Hradec Králové si plánoval, že by fotbalová aréna mohla začít růst už na začátku příštího roku. Astronomický účet za stavbu však minulý čtvrtek zaskočil i pesimisty. Přestože radnice částku nezveřejnila, podle informací MF DNES nabídl jediný zájemce v tendru 936 milionů korun se započtením DPH.
Jen několik hodin po rozlepení obálky s nabídkou oznámil náměstek primátora Jiří Bláha (ODS) očekávanou zprávu, že veřejná soutěž se kvůli výraznému překročení stanovené ceny ruší.
V úterý se o aréně debatovalo na zastupitelstvu. A kromě hledání viníků padly i návrhy, jak by město mělo postupovat dál. Kritickou situaci řešilo i nejužší vedení fotbalového klubu FC Hradec.
„Přestože je to věc města, vypracovali jsme určité alternativy, které si jako klub představujeme,“ uvedl předseda představenstva Jan Michálek.
Netají se přáním, aby Hradec pokračoval v současném projektu a jen zvýšil rozpočet. Motivace fotbalistů je jasná: jen neradi by celý projekt viděli v koši, a tak by přijatelnou variantou podle nich mohla být i stavba stadionu po etapách.
„Nejen Hradec Králové, ale i celý kraj si zaslouží arénu, která bude odpovídat parametrům, a aby se nepostavil se stadion, o kterém budeme za deset let říkat, jaká je to škoda, že se nepostavil pořádně,“ upozornil Michálek.
Jenže hlavním cílem koalice je právě maximální zlevnění stavby. Hradec akci financuje už od října roku 2014, kdy architektu Tomáši Vymetálkovi zadal studii proveditelnosti stadionu. Údajně více než čtyři miliony stál projekt, téměř tři miliony bourání západní tribuny, kolem 12 milionů byly výdaje za stavební úpravy východní tribuny, zaplaceno za svou práci dostali i administrátor, supervizor a jen statický posudek na projekt přišel téměř na 800 tisíc bez započtení DPH.
„Celkové náklady bych odhadl na desítky milionů korun,“ řekl náměstek primátora Martin Hanousek (Změna a Zelení).
Podle náměstkyně Moniky Štayrové (ANO) by však město mohlo získat aspoň malý díl peněz zpátky: „Měli bychom objednat reklamační požadavky k nekvalitní projektové dokumentaci.“
Podle Hanouska existuje jediná cesta: začít znovu projektovat od základů. A hlavně být skromnější.
Město doplatilo na snahu ušetřit, tvrdí Piráti
„Jestliže je na první ligu stanovena minimální kapacita stadionu osm tisíc míst, bude tam osm tisíc míst. Musíme si uvědomit, že nestavíme vzdušné zámky se skyboxy dělané jako pro Ligu mistrů, což předpokládal poslední projekt, my stavíme stadion pro první ligu,“ upozornil náměstek primátora.
S ním souhlasí i opozice, konkrétně Aleš Dohnal (Piráti): „VIP prostory jsou v porovnání například s novým stadionem Baníku Ostrava nadsazené a daleko nad rámec požadavků UEFA na mezinárodní a pohárové zápasy. Je nepochopitelné, že šéf klubu má v projektu stometrovou kancelář se zasedací místností a soukromou částí tribuny, ale tribuny pro běžného diváka jsou osekány na hranu únosnosti.“
S myšlenkou zcela nového projektu souhlasí i Štayrová, jež přidala návrh na určité urychlení: „Dalším krokem po reklamaci projektové dokumentace by bylo vyhlášení soutěže metodou Design & Build, tedy, že zhotovitel stavby je současně jeho projektantem.“
Piráti jsou přesvědčeni, že město doplatilo na snahu ušetřit. Zastupitelstvo totiž vypsalo veřejnou zakázku na projekt, kde rozhodovala rychlost a cena zpracování. Hradec však i podle názoru expertů měl vypsat na projekt stadionu spíš architektonickou soutěž.
S touto interpretací souhlasí i náměstek Hanousek, jenž podotkl, že zásadní chyba se stala ještě předtím, a zmínil jména někdejšího primátora a jeho náměstka pro investice.
„Základním problémem bylo špatné zadání od bývalého vedení. Teď máme před sebou výsledek finkovsko-vedlichovského předraženého projektu. My se s ním teď musíme znovu popasovat. Každopádně budeme prosazovat, aby se stadion úplně přeprojektoval,“ řekl Hanousek.
Od roku 2015 odhad ceny stadionu roste stále výš
Zajímavý je vývoj odhadu ceny za proměnu bývalého Všesportovního stadionu.
Na začátku roku 2015 primátor Fink mluvil o „obyčejném funkčním stadionu“ za maximálně 300 milionů korun. Architekt Vymetálek zmínil reálnou cenu mezi 350 až 370 miliony, město pak na jaře 2016 dalo jasný limit, že stavba se musí vejít do 400 milionů. V létě 2017 zastupitelé podlehli intervencím a dotačním slibům tehdejšího bosse Fotbalové asociace ČR Pelty a odsouhlasili navýšení již na 550 milionů. Letošní revize projektu odhalila řadu chyb, radnice proto navrhla poslední zdražení se stropem 605, včetně DPH 740 milionů.
Čtvrteční srážka s realitou byla možná až příliš bolestivá, když se jediný zájemce ucházel o zakázku za 936 milionů.
Bouralo se už roku 2017:
10. října 2017 |