Čtvrtek 13. května 2021, svátek má Servác
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 13. května 2021 Servác

Ze záchrany lízátek mám radost, říká architekt nového stadionu v Hradci

  8:39
Už druhý multifunkční sportovní areál navrhl pro Hradec Králové místní architekt Tomáš Vymetálek. Po sedmi letech se konečně zdá, že se návrh úplně nové arény na místě někdejšího Všesportovního stadionu dočká uskutečnění. Jeho koncept se vrací ke kořenům a počítá s ikonickými „lízátky“ - charakteristickými stožáry osvětlení.

Hradec Králové postaví multifunkční stadion podle návrhu architekta Tomáše Vymetálka (12. 4. 2021). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hodnoticí komise, rada města i zastupitelstvo vybraly jako vítěze tendru konsorcium firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont, podle některých politiků jeho návrh překonal všechna očekávání. To se asi hezky poslouchá, když vítěz jen kosmeticky upravil vaši studii z roku 2015...
Tušili jsme, že jdeme do tendru proti silné konkurenci, přece jen takový stadion se nesoutěží každý den, a proto jsme projektu věnovali obrovské množství energie a času. Návrh tak, jak jsme jej předložili do tendru, je o dost jinde, než byla naše původní studie z roku 2015. Nejde jen o nějaké kosmetické úpravy, protože od té doby přibylo hodně nových zadávacích podmínek, které jsme museli dodržet, ale hlavně celý koncept stadionu se změnil tak, aby byl co nejvíce multifunkční.

Myslíte, že město bude moci použít stávající územní rozhodnutí a stavební povolení?
Ano, dříve vydaná povolení se samozřejmě použijí, možná s drobnými změnami kvůli nově navrženým multifunkcím a dílčím dispozičním úpravám.

Po třetím tendru se objevovaly názory, že projekt je pojatý příliš luxusně s VIP prostory nad rámec požadavků UEFA a že by se vše mělo přepracovat. Byl to pro vás nejhorší okamžik celého martyria?
Všechny stadiony této kategorie mít pronajímatelné VIP prostory musí, tady není moc co řešit. Navíc městu to přinese nemalé peníze za pronájem, takže je správné, že město tyto prostory v zadávacích podmínkách požadovalo v nadstandardní míře. Jen pro zajímavost, spočítali jsme, že za 10 let všechny skyboxy a další pronajímatelné prostory na stadionu městu vydělají asi na dvě mateřské školy nebo na jeden takový stadion, jako je třeba v Hradci na Bavlně. To myslím mluví za vše.

Řekl bych, že hodnoticí komisi a zastupitele nejvíc zaujala široká škála přidaných hodnot stadionu, tedy symbolický návrat k bývalému názvu Všesportovní. Souhlasíte?
Chtěli jsme se vrátit k té úplně základní myšlence stadionu, jak vznikla v antickém Řecku, kde před více jak 2 500 lety vznikl vůbec první stadion na světě. Konaly se na něm kulturně sportovní slavnosti. Tehdy se vycházelo z harmonického souladu krásy těla a duše, což zní možná až příliš filozoficky, ale v případě hradeckého stadionu to dává smysl. Původní malšovický stadion byl totiž na této myšlence postaven a my se k ní teď zase vracíme, dáváme mu zpět jeho všesportovní charakter a přidáváme i kulturní. Nakonec, dokládají to i sochy s názvem Olympijský oheň a Dívka s kruhy, které dodnes stojí na prostranství před dnešním stadionem a které tam samozřejmě zůstanou.

Šestisetmetrový běžecký ovál kolem stadionu je dobrý nápad. Ovál však asi nebude mít závodní parametry...
Běžecká dráha symbolicky obíhá celý stadion a kvůli své atypické délce 600 metrů je určena hlavně pro hobby sportovce. Říkali jsme si, že by se zde mohla založit pěkná tradice závodu Hradecká míle, ať už pro běžce, pro bruslaře, nebo třeba pro cyklisty.

Pak tu máme mít také krytou stometrovou osvětlenou dráhu, dvoupatrovou tělocvičnu s lezeckou stěnou, další dvě tělocvičny, ubytovnu pro sportovce, kongresové nebo plesové sály. Opravdu se to tam vejde?
Díky několika dispozičním a konstrukčním vylepšením se nám nakonec podařilo pod obvodově vedlejší tribuny navrhnout ještě jedno dílčí mezipatro. Tím se celý objem stadionu funkčně využije, a dokonce ještě zůstane určitá rezerva pro další budoucí místnosti. Tribuny jsme pak spolu se statiky navrhli co nejvíce strmé, aby vznikl správný kotel pro atmosféru fotbalových zápasů.

Hrací plocha se může proměnit na atletická sportoviště, například pro olympiádu mládeže, nebo na obrovské hlediště při koncertech. Jak dlouho může trvat příprava?
Příprava stadionu na koncertní nebo hromadné sportovní akce se provádí většinou v řádu dnů či spíše hodin, aby přírodní trávník byl zakrytý co nejkratší možnou dobu a neutrpěl.

Například stadion pražské Slavie nedostal kolaudační povolení pro pořádání koncertů, hudební produkce obvykle porušují hlukové limity a pořadatelé dostávají pokuty. Bude hradecký stadion odhlučněn, aby splňoval limity?
Stadion Slavie Praha je na rozdíl od toho hradeckého přímo v městské zástavbě, bytovky jsou tam prakticky přes ulici, což samozřejmě při koncertech může způsobovat problémy s hlukem. Naproti tomu hradecký bude stát v parku u Orlice, dostatečně daleko od obytných domů, takže potíže s hlukem příliš nehrozí.

Ještě minulé vedení města tvrdilo, že zachránit ikonické osvětlovací stožáry je nemožné a že se musí postavit repliky. Jaký je skutečný stav lízátek?
Stávající lízátka - myslím teď samotnou konstrukci - jsou v celkem dobrém stavu, samozřejmě třeba elektroinstalace je už zastaralá. Jeřáb je demontuje, položí, poté se zkontrolují a zrepasují a pak se po osazení moderními světly znovu postaví do nových pozic těsně za průčelími stadionu, aby byla co nejblíže hrací ploše.

Taková drobnost jako záchrana lízátek asi architekta potěší, že?
Myslím, že to potěší hlavně Hradečáky. Lízátka jsou silným vizuálním symbolem hradeckého stadionu, takže jsme od začátku věděli, že určitě musí zůstat. Z jejich záchrany mám velkou radost.

Pro Hradec jste projektoval už fotbalový komplex Bavlna. Jak moc odlišná práce to tentokrát byla?
Fotbalový stadion Bavlna byl samozřejmě o třídu menším a současně hravějším projektem, který se tehdy podařilo realizovat v rekordně krátkém čase. Naproti tomu projekt nové multifunkční fotbalové arény je tak trochu etapovým během na delší trať. Máme mnohem početnější tým, jak projekční, tak samozřejmě realizační, aby vše běželo, jak má. Chceme udělat vše pro to, aby výsledkem byl skutečně všesportovní stadion, který se stane novou hradeckou dominantou. Doufám, že to není neskromný cíl.

Hradec v uplynulých letech při stavbě nového stadionu ztroskotal už několikrát. Věříte, že tentokrát to dopadne už dobře?
Jakožto rozený optimista věřím, že náš další rozhovor o novém hradeckém stadionu už bude z jeho slavnostního otevření.

Ke stadionu klopýtají také Pardubice

I Pardubice klopýtají ke stavbě nové fotbalové arény. Přitom ještě před rokem politici mluvili o budování společného stadionu s Hradcem Králové, který by stál na neutrální půdě v Opatovicích nad Labem. Plusem by byly obrovské finanční úspory i obrušování nepochopitelných rivalských hran, minusem vzdálenost a provozuschopnost. Také proto budou mít obě města svůj vlastní stadion.

 • Za ten hradecký chce vítěz tendru 568 milionů bez DPH. Pardubice mají pro začátek utratit 314 milionů rovněž bez daně. Téměř dvojnásobný rozdíl musí být znát i na výsledku, zatím se obě stavby nedostaly dál než k vizualizacím.
 • Hradec by měl do dvou let mít arénu zcela novou multifunkční - tedy všesportovní. V případě Pardubic se dá mluvit spíš o zásadní rekonstrukci stávajícího Letního stadionu. Není bez zajímavosti, že v Pardubicích bude stavět firma Porr, tedy společnost, která kvůli údajně chybným zadávacím podmínkám soutěže a nastaveným hodnoticím kritériím napadla hradecký tendr u antimonopolního úřadu a návrh vzala zpět, až když město oznámilo vítěze výběrového řízení.
 • Hradec se pouští do stavby od začátku s cílem vyhovět kategorii UEFA 4, tedy s podmínkou nutnou pro fotbalová utkání Ligy mistrů. Divácká kapacita má činit 8 000 zastřešených míst s možností rozšíření až na 9 300 sedaček. Pardubice na to jdou postupně. Za 94 týdnů dostane Letní stadion jen 4 600 zastřešených sedaček, ale podle projektantů se hlediště může snadno rozšířit až pro devět tisíc diváků. Náklady na dostavbu a splnění kategorie UEFA 4 firma Porr odhaduje mezi 120 až 150 miliony.
 • Nyní čeká firmu i Fotbalový klub Pardubice závod s časem. Klub musí do konce května na FAČR předložit projekt i další dokumenty. Pokud to nestihne, administrativně bude vyloučen z první ligy a zaplatí pokutu tři miliony. Momentálně Pardubice hrají na výjimku na Bohemians.
 • Do pardubické stavby se vložili památkáři. Podle nich bude nový stadion respektovat západní tribunu i Bránu borců z původního z roku 1931. Také Hradec bude mít svůj historický prvek. Přestože už před deseti lety tehdejší představitelé města tvrdili, že čtveřice osvětlovacích stožárů – 55metrová lízátka – je žalostném stavu, nakonec se zachrání.
 • V roce 1972 stál hradecký Všesportovní stadion šest let. Drtivá většina fanoušků hubovala na škvárový ovál propastně oddělující hřiště od tribun. A tehdy se zrodil spásný nápad: o dva a půl roku později, 20. května 1975, na derby Hradec Králové – Slovan Pardubice svítila čtveřice osvětlovacích lízátek.
 • Nejčtenější

Fréza čistí silnici od Výrovky k Luční boudě, bariéra v traverzu má 6 metrů

Rolba a sněžná fréza začaly prorážet horskou cestu mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších. V traverzu byla navátá až...

Čekáme rekordní rok, říká navzdory pandemii trutnovský podnikatel Kasper

Trutnovský byznysmen ve strojírenství a dřevozpracovatelství Rudolf Kasper popisuje boj s covidem-19. Jeho firmy letos...

Kácení semaforů v Hradci začíná, vznikne 38 chytrých křižovatek

Už v červnu chce Hradec Králové začít budovat inteligentní dopravní systém za 230 milionů, který magistrát připravuje...

Muž odvezl z firmy deset tun měděného odpadu, přišel si na milion

Kriminalisté přistihli dvojici mužů z Královéhradecka, kteří si ve sběrně chtěli přilepšit prodejem měděného odpadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Zdrogovanou partu v autě zastavil až pás, řidič utekl. Už podruhé

Během zběsilé honičky se zdrogovanou partou mladých lidí v autě museli policisté na Náchodsku použít zastavovací pás....

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

 • Další z rubriky

Když nejde otevřít kroužky, dům dětí v Týništi láká zájemce do terénu

Dům dětí a mládeže v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku připravuje už půl roku jednu venkovní činnost za druhou. A zájem...

U Rozkoše otevřou cyklistům dva kilometry stezky, okruh je v nedohlednu

První cyklisté a bruslaři už objevují zákruty nové asfaltky mezi Šerčí a Provodovem u přehrady Rozkoš na Náchodsku....

Zdrogovaný muž se zákazem dal najevo, že řízení nenechá, už je ve vazbě

Policii došla trpělivost s 24letým mužem, který i přes zákaz opakovaně usedal za volant auta. V týdnu ho přistihli hned...

Tržby MHD se propadají, ale Hradec jízdné nezdraží. Hledá další úspory

Hradec Králové nezvedne ceny jízdného v MHD, přestože utrpěl obrovské ztráty a v radě města panují rozdílné názory....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...