Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

V Broumově chtějí bourat malý „Karlův most“. Místní se bouří, sepsali petici

  9:45
Petice bojuje proti zbourání klasicistního mostu v Broumově na Náchodsku. Královéhradecký kraj ho opravit nechtěl, nechá však ještě posoudit jeho technický stav. Problém je, že kamenný most léta pokrýval betonový nástřik. Bude záležet na kondici pískovce, silničáři už v něm objevili trhliny.

Není památkou, pro místní je to však malý „Karlův most“. Stavba z roku 1819 na katastru Hejtmánkovic, po níž míří veškerá doprava do Broumova, má namále. Silničáři Královéhradeckého kraje se rozhodli původní most přes Liščí potok zdemolovat a nahradit novým. Je projekt, začalo stavební řízení, dotčené instituce včetně samosprávy daly souhlas. Málokdo v regionu to však tušil.

Pod tlakem petice se však do tří týdnů dalo vše do pohybu. Krajský hejtman se sešel s petenty i zástupci Hejtmánkovic a Broumova a bourání oddálil.

„Řešili jsme věcný obsah petice, jestli pokračovat variantou výstavby nového mostu, nebo zda neexistuje možnost podívat se na to ještě jednou z hlediska stavebně technického stavu. Vnímám oprávněné požadavky i dotazy petentů. Nařídil jsem Údržbě silnic, aby provedla podrobný technický průzkum zaměřený nejen na technický stav a nejlepší způsob rekonstrukce nebo nahrazení novým mostem, ale i výhled do budoucna, zda most snese dole přidání cyklostezky. Sundal by se i dosavadní betonový plášť,“ říká hejtman Martin Červíček (ODS).

Silničáři od půli června odstraňují betonový nástřik. Restaurátorka v prvních dnech předběžně hodnotila, že pískovec působí soudržně, ale podle silničářů se tam již našly trhliny.

„Trhliny se nacházejí podélně, souběžně s vozovkou. Nyní se odstraňuje torkret, betonový nástřik. Poté budou následovat vývrty do pískovce i betonových částí, v laboratoři se provedou zkoušky pevnosti. Pak teprve projektant a statik spočítají únosnost a vytvoří statický model mostu. Předběžné výsledky očekávám až v listopadu či prosinci,“ popisuje koncem června technicko-obchodní náměstek ředitele krajské Údržby silnic Jiří Koutník.

Podle výsledku nastane buď demolice mostu, nebo hejtman rozhodne o rekonstrukci. Odmítl však, že by v přípravách, jež trvají od roku 2018, někdo pochybil.

Klasicismus dává tvář

Na blížící se demolici upozornil regionální badatel Petr Bergmann. Před měsícem se na něj obrátil kdosi ze stavební firmy, že kvůli dokumentaci hejtmánkovického mostu shání historické materiály, protože se bude bourat. Dozvěděl se, že už existuje koordinované stanovisko dotčených orgánů a letos nebo příští rok v létě nastane bourání. Od úředníků si vyslechl, že veřejnost nemá do krajské investice co mluvit, proto sáhl k petici. A podal na ministerstvo kultury návrh na prohlášení mostu za kulturní památku.

Dvousetletý most zapadá mezi další klasicistní stavby, které dávají Broumovsku tvář víc než známé baroko. Jde hlavně o statky broumovského typu i klasicistní městskou zástavbu.

Dvouobloukový most z pískovcových kvádrů se sochami sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého s vročením 1819 přitom není jediný. Další dva vybudované asi stejnou firmou a původně zdobené sochami sv. Jana Nepomuckého jsou v Meziměstí a Jetřichově, oba vznikly na říčce Stěnavě a sochy z nich zmizely po nehodách v 60. a 70. letech, ale mohly by se zase vrátit. Meziměstský most je v terénu takřka neviditelný, svědčí o něm jen kovové zábradlí podél silnice, řeka pod ním už neteče, protože si v roce 1929 vyrazila jiné koryto. Most už je však památkově chráněný a silničáři chystají jeho opravu.

Tři klasicistní mosty se dochovaly na Broumovsku – v Meziměstí (červená značka), Jetřichově (modrá značka) a v Hejtmánkovicích (šedá značka):

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Obrat, který nastal po hejtmanově návštěvě, aktivista vítá. Svolal veřejnou debatu se zástupcem památkářů i silničářů, ta se odehrála v poklidu. Petice posbírala asi 500 podpisů.

„Zájem o tuto problematiku je značný, netýká se to jen mostu, ale i přístupu k památkám i toho, jak se řeší takové realizace. Někdo v Hradci od stolu rozhodne, že se zbourá most. Kdybychom rychle nereagovali, bez mrknutí oka už mohl být zbourán. Není jediný listinný důkaz, že most je ve špatném stavu. Není technická zkouška, statický posudek, chemická zkouška, nic,“ míní Petr Bergmann.

O údajně špatném stavu mostu nesvědčí ani žádná dopravní omezení, jezdí přes něj nákladní auta i autobusy.

Krajští silničáři zdůvodňovali, že demolice vyplynula z hlavní mostní prohlídky před půldruhým rokem. Ta upozornila na některé trhliny či nefunkční izolaci, kvůli níž do mostu zatéká. Problematický je torkret, tedy betonový nástřik na spodní části provedený za minulého režimu. Ten uzavřel vlhké pískovcové kameny, takže mohou být už narušeny. Dále silničáři zmiňují, že kotvy, kterými se upevňovaly ocelové sítě pro nástřik, byly provedeny nejspíš neodborně. Problém je i s nosníky z předpjatého a prefabrikovaného železobetonu, které se k mostu přidávaly kvůli chodníku.

Kvůli necitlivým zásahům z minulosti proto kraj napřed odmítl, že by se dalo mluvit o zachované hodnotné památce. Opravu označili za neekonomickou, navíc by prý nezajistila normy ani životnost.

Most má potenciál

Památkář Jiří Balský potvrdil, že Národní památkový ústav se mostem zásadně nezabýval, nevytipoval jej ani pro vlastní návrhovou komisi. Připouští, že se památkáři spolehli na vyhodnocení silničářů.

„Podle toho, co napsal Petr Bergmann, most zjevně své památkové hodnoty má. Je jeden z několika, zároveň jeden z mála a má historickou hodnotu. V tom je potenciál, aby se most stal kulturní památkou. Teď je potřeba zjistit, zda je opravitelný a do jakého stavu, a podle toho by mělo uvažovat ministerstvo kultury, my i vlastník,“ říká ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Josefově.

Balský zmiňuje jako příklad prvorepublikový železobetonový most přes Čistou v Hostinném, kterému také hrozila demolice. Návrh na prohlášení za památku podali přímo památkáři, znovu se posuzoval stav a kraj jej poté opravil tak, aby dostačoval provozu.

Pro Broumov jde o klíčový most, i když je na sousedním katastru. S jeho demolicí souhlasilo bývalé vedení Broumova. Starosta Arnold Vodochodský (Broumovská vlna) se zdráhal demolici kritizovat, když stavba už byla připravena. „Škoda, že se to neřešilo už v minulosti,“ říká starosta.

I když se na příjezdu do Broumova plánuje část obchvatu od benzinky k autoškole, který by historický most míjel, podle starosty se krajská investice rýsuje do patnácti let. Kraj už opravil některé části průtahu, zbývá třeba přetížená křižovatka pod nemocnicí.

Novostavba obci nevadila, žádali návrat soch

Hejtmánkovický starosta tvrdí, že památková ochrana mostu se mohla řešit řadu let. Odmítá, že by samospráva byla málo informovaná, jak se píše v petici. Obec odsouhlasila projektovou dokumentaci i technickou zprávu, vymohla si však návrat soch na budoucí most.

„Uvidíme, jak dopadne technické posouzení. Samozřejmě nikdo nechce most za každou cenu bourat,“ říká starosta Václav Harasevič (Za hezčí Hejtmánkovice).

Návrh novostavby mostu působí podle vizualizací hodně výrazně. Dostane železobetonový monolitický rám, obejde se bez středového pilíře, klenba bude jen opticky. Správa Chráněné krajinné oblasti Broumovsko si vymohla na pohledových částech obklady z místního pískovce, podle aktivistů to však není v regionu obvyklé. Kritizují i to, že sochy se odstěhují na okraje mostu. Kraj původně odhadl, že se stavba odhadem za 30 milionů korun dostane na řadu v roce 2026.

  • Nejčtenější

Jediný terénní jeřáb v Česku staví na svazích Orlických hor novou lanovku

Sloupy pro novou šestisedačkovou lanovku v Deštném v Orlických horách vyzvedl na betonové patky dálkově ovládaný pásový jeřáb, který je jediný svého druhu a velikosti v republice. Horské středisko do...

24. července 2024  6:40

Rekord nevydržel ani týden, u Hradce se řidič hnal rychlostí 191 km/h

Další šofér přišel na Královéhradecku o řidičský průkaz kvůli příliš rychlé jízdě. Na silnici první třídy mu policisté u Třebechovic pod Orebem mimo obec naměřili rychlost 191 kilometrů za hodinu....

24. července 2024  17:21

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tragikomický dvojdotek změnil euforii na zmar. Nešťastník Trubač se podivoval nad VAR

Vše pro Daniela Trubače začalo až komickým ukopnutím. Po pár vteřinách se pro něj a jeho spoluhráče situace proměnila v nepopsatelnou radost, aby za pár minut bylo zase všechno jinak. A nakonec z...

22. července 2024  8:53

Hradec - Teplice 1:0, gól hostů v závěru kuriózně neplatil, pak se trefil Spáčil

Devadesát minut nudy, v nastavení pak nevídané drama. Tepličtí fotbalisté v úvodním dějství nového ročníku v Hradci Králové v samém závěru skórovali, ale na doporučení videoasistenta gól kvůli...

21. července 2024  19:40,  aktualizováno  21:55

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při požáru bytového domu v Jičíně zemřel muž, další dva lidé jsou vážně zraněni

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahovalo v úterý odpoledne u požáru bytového domu v Jičíně. Podle svědků plamenům předcházel výbuch. Zdravotníci potvrdili jednoho zemřelého...

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  24.7 17:10

Místo splachování stačí zasypat. Toalety v Prachovských skalách vyrobí hnojivo

V Prachovských skalách v Českém ráji slouží turistům první dva kompostovací záchody v kraji. Budky inspirované tvarem šnečí ulity navrhli studenti hradecké stavební školy. Správci přírodní památky si...

25. července 2024  18:10

Pro dvě přetížené křižovatky v Hradci budou koncerty Eda Sheerana zkouškou

Dvojice křižovatek mezi zónami Aldis a OBI v Hradci Králové je nejrizikovější v kraji. O víkendu 27. a 28. července navíc zažijí výrazný nápor řidičů, kteří pojedou do Parku 360 na koncerty světové...

25. července 2024  11:59

Rekord nevydržel ani týden, u Hradce se řidič hnal rychlostí 191 km/h

Další šofér přišel na Královéhradecku o řidičský průkaz kvůli příliš rychlé jízdě. Na silnici první třídy mu policisté u Třebechovic pod Orebem mimo obec naměřili rychlost 191 kilometrů za hodinu....

24. července 2024  17:21

Při požáru bytového domu v Jičíně zemřel muž, další dva lidé jsou vážně zraněni

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahovalo v úterý odpoledne u požáru bytového domu v Jičíně. Podle svědků plamenům předcházel výbuch. Zdravotníci potvrdili jednoho zemřelého...

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  24.7 17:10

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK JUNIOR/SENIOR - PLAT + BENEFITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 36 500 - 43 000 Kč

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...