Zdolávání červencového požáru velké pily s obytnou přístavbou v Rokytnici v Orlických horách, kde se škoda vyšplhala na 26 milionů, patří mezi největší zásahy krajských hasičů v loňském roce.
„Požár zachvátil pilu, briketárnu i rodinný dům. Žár byl obrovský, plameny se kvůli množství hořlavého materiálu šířily velkou rychlostí,“ připomněl ředitel krajských hasičů David Pouč na výroční tiskové konferenci.
Počet hasičských výjezdů v kraji loni vzrostl na 8 105, což je nejvíc za posledních sedm let.
Jednou z hlavních příčin je změna klimatických podmínek, která je doprovázena častými bouřkami, větrnými smrštěmi, povodněmi i suchem. Hasiči se tomuto trendu snaží přizpůsobit, nutí je k tomu i loňský mimořádný požár v Hřensku (o pátrání po viníkovi jsme psali zde).
„Pořídili jsme cisterny na velkokapacitní hašení, a to i pro sbory dobrovolných hasičů. Požár v Českém Švýcarsku je pro nás zdvižený prst, v této souvislosti se zabýváme bezpečnostní situací v Národním parku Krkonoše a v dalších chráněných územích,“ řekl Pouč.
V rizikových lokalitách se záchranáři snaží zajistit, aby tam byl dostatek zdrojů vody na hašení, trénují taktické schopnosti v nepřístupném lesním terénu, pohyb po svých i na terénních čtyřkolkách. Kromě dostatku vody je pro hasiče zásadní, aby do všech rizikových míst byly přístupné silnice i lesní cesty.
Skoro tisíc požárů
Technický zásah hasičů, kam se řadí prakticky vše kromě požárů a dopravních nehod, si loni vyžádalo 4 471 událostí. Výjezdů k dopravním nehodám bylo 1 469, k požárům 939, což je oproti roku 2021 o 175 více. Oheň napáchal přímé škody ve výši necelých 136 milionů korun. Při zásazích se zranilo 30 hasičů, žádný nezemřel.
„Jsme schopni řešit různé situace od odstraňování následků přírodních kalamit až po úkoly spojené s migrační vlnou válečných uprchlíků. Za nárůstem počtu požárů stojí primárně suché jaro, kdy jsme se potýkali s množstvím požárů v přírodě. Důkazem je březen, ve kterém jsme likvidovali vůbec nejvíce požárů z celého roku - 197,“ uvedl Pouč.
Nejvíce práce měli před rokem 17. února, kdy vyjížděli k 439 událostem, což je tolik jako ve dvaceti průměrných dnech dohromady. Česko zasáhl vichr, který strhával střechy, vyvracel stromy a zastavoval dopravu na silnici i na železnici.
Krajský sbor eviduje za loňský rok 237 obětí, při požárech zemřeli tři lidé, 69 jich bylo zraněno. Při zásazích se zranilo 13 hasičů.
„Po několika letech jsme prolomili stotisícovou hranici počtu přijatých tísňových volání, na linkách 112 a 150 bylo celkem 116 495 hovorů, což odpovídá průměrnému počtu 319 hovorů za den,“ stojí ve výroční zprávě.
19. července 2022 |