Mám nejradši oprýskané kostely, ty opravené jsou šeredné, říká fotograf

  7:00aktualizováno  7:00
Fotograf Jan Záliš vydal výpravnou knihu o kostelích nazvanou Broumovsko. Krajina architektury & Architektura krajiny. Pořídil unikátní fotografie, i z letadla, hrál si s grafikou, vybíral sametový papír či velký formát. Nejlépe se mu fotí nejomšelejší kostely.

Kostel Božanov na Broumovsku | foto: Jan Záliš

Jak takové focení kostelu probíhá?
Je ideální, když se uvnitř octnu sám, nemám nikoho za zády. Dám si sluchátka na uši, vypnu telefon, mám čas v klidu si vše projít, vylézt do pater. Pokaždé je tam jiné světlo, jiná teplota. Mám rád, když tam v létě proudí teplý vzduch a zvenku voní tráva. V zimě to není moc příjemné.

Fotogalerie

Který kostel je nejpřitažlivější?
Nejradši fotím sv. Markétu v Šonově, ten kostel je pěkný zvenku, dá se fotit z mnoha stran a vždycky jinak. Je totálně vybydlený, má zašlé barvy, ale to mi právě vyhovuje. Uvnitř je spousta krásných věcí, rozbité varhany, občas se tam najdou skelety zvířat. Co je staré a oprýskané, mám nejradši. Všechny opravené kostely jsou šeredné. Třeba fotit božanovský kostel je za trest, pěknou fotku uděláte jen za mlhy. Mně by se líbilo, kdyby se tyhle kostely jen naimpregnovaly. Za jediný dobře opravený kostel pokládám ten v Bezděkově, i nová prkna tam zapadají.

Inscenoval jste některé detaily, třeba modlitební knížky v lavicích?
Skoro vůbec. Třeba v Teplicích sušili na kúru byliny, visel tam drát, říkám: Nepřerovnávat. Je to záznam doby.

Fotograf Jan Záliš

Narodil se v roce 1976, věnuje se fotografii, reklamě, grafice. V Křinicích u Broumova provozuje PINstudio. S fotografováním začal jako samouk v rodinné firmě před osmnácti lety. Když se v roce 2005 poznal s Otakarem Priknerem z broumovského aeroklubu, začal s ním létat nad Broumovskem a pořizovat snímky krajiny. Činil tak i na počest zesnulého broumovského fotografa Horsta Bauera, který takové snímky nestihl.

Pracoval osm let na výpravné knize "Broumovsko. Krajina architektury & Architektura krajiny". Zachytil v ní všech 21 kostelů a kaplí Broumovska. Ke skupině barokních kostelů zvané broumovské přidal i kostel Povýšení sv. Kříže v Adršpachu, kostel sv. Vavřince a kostel Panny Marie Pomocné v Teplicích nad Metují, zaniklý kostel sv. Jana Křtitele na Janovičkách a další.

Shromáždil letecké snímky, krajinářské pohledy i drobné detaily z interiérů a exteriérů. Historik Miroslav Otte připojil texty. Fotograf vydal knihu letos vlastním nákladem ve 2 tisících výtiscích. Prodává se v místních knihkupectvích a infocentrech za cenu kolem 600 korun.

Fotograf Jan Záliš

Fotograf Jan Záliš

Bylo těžké se do kostelů dostat?
Před deseti lety jsem ještě neměl důvěru lidí, tehdy tady ještě byl správcem farnosti Norbert Zeman. Postupně jsem získával kontakty na radnicích, důvěru farářů a taky rodin, které se o kostely starají.

Kniha má širší záběr, než jsou jen kostely navržené rodinou barokních architektů Dientzenhoferových.
Vždycky vycházely publikace jen o nich. Jenže mně se líbí i kostel v Martínkovicích, rozšířil jsem záběr o Teplice nad Metují a Adršpach, pak jsme přidali Zdoňov. Jsem ohromně vděčný za spolupráci s Miroslavem Ottem. Prosil jsem ho o historické snímky kostela na Janovičkách i jeho fotografie z roku 1963, než kostel zbourali. Tím jsem se dozvěděl i o zrušeném kostele sv. Vavřince u Horní brány v Broumově, jehož demolici pan Otte fotil v roce 1965. Dalo mi práci získat od něj tyto fotografie a je fajn, že se do knihy dostaly.

Jste vyučený kuchař a číšník. Kdy jste začal fotit?
V restauracích jsem dlouho nevydržel. Šel jsem do rodinné firmy a začal s grafikou, napřed v hodně spartánských podmínkách. Asi před dvanácti lety jsem se začal víc učit s lepší zrcadlovkou a pak prošel čtyřměsíčním rekvalifikačním kurzem.

Bylo obtížné focení z letadla?
V roce 2005 jsem si koupil digitální zrcadlovku a tehdy zrovna zemřel broumovský fotograf Horst Bauer. On s Otakarem Priknerem z broumovského aeroklubu snil, že kostely ukáže ze vzduchu i ze země, ale neuskutečnil to. Horst asi za komunistů nemohl do kostelů a po revoluci měl zase nejspíš moc práce. Já jsem se leteckým fotkám nebránil. Nikdy jsem ničím neletěl. Bylo to zajímavé, otevřou se dvířka ultralightu, fotograf se připásá, k sobě připásá ještě fotoaparát. Fotili jsme na zakázku továrny textilky Veba, pak krajinu a kostely. U létání se hůř komponuje a za rok musíte vystihnout dva tři dny, kdy je velká viditelnost a nízká vlhkost vzduchu. Jinak jsou fotky zastřené, bez kontrastů barev. Nejvíc mě teď baví ze vzduchu fotit detaily v letní krajině - cesty, keře, koleje traktorů na zoraném poli.

Kam se rád vydáváte za focením?
Broumovsko je nedoceněné. V Adršpachu je moc lidí, lepší je Hvězda. Nádherný je východ slunce ze Supího hnízda nebo Kovářova rokle v zimě. Vsadím se, že většina Broumováků ještě nebyla na Hejšovině, to je pohled pro bohy, v zimě nádhera. Baví mě dokumentární fotky. Tak jsem fotil v Karabachu, ruské země by mě lákaly.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Další z rubriky

Policie v Krkonoších řeší herní krajinu u Portášek, dotace je zmražená

Tvůrci převedli třícentimetrového šnečka vřetenovku krkonošskou do...

MF DNES zmapovala události kolem údajného pokusu o dotační podvod, kvůli kterému policie trestně stíhá vedení radnice v...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Zvířata na farmě na Trutnovsku umírala hladem a žízní, potvrdila pitva

Zubožená zvířata v obci Slemeno na Trutnovsku

Nikoliv nemoc, jak tvrdila chovatelka, ale nedostatek vody a krmiva stály za úhynem zvířat v obci Slemeno v Podkrkonoší...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ÚSEKU ELEKTROÚDRŽBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz