Hradečtí zastupitelé odmítli dohodu s CTP v kauze černých staveb

  10:41aktualizováno  10:41
Hradečtí zastupitelé neschválili dohodu o urovnání sporu s firmou CTP Invest. Developer, jenž rozestavěl skladové haly bez povolení, se však nevzdává. Na jaře by zastupitelstvo mohlo hlasovat o mírně upravené dohodě. Záležet bude hlavně na postoji nerozhodných Pirátů a Koalice pro Hradec.

Rozestavěné haly společnosti CTP z roku 2015 na okraji Hradce Králové (leden 2019). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Čtyři hlasy chyběly, aby se v úterý vpodvečer uzavřel čtyři roky dlouhý spor firmy CTP s Hradcem Králové o možnost dokončit načerno rozestavěné skladovací haly na okraji města. Zastupitelé sice urovnání neshod a tedy dostavbu neschválili, avšak snahy developerské společnosti o dobudování areálu rozhodně nekončí.

Je téměř jisté, že velmi podobný bod, který nyní zastupitelstvo zamítlo, se dostane na program již dubnového nebo květnového jednání. Za normálních okolností by totožné hlasování bylo možné až za půl roku, obě strany se však nejspíš dohodnou na dalších úpravách smluv, třeba ještě výhodnějších pro město.

CTP se nemusí snažit obrátit názor 12 zastupitelů napříč spektrem, kteří hlasovali proti. Společnosti by stačilo získat souhlas šesti lidí, kteří se naposledy zdrželi, hlavně z řad Pirátů a Koalice pro Hradec (KPH).

„Dojde k prostudování dohody, dovysvětlení a úpravám smlouvy o smíru. Doplníme to a já pevně věřím, že například v dubnu to již projde a zvítězí zdravý selský rozum,“ říká regionální ředitel CTP Zdeněk Apeltauer.

Prozatím nerozhodní Piráti i zástupci KPH mají velmi podobný názor na kompenzaci 15 milionů korun za městské pozemky pro přístupovou cestu a tedy zisk dodatečného stavebního povolení. Převažují u nich pocity, že firma si jejich případný souhlas snaží koupit. Přesto nevylučují, že svůj postoj - stejně jako jiní zastupitelé - mohou přehodnotit.

„Když budeme osloveni, jednáním se nebráníme. Ale podmínky, jaké jsou nastavené nyní, nám prostě nevyhovují. Město sice peníze potřebuje, ale já to vnímám jako kupování,“ konstatuje Anna Maclová (KPH).

„Nemělo by se licitovat o kompenzacích pro město, to je jako handlování na trhu, které je mi trapné a z pohledu města i společnosti jsou to jen drobné. Firma například musí ukázat, že areál lze dopravně napojit, aby nedělal problémy v ulici Bratří Štefanů, což dosud neudělala. To je důležitější než jednotky milionů, které vypadají tak, že si nás kupují,“ upozorňuje Aleš Dohnal (Piráti).

Fotogalerie

Ve hře by mohl být jiný ústupek než peníze, například nákup pozemků v lokalitě Na Plachtě a tedy další rozšíření cenné přírodní památky. Město rovněž uvažuje o tom, že by za utržené peníze od CTP dostavělo chodník a cyklostezku podél ulice Bratří Štefanů vedoucí právě k rozestavěnému areálu.

„Chceme být dobrým sousedem města, podílet se na jeho rozvoji a potenciálu. Rovněž chceme být dlouhodobým partnerem, protože sem nevstupujeme jen na krátkou dobu, podílet se na sportovních aktivitách, kulturních akcích a sociálních programech,“ dodává Apeltauer.

Firma si posypala hlavu popelem, dejme jí šanci, říká primátor

Nejvíce hořkosti způsobilo rozhodnutí zastupitelů v klubu občanských demokratů.

„Nové vedení firmy zaujalo diametrálně jiný postoj, navštívilo město i radu, omluvilo se a v neposlední řadě nabídlo kompenzace pro to, aby firma do budoucna mohla být dobrým partnerem pro město. A to je myslím nesmírně důležité,“ říká Oldřich Vlasák, předseda výboru pro územní plánování, rozvoj a investice města.

„Společnost CTP se chovala protizákonně, nicméně nový ředitel si doslova nasypal popel na hlavu, firma bez otálení zaplatila pokutu, zkrátka přiznala vinu a nyní by to chtěla napravit. Měla by dostat šanci, zastupitelstvo se ale bohužel zaseklo. Koalice má ale každopádně zájem na dalším jednání,“ doplňuje primátor Alexandr Hrabálek (nestr. za ODS).

Naopak jedinou stranou, jež byla unisono proti schválení dohody, byla koaliční Změna pro Hradec.

„Naše stanovisko zůstává stejné. Veřejnosti bychom nedávali dobrý příklad, jakým způsobem se chovat,“ uvádí náměstek primátora Martin Hanousek.

„Jakékoli rozhodnutí je špatné. My jsme se po dlouhé diskusi přiklonili k tomu, že zásady nejsou na prodej. Precedent, který by kvůli tomu vznikl, by byl špatný,“ vysvětlil své „ne“ Jan Čáp z opoziční Koalice pro Hradec.

Firma CTP Invest zastavila veškeré práce na rozestavěných halách v březnu roku 2015 a všechny její snahy získat dodatečné povolení zatím neměly úspěch. Firma dosud proinvestovala 270 milionů, na pokutách za stavbu bez povolení zaplatila zhruba 1,3 milionu korun.

Rozestavěné haly stojí u výpadovky na Třebechovice čtyři roky:

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Policisté v Hradci stíhají řidiče v limuzíně po policejním prezidentovi

Policejní Audi A8 dosahuje 250 kilometrů v hodině, bude kontrolovat D11 u...

Policisté v Královéhradeckém kraji dostali limuzínu značky Audi pro skrytý dohled na dálnici D11 a silnicích první...

Z hlíny hřbitova lezly kosti i čelist. Přeháníte, odbyli stěžovatelku

Ostatky na hřbitově v Novém Bydžově

Zanedbané hroby v Novém Bydžově na Královéhradecku „ožívají“. V hlíně se tu totiž objevily zuby a kosti. Je to obecný...

Dlouhé roky příprav skončily, u Opatovic začala stavba D35 do Časů

Ve čtvrtek začala v Opatovicích nad Labem stavba dálnice D35.

V Opatovicích nad Labem slavnostně zahájili stavbu úseku dálnice D35 do Časů. Po dokončení plánovaném na rok 2022 se...

POHLED: Vynášel Erat doma koš? Nebo čím si zasloužil snížit trest?

Brněnští hokejisté Zbyněk Michálek (vlevo) a Martin Erat útočí na branku Zlína.

V pondělí měl ještě coby „trestanec“ sedět na tribuně a do samotného play off naskočit až v úterý. Až ve druhém zápase...

Další z rubriky

Starosta Trutnova zase řídí, o doklady přišel kvůli devadesátce v obci

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec znovu může za volant.

Starosta Trutnova a poslanec ODS Ivan Adamec získal od úřadů nazpět řidičský průkaz. Přišel o něj kvůli rychlé jízdě v...

Odvolací soud zrušil exmanželům doživotí za vraždy, dostali 30 a 28 let

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vrchní soud zrušil doživotní tresty nad bývalými manžely Janákovými, kteří mimo jiné chladnokrevně popravili sběratele...

Mladíci obraceli koše, zvonili na zvonky. Pak poničili hřbitovní sochy

Vandalové poškodili sochy v Železnici v únoru 2019.

Spoušť za sebou nechali dva hoši při nočním tahu po Železnici na Jičínsku. V opilosti se bavili napřed převracením košů...

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život
Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to, jak si do svého života nějaké to štěstíčko přivolat. Žádné talismany, čtyřlístky nebo zaručené rituály. Hlavní podmínkou stálého štěstí je naše vnitřní vyrovnanost. Jak jí dosáhnout, nám poradí už stovky let staré jógové spisy.

Najdete na iDNES.cz