Hradec má další problém s uctěním Václava Havla. Tentokrát s lavičkou

  15:29aktualizováno  15:29
Havlova lavička od světoznámého výtvarníka Bořka Šípka, která by měla stát u hradecké městské knihovny už na podzim, bude mít nejspíš zpoždění.

Lavička Václava Havla v Praze. Mezi prvními si na ni sedli Dagmar Havlová a Karel Schwarzenberg. | foto: Milan NosekiDNES.cz

Povážlivé trhliny začínají dostávat hradecké plány, že symbolická Havlova lavička bude u knihovny stát do letošního podzimu a připomene tak tři roky od úmrtí prvního prezidenta České republiky.

Originální dílo světoznámého výtvarníka a designéra Bořka Šípka bude mít přinejlepším zpoždění, autor hradecké myšlenky – náměstek primátora Josef Krofta – se však obává scénáře ještě horšího.

„Kéž by šlo jen o velký skluz. Koordinátorem akce je pražská Knihovna Václava Havla, s její ředitelkou se nám dlouho nedařilo spojit a já se jen bojím toho, aby nám ten projekt nezhatily nějaké administrativní důvody,“ povzdechl si Krofta.

Havlovu lavičku má šest měst na světě

Hradec tak s největší pravděpodobností přichází o šanci stát se teprve sedmým městem světa, které Havlovu lavičku má. Dvě zahradní křesla s havlovskými srdci spojená s kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa, by měla být umístěna před městskou knihovnou ve Wonkově ulici, kterou pro Hradec navrhl architekt David Vávra.

Havlova lavička

Nápad velvyslance Petra Gandaloviče, který oslovil Bořka Šípka, se poprvé ujal vloni 3. října ve Washingtonu. První lavička v Evropě přibyla 10. prosince v Dublinu, letos 1. května se dočkala i Praha (na snímku Dagmar Havlová a Bořek Šípek). Mezitím už ji mají rovněž v Barceloně a v Českých Budějovicích a velmi rychle přibývají další města po celém světě.

„Nic o tom nevíme, měli jsme informace, že lavička se odhalí letos na podzim,“ řekla mluvčí knihovny Vladimíra Svobodová.

Lavička je přitom další z dlouhé série nápadů, co všechno by se v Hradci Králové mohlo po Havlovi jmenovat. Primátor jen den po smrti slavného dramatika navrhl náměstí Svobody, lidovecký předseda knihovnu, biskupství Žižkovy sady, jeden zastupitel lobboval za bezejmenné náměstíčko před magistrátem.

Objevila se i snaha o změnu jména Velkého náměstí, pojmenování kampusu univerzity a čtenáři iDNES.cz v anketě vybrali novou lávku přes Orlici (anketu najdete zde). Korunu tomuto snažení však v červnu 2012 dali zastupitelé, když neschválili přejmenování náměstí Svobody.

„Havlova lavička byla můj nápad a samozřejmě je to reakce na neúspěšný pokus o přejmenování náměstí. Ostatně tato snaha se už jen velmi těžko vrátí, ale uvidíme, jak dopadnou volby,“ pokračoval Krofta.

Největší rozčarování přineslo dva roky staré zastupitelské veto někdejšímu hradeckému primátorovi Martinu Dvořákovi (VPM), jenž se krátce poté stal konzulem v New Yorku.

„Havlova lavička v Hradci by samozřejmě byla velice dobrá zpráva, byť si dál myslím, že Václav Havel by měl být uctěn spíš pojmenováním nějakého významného veřejného prostoru, tak jako se této pocty dostává zcela samozřejmě T. G. Masarykovi,“ pronesl Dvořák.

Pozastavil se i nad pochybami, jestli má lavička od Šípka hodnotu 350 tisíc korun: „Je nebývale smutné, že k takovému rozhodnutí je v Čechách, opět ohrožených recidivou komunistické zvůle, zřejmě ještě stále potřeba určitá dávka odvahy, stejně jako je neskonale trapné, že je potřeba obhajovat a zdůvodňovat i částku v podstatě symbolickou, kterou bude k instalaci případně potřeba vynaložit.“

Částku na pořízení Havlovy lavičky již schválila rada města. Přestože tentokrát již není třeba zastupitelský souhlas, projekt brzdí jiné problémy.

Nejčtenější

Při závodech v Hořicích vyjelo proti motocyklistům osobní auto

Jezdci třídy superbike Kamil Holán, Aleš Nechvátal, Tomáš Borovka a Pavel...

Při nedělních závodech silničních motocyklů Česká Tourist Trophy v Hořicích na Jičínsku se na uzavřenou trať dostalo...

První vražda mezi podnikateli: přivázaný k traverze skončil v přehradě

Nespolehlivého obchodního partnera Pavla Severu, přivázala čtveřice...

Začalo to nenápadně, bez souvislosti s vraždou ze žárlivosti. V pátek 27. listopadu 1992 seděla na břehu Sečské...

U Trutnova zemřel pilot větroně. Srazil se asi s jiným, s nímž závodil

Trosky zříceného větroně v kukuřičném poli u Trutnova (13.08. 2019)

U Trutnova odpoledne havaroval větroň, jehož pilot na místě zemřel. Patrně se srazil s jiným strojem, s nímž v oblasti...

Pervitin, LSD, anabolika. Dealeři zkoušejí pronést drogy na Hip Hop Kemp

Policisté kontrolují návštěvníky mířící na Hip Hop Kemp na hradecké letiště.

Policie zadržela několik dealerů drog a odhalila další desítky lidí, kteří s drogami v zavazadlech mířili do areálu...

Festival Trutnoff se má přesunout do Brna, pořadatel už si vybral místo

Organizátor nejstaršího letního hudebního festivalu v zemi Martin Věchet říká,...

Havlův festival Trutnoff míří do Brna. Organizátoři se domlouvají s vedením města, jak areál přizpůsobit. Akce, která...

Další z rubriky

Při závodech v Hořicích vyjelo proti motocyklistům osobní auto

Jezdci třídy superbike Kamil Holán, Aleš Nechvátal, Tomáš Borovka a Pavel...

Při nedělních závodech silničních motocyklů Česká Tourist Trophy v Hořicích na Jičínsku se na uzavřenou trať dostalo...

Stroje za stamiliony čekají ve skladu, Karsit se továrny ve Dvoře nevzdá

Průmyslník František Řípa ve Dvoře Králové zahájil stavbu další továrny Karsit...

Frustrace, rozčarování a pocity bezmoci se mísí v mysli majitele strojírenského kolosu Karsit Františka Řípy. Stavba...

Banka může chtít po Hradci miliony, lávku k jejímu sídlu nepostaví včas

Vítězný návrh nové lávky přes Labe v Hradci Králové architekta Libora Kábrta.

Velké trápení má Hradec Králové se dvěma lávkami. Ani jedna z nich nestojí, přesto mohou město přijít na mnohem více...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz