řádu mnoha měsíců. A protože město s námi nekomunikuje, logicky nemůžeme vědět, jaká rána přijde příště. Proto jsme rozhodli, město musí pochopit, že má destruktivní politiku,“ upozorňuje Tuček.

Podle něj například Hradec Králové na konci loňského roku o 80 procent zvedl přistávací poplatky.

Společnost DSA proto svou pozornost přesunula na jiná okolní letiště a i přes výrazný nárůst objemu letů letos ušetřila přibližně polovinu ze dvou milionů uhrazených ještě v roce 2018 městské společnosti Letecké služby Hradec Králové.

Destruktivní politiku neděláme, brání se náměstkyně

„Se slovy, jako je likvidace nebo destruktivní politika, nesouhlasím. My určitě nechceme likvidovat akce, jen jsme došli k závěru, že některé by takovou podporu mít nemusely,“ říká náměstkyně Pourová.

„Uznávám však, že jsme si vše nestihli včas a rychle vyříkat, ale například máme snahu zapojit i jiné subjekty, které by pomohly zafinancovat pořadatelům jejich projekty. Párkrát se to již povedlo, ale nechci konkretizovat, koho bych chtěla oslovit ve vztahu k panu Tučkovi. Budeme hledat řešení,“ slibuje Pourová.

Jenže Daniel Tuček už na žádné záruky čekat nehodlá. Jeho trpělivost skončila a Hradec Králové by dokonce mohl o Helicopter Show přijít nejen pouze v příštím roce, ale nastálo.

„Jestli město přijde s ucelenou koncepcí, které akce a za jakých podmínek bude podporovat, budeme Helicopter Show rádi organizovat znovu. V opačném případě se nám nabízí například Přerov,“ zmiňuje Tuček město v Olomouckém kraji s mezinárodním letištěm.

DSA přesouvá část aktivit do Přerova, Hradec může litovat

A právě v Přerově již společnost DSA vybudovala nový hangár a převádí sem i část výcvikových letů.

To je další problém pro Hradec Králové. Místní leteckou školou ročně projde přes 250 studentů z celého světa, pro vládní projekt USA se v Hradci každoročně školí kolem 75 lidí a letos DSA podepsala dlouhodobý kontrakt na výcvik pilotů pro Malaysia Airlines, který začne v březnu příštího roku.

„Když se město asi před třemi lety začalo nesmyslně a nekoncepčně chovat k letišti, začali jsme pracovat na přesunu našich podnikatelských aktivit. Město sice říká, že chce rozšiřovat letiště a chce, aby na něm fungovaly firmy, ale když jsme tu začali rozšiřovat naše aktivity, ze dne na den začalo omezování letového provozu či drastické zvyšování poplatků. Po dvaceti letech bohužel nevidíme, že by město vůbec vědělo, co dělat s letištěm. Proto musíme mít rizika rozdělená,“ zdůvodňuje Tuček.

„DSA je silná firma a myslím, že je dobře, když má svoje pozice diverzifikované jako nyní. Každopádně DSA k Hradci Králové patří, udělali tady pořádný kus práce a byla bych ráda, kdyby zůstala,“ uzavírá Pourová.

Záběry z Helicopter Show z května 2019:

16. května 2019


  • Nejčtenější

Zadlužený předseda vysál účet společenství vlastníků, zbyla stokoruna

Ze společné pokladny jednoho panelového domu v Hradci Králové si předseda společenství vlastníků jednotek (SVJ)...

Za jízdu v Krkonoších na motorkách zaplatili jezdci stotisícové pokuty

Čtyři motocyklisté, kteří loni 1. dubna jezdili na terénních motocyklech s pásy po zasněžených Krkonoších, již pokuty,...

Obviněný fatálně napadl spoluvězně ve vazbě, za vraždu mu hrozí až 18 let

Policie vyšetřuje vraždu v královéhradecké vazební věznici. Minulý týden 3. května tam vazebně stíhaný muž v ranních...

Hovězí steak z laboratoře. Talentovaná výzkumnice vyvíjí kultivované maso

Premium Teprve sedmnáctiletá studentka gymnázia z Hradce Králové Kateřina Marešová je už nyní nadějnou výzkumnicí. Pracuje pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž z Trutnovska přišel na návštěvu se zbraní, hostitel se postřelil

Setkání dvou kamarádů na Trutnovsku skončilo vážným zraněním. Jeden z nich totiž přišel na návštěvu se zbraní a půjčil...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Srnčata pomohou zachránit před zemědělskými stroji drony s termokamerou

Každý rok padnou za oběť zemědělským strojům tisíce divokých zvířat, zejména bezbranných mláďat v porostu. V okolí obce...

Za jízdu v Krkonoších na motorkách zaplatili jezdci stotisícové pokuty

Čtyři motocyklisté, kteří loni 1. dubna jezdili na terénních motocyklech s pásy po zasněžených Krkonoších, již pokuty,...

Při požáru stodol shořela historická vojenská vozidla. Škoda je 1,5 milionu

Dvě stodoly shořely v neděli nad ránem u domu v Nevraticích na Jičínsku. Oheň zničil historickou vojenskou techniku,...

Zadlužený předseda vysál účet společenství vlastníků, zbyla stokoruna

Ze společné pokladny jednoho panelového domu v Hradci Králové si předseda společenství vlastníků jednotek (SVJ)...

Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?
Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?

Ať už se rozhodnete nechat propíchnout ouška miminku, nebo chcete vyčkat na pozdější rozhodnutí dítěte, čeká vás výběr prvních dětských náušnic. V...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

„Rasistická“ rýže Uncle Ben´s končí. Dostala nové jméno i obal

Celosvětově známá značka rýže, dosud známá pod názvem Uncle Ben’s, oficiálně změnila jméno. Nyní se bude v regálech...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...