Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Dvorské gymnázium lanaří studenty. Billboard rozčílil konkurenta

  11:20
Královédvorské gymnázium lanaří zájemce o studium v sousedním Hostinném, které má vlastní gymnázium bojující o přežití. Kousek od konkurenční školy pověsilo billboard, adepty chce zaujmout stipendii. Konkurenční škola i kraj to kritizují.

Královédvorské gymnázium vyvěsilo svůj billboard v Hostinném, což se nelíbí vedení hostinského gymnázia ani krajské radní pro školství (3.2.2016). | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Co je ještě zdravý konkurenční boj a kde už začínají neférové praktiky? Podobné otázky rozdmýchala marketingová kampaň královédvorského gymnázia, které vyvěsilo obří billboard do sousedního Hostinného.

Láká na něm zájemce o studium na prospěchová stipendia. Na tom by nebylo nic divného, kdyby pětitisícové Hostinné nemělo vlastní gymnázium s nedostatkem studentů.

Ředitel gymnázia v Hostinném Martin Vlášek pokládá takové praktiky za nekorektní, podle něj překračují etické hranice konkurenčního boje mezi školami v regionu.

„Gymnázia v regionu spolu vždy spolupracovala a vycházela. Nikdy by nás nenapadlo umístit billboard třeba do Trutnova nebo Úpice, to se přece nedělá. Rozhodně to není kolegiální,“ říká Martin Vlášek.

Vpád dvorského gymnázia do Hostinného se nelíbí ani zdejší radnici. „Mám podobný názor jako pan ředitel, není v pořádku, aby tržní ekonomika takovýmto způsobem vstupovala do školství. Billboard je na soukromém objektu a nic s tím nemůžeme dělat. Navíc si myslím, že obě dvě gymnázia jsou v kvalitě výuky srovnatelná,“ říká místostarosta Petr Kesner.

Opírá se o nedávné výsledky srovnávacích testů deváťáků, které v celé republice organizovala společnost SCIO. Hostinští z nich vyšli velice dobře.

„Každá škola se musí snažit, jak umí“

Ředitel dvorského gymnázia Petr Minář kritiku odmítá. „Je to zbytečně vyvolaný problém. Každá škola se musí snažit, jak umí,“ míní.

Studenti v kraji

Počet v 1. ročnících / Počet nabízených míst

2015 5 571 / 9 259

2014 5 819 / 8 885

2013 5 896 / 9 140

Billboard je podle něj hlavně pozvánkou na březnový den otevřených dveří. Ředitel zároveň popírá, že reklama cílí výhradně na zájemce o studium v Hostinném.

„Není to umístěno nikde na nástěnce hostinského gymnázia, ale na veřejných místech, jež navštěvují i lidé odjinud než z Hostinného - ať už z okolí na rozhraní spádových oblastí, nebo ti, kteří tam jezdí za prací, ačkoli bydlí na Královédvorsku. Nemluvě o turistech jezdících do hor,“ argumentuje Minář.

Obě gymnázia vzdálená od sebe 20 kilometrů se v posledních letech potýkají s nedostatkem studentů a obě chtěl Královéhradecký kraj sloučit s jinými středními školami (vedení kraje vzdalo takzvanou optimalizaci škol až do voleb, více čtěte zde).

Dvorské gymnázium zachránila injekce od místních podnikatelů v čele s textilním magnátem Jiřím Hlavatým (více čtěte zde), díky níž škola začala nabízet prospěchová stipendia studentům, kteří mají prospěch pod 1,3.

Od sloučení hostinského gymnázia s vrchlabskou střední školou a učilištěm hejtmanství vloni po vlně kritiky nakonec ustoupilo.

V loňském roce se gymnáziu v Hostinném nepodařilo třídy dostatečně naplnit. Mohl se na tom podepsat i nakonec nerealizovaný záměr Královéhradeckého kraje školu spojit s vrchlabským subjektem. Do gymnaziálního oboru vloni nastoupilo 16 studentů, stejný počet také do oboru sociální činnost. Vedení školy zatím nechce předjímat, kolik studentů usedne do lavic v září. Termín pro podání přihlášek vyprší v polovině března.

Taktika, kterou v konkurenčním boji zvolila dvorská škola, se příliš nezamlouvá ani vedení hradeckého hejtmanství. Radní pro oblast školství Táňa Šormová se postavila na stranu kritiků.

„Osobně to považuji za velmi nekorektní jednání, ale školy jsou k tomu bohužel nepřímo vedeny způsobem financování, protože jejich peníze určuje počet žáků. Ani jedno z těchto gymnázií, co se týče počtu uchazečů, na tom není dobře. Kraj jako zřizovatel určitě vyzve ředitele dvorského gymnázia, aby volil férovější přístup při náboru,“ upozorňuje radní.

Na sociálních sítích se ozvali příznivci i kritici

Reklamní kampaň gymnázia rozvířila debatu na sociálních sítích, diskutující hodnotí spor mezi školami většinou střízlivým tónem. „Vím už o několika studentech, co opravdu z Hostinného dojíždějí. Každá škola prostě bojuje tím, co může nabídnout,“ říká Vítek Zlámal.

„Každý student má nárok na svobodnou volbu, kde bude studovat. Pryč jsou doby, kdy chodili do škol v místě bydliště,“ míní Věra Václavíková.

Kriticky se k vyostřenému boji o studenty staví Vladimíra Havelková. „Neuznávám propagaci náboru dětí do školského zařízení za peníze. Náborová reklama do dvorského zařízení umístěná v našem městě mi připadá nelogická,“ uvádí.

Prospěchová stipendia jsou běžnou praxí na odborných středních školách v kraji. Jejich cílem je motivovat žáky ke studiu nedostatkových profesí, jako jsou elektrikář, tesař, obráběč kovů nebo zahradník. Počet podporovaných technických oborů překročil už dvacítku. Hradecké hejtmanství na stipendiích v loňském školním roce vyplatilo 5,8 milionu korun.

  • Nejčtenější

Tragédie v rodině starosty Náchoda. Zemřela mi dcera, oznámil Jan Birke

Starosta Náchoda Jan Birke (SOCDEM) oznámil na sociálních sítích, že jeho rodina zažívá těžké chvíle. Bývalému poslanci...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Policie vyšetřuje smrt batolete. Je možné, že bylo hodiny zavřené v autě

Policie vyšetřuje smrt batolete, které za dosud neznámých okolností zemřelo v Loučné Hoře na Hradecku. Policejní mluvčí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špindlerův Mlýn vykročil k miliardovému propojení Medvědína a Svatého Petra

Špindlerův Mlýn investoval 300 milionů korun do dvou nových sjezdovek na Hromovce a Medvědíně. Začalo tím dlouho...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Merkur je pro mou generaci téměř symbol dětství, říká ředitel dvou muzeí

Sousedící muzea stavebnice Merkur a papírových modelů v Polici nad Metují na Náchodsku se už nepřetahují o návštěvníky....

Dívku před školou v Hradci Králové ohrožoval neznámý muž, hledá ho policie

Nezletilou dívku obtěžoval a ohrožoval neznámý muž před základní školou v Hradci Králové. Ředitel školy varoval žáky i...

Patnáctiletý hoch jezdil s autem po Hradci, klíčky vzal spící babičce

Nezvykle jedoucí auto upoutalo v neděli před půlnocí pozornost strážníků v Hradci Králové. Šofér tam zastavil téměř v...

Stoletý akvadukt mohl být technickou památkou, teď ho narychlo zbourali

Z předměstí Nového Města nad Metují na Náchodsku zmizela technická zajímavost stará přes sto let. Koncem týdne stát...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...