Oko Googlu bylo i v Krkonoších. Na Sněžku ho vynesli v obřím batohu

  20:19aktualizováno  20:19
Firma Google se rozhodla rozšířit oblíbenou funkci svých map Street View i do nejvyšších českých hor Krkonoš. Jejich kameraman už nasnímal nejhezčí krkonošské trasy.

Pracovník Googlu procházel i kolem Luční boudy. | foto: archiv KRNAP

Projít se od Luční boudy na Sněžku nebo si udělat výlet ke Sněžným jamám bude v blízké budoucnosti možné i z chatrče uprostřed rovníkové Afriky nebo z australské buše.

Jedinou podmínkou bude vlastnictví počítače s připojením na internet. Virtuální procházku po krásách Krkonoš už brzy uživatelům svých map nabídne společnost Google.

Internetový gigant vyslal před měsícem na krkonošské stezky svého pracovníka se speciální čtyřicetikilovou krosnou na zádech. V obřím batohu nesl zařízení s kamerou, která v úhlu 360 stupňů zaznamenávala vše, co se kolem ní mihlo.

„Na internetu jsme narazili na nabídku spolupráce s mapami Google, kterou firma nabízela zajímavým místům na celém světě. Kontaktovali jsme je a z Londýna se nám ozvali, že se jim nápad nasnímat Krkonoše moc líbí a že k nám pošlou svého pracovníka se speciální kamerou,“ popisuje Radek Drahný ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP), který celou akci vymyslel.

Podmínkou byly okruhy

Od nápadu k realizaci nasnímat nejkrásnější krkonošská místa trvalo včetně vyřízení všech dokumentů a povolení jen čtvrt roku.

„Místa jsme pro Google vytipovali my. Jedinou podmínkou bylo, aby šlo o okruh. Fotograf proto nasnímkoval dvě trasy,“ říká Drahný.

Pracovník Googlu s kamerou v batohu u Luční boudy. Mapuje dva okruhy v...

Uživatelé Google Maps si díky tomu budou moci prohlédnout jednu trasu v západních a jednu ve východních Krkonoších. Západní trasa virtuálního cestovatele provede od Vrbatovy boudy přes Labskou boudu a Sněžné jámy až ke Kotli. Východní trasa pak turisty provede od Sněžky přes Luční boudu k Obřímu dolu.

Virtuální prohlídka ukáže jen ta místa, která jsou na oficiálních turistických stezkách. Do oblastí, které jsou návštěvníkům hor zapovězeny, správa parku z opatrnosti nepustila ani prominentní kameru Googlu.

„Lidem chceme ukazovat místa, na která se mohou podívat, a ne ta nepřístupná. Nechceme turisty inspirovat k tomu, aby chodili tam, kam nemají,“ vysvětluje záměr mluvčí parku.

Zbývá rozostřit tváře turistů

Zmapování stezek poslouží nejen lidem z druhého konce světa, kteří to mají do Krkonoš daleko, ale třeba i hendikepovaným, pro něž by byl pohyb v horském terénu složitý.

„Věříme také , že mapy přimějí i turisty, kteří v Krkonoších nikdy nebyli, aby si za pomoci virtuální procházky naplánovali svoji návštěvu hor,“ říká Drahný.

Firma Google má doposud v Královéhradeckém kraji pro Street View nasnímány ulice měst a vybrané turistické atrakce.

Udělat si virtuální procházku je tak možné například po koupališti Flošně v Hradci Králové nebo po zoo ve Dvoře Králové nad Labem, kterou zaměstnanec kalifornské společnosti nasnímal před dvěma lety ze sedadla speciální tříkolky.

„Jelikož se infrastruktura neustále vyvíjí, věříme, že díky aktualizaci Street View snímků umožníme uživatelům a návštěvníkům Česka ještě lepší orientaci a inspiraci při výletech a dovolených,“ zdůvodňuje produktový manažer Googlu Jaroslav Bengl, proč se nyní rozhodli i pro nejvyšší české hory.

Za jak dlouho si bude možné projít dva krkonošské okruhy na vlastním počítači ale zatím není známo. „Kdy se na Googlu objevíme, sám netuším. Zatím nemáme žádné informace,“ krčí rameny Drahný.

Společnost totiž musí snímky nejprve zpracovat, několik týdnů zabere jenom rozostřování obličejů okolojdoucích turistů. A to nemusí být snadné: vždyť Krkonoše za rok navštíví pět až šest milionů lidí.

Nejčtenější

Táta jim v Rychnově zastřelil maminku. Byl to psychopat, napsaly děti

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Když Miloslav D. ve čtvrtek v Rychnově nad Kněžnou zastřelil svou manželku, řada místních, kteří útočníka znali, na...

Zabil jsem svou ženu, volejte policii, řekl bývalý novinář po střelbě v baru

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Pachatelem střelby v baru na náměstí v Rychnově nad Kněžnou je podle zdejších lidí místní bývalý novinář. Na svou...

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

VIDEO: Řidička téměř zastavila v levém pruhu dálnice, další auto narazilo

Nebezpečný manévr na dálnici D11

Řidička auta dopoledne zazmatkovala na dálnici D11 u exitu 68. Nezařadila se včas ke sjezdu a pak brzdila téměř do...

Další z rubriky

Senátor Antl se rozchází s ČSSD, mluví o podrazech a planých slibech

Miroslav Antl, ČSSD

Rychnovský senátor a bývalý státní zástupce Miroslav Antl se rozchází se sociální demokracií. Hovoří o podrazech,...

Stavby obchvatů kvůli automobilce se blíží, uleví Častolovicím i Solnici

Častolovice (6.11.2018).

Stavba silničních obchvatů v Domašíně, Častolovicích a Doudlebách se přiblížila. Obchvat Častolovic má ulevit od aut...

Soud poslal do vazby střelce z Rychnova nad Kněžnou, který zabil manželku

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

V sobotu poslal soud do vazby 49letého muže, kterého policie obvinila z vraždy manželky. Tragická událost se stala ve...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz