Havel ocenění na festivalu nedostane. Radnice se bojí o důstojnost

  16:04aktualizováno  16:04
Předání letošní kulturní ceny a čestného občanství města Trutnova Václavu Havlovi se začíná komplikovat. Mohlo k tomu dojít 21. srpna na rockovém festivalu, to však radnice odmítá.

Zakladatel trutnovského festivalu Martin Věchet pasoval v roce 2007 Václava Havla na náčelníka. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Bývalý prezident má kvůli natáčení filmu Odcházení nabitý program. Proto trutnovské radnici navrhl, že by obě ceny převzal 21. srpna během své návštěvy rockového Open Air Music Festivalu. Představitelé města to však kvůli obavám o důstojný průběh ceremoniálu odmítli.

"Jsem pro každou legraci, ale tohle mi přijde trochu přitažené za vlasy. Chápu, že Václav Havel má trutnovský festival rád. Ale když tam potom mlátí jako dvacetiletá mánička do barelu a kolem běhá nahý Magor Jirous, tak to mi jako vhodné prostředí pro předávání nejvyššího městského ocenění nepřipadá," myslí si trutnovský starosta Ivan Adamec.

O udělení cen rozhodli místní zastupitelé v dubnu. Udělení ocenění Havlovi zdůvodnili jeho mimořádným přínosem české i světové kultuře a propagaci podkrkonošského města.

K Trutnovu má totiž bývalý prezident blízký vztah. Na nedalekém Hrádečku si v 60. letech pořídil chalupu a za normalizace dokonce krátce pracoval v místním pivovaru.

"Zpráva mě samozřejmě potěšila. První příležitost k převzetí obého se nabízí koncem srpna či počátkem září," napsal Havel Adamcovi na jaře.

Tedy v době, kdy předpokládal, že už bude mít dávno po natáčení filmu Odcházení. "Situace se však dál vyvíjela a v této chvíli se jako jediné příhodné datum jeví pouze sobota 21. srpna," vysvětlil Havlův asistent Martin Vidlák.

"O den dřív má skončit natáčení a pan prezident by měl hned odjet na svoji chalupu na Hrádečku. Proto jsme navrhli radnici, zda by se nemohlo předání uskutečnit na festivalu. To by nám velmi vyhovovalo," dodal. Vedení podkrkonošského města však tento návrh odmítlo.

Atmosféru by vytvořil Havelka s Melody Makers

"Na festivalu se přece nedá udělat slavnostní zasedání zastupitelstva. Nedovedu si představit, že bych šel s městskými insigniemi na pódium, před kterým bude deset tisíc lidí naladěných na něco úplně jiného," řekl Adamec.

Podle pořadatelů Open Air Music Festivalu jsou obavy radnice z nedůstojného průběhu předávání ocenění naprosto zbytečné.

"Měli jsme to vymyšlené tak, že by k němu došlo v sobotu večer před vystoupením Ondřeje Havelky s bigbandovým orchestrem Melody Makers," uvedl zakladatel festivalu Martin Věchet.

"Přítomnost pánů ve fracích s elegancí 20. a 30. let minulého století by určitě vytvořila vhodnou atmosféru. I sám Václav Havel se netají tím, že by kulturní cenu rád převzal na kulturní akci a úplně nejlépe na festivalu, s nímž je od počátku spojen," domnívá se.

Odmítnutí radnice ale předání ocenění na rockovém festivalu s konečnou platností vyloučilo. A jiný termín se bude hledat velice obtížně.

"Když si někdo najde čas na návštěvu festivalu, tak by si podle mě mohl najít i hodinku na přebrání čestného občanství na radnici. A pokud ne, tak obě ocenění zabalíme a pošleme je Václavu Havlovi jednoduše poštou. A bude to vyřešené," řekl Adamec.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Další z rubriky

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Nebyla to pomoc s umýváním. Za znásilnění holčičky soud vyměřil šest let

Krajský soud v Hradci Králové.

S šestiletým trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Libor N., který podle obžaloby znásilnil osmiletou...

Běžkař se těžce zranil při pádu z prudkého srázu, letěl pro něj vrtulník

Záchranáři s lany vytahují syny zraněného na cestu.

Při dlouhém pádu ze srázu cestou od Špindlerovy boudy na Sněžku se těžce zranil třiapadesátiletý běžkař. Před polednem...

Najdete na iDNES.cz