Aktivisté před sídlo lesníků navezli mohutné pařezy a u vchodu postavili dřevěné kříže se jmény ohrožených lesů. Následoval tichý protest s transparenty, kterému přihlížela jen média. Zástupci Greenpeace při něm vysvětlovali, proč s kácením stromů starších 120 let nesouhlasí.
„Lesy ČR plánují kácet například v Bučinách v Krušných horách nebo ve Ždánickém lese. Přitom staré lesy jsou významné z hlediska biodiverzity i klimatu. Náš cíl je chránit ty nejcennější porosty co nejrychleji. Momentálně nemají žádnou ochranu,“ upozornila vedoucí kampaně za záchranu starých lesů Nikol Krejčová.
Kácení starých lesů ve východním Krušnohoří, v okolí Litvínova a Telnice, a ve Ždánickém lese na jihu Moravy plánuje státní podnik na podzim. V obou případech jde podle aktivistů o cenné lesy překypující biodiverzitou, kde se vyskytují chráněné a ohrožené druhy rostlin a živočichů.
„Pokračující kácení může tyto lesní porosty výrazně poškodit, což v případě Krušných hor tvrdí i Krajský úřad Ústeckého kraje v odůvodněních několika řízení, v nichž těžbu omezuje, nebo přímo zakazuje,“ uvedli dále aktivisté, jejichž výzvu proti kácení podepsalo na internetu 19 tisíc lidí.
Biodiverzitu nepomíjíme, tvrdí podnik
Podle státního podniku lesníci chrání biodiverzitu ve východním Krušnohoří dostatečně. Vytipovali 250 hektarů, které zůstanou zcela bez zásahu člověka.
„Jsou vždy v méně přístupném terénu a vyvrácené stromy tak nemohou nikoho bezprostředně ohrozit. Hranice bezzásahových oblastí v terénu označujeme informační tabulí,“ upřesnil generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.
Například v každém ze šestnácti revírů okolo Litvínova ještě do konce října lesníci označí třicet stromů, které zůstanou stát, aby poskytly prostor pro hmyz, houby a další mikroorganismy.
Bezzásahová území by měla tvořit mozaiku. Přijatá opatření respektují strategii adaptace na změnu klimatu, kterou státní podnik představil v loňském roce. Ta mimo jiné zahrnuje cíl v celém Česku označit 40 tisíc starých odumírajících stromů, které lesníci ponechají na místě až do jejich rozpadu, aby podpořili biologickou rozmanitost.
„Zástupcům Greenpeace jsme nabídli dva termíny setkání a jsme připraveni na kultivovanou a odbornou diskuzi,“ sdělil vedoucí komunikace podniku Přemysl Šrámek.