Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Film o tragédii při expedici v Peru pod Huascaránem nese vrchlabskou stopu

  13:03aktualizováno  13:03
Vrchlabští etnolog Libor Dušek a horolezec Radoslav Groh se podílejí na dokumentu o výpravách československých horolezců do peruánských And, kde v roce 1970 při zemětřesení pod Huascaránem zahynulo všech patnáct členů expedice.

Na přelomu května a června bude mít premiéru dokumentární film Boys 1970 aneb Vteřiny věčnosti o tragické výpravě československých horolezců do peruánských And, jejíž členové zahynuli při zemětřesení pod Huascaránem. 

Fotogalerie

Jedním z hlavních protagonistů snímků je vrchlabský horolezec Radoslav Groh, který loni v srpnu s Markem Holečkem vytyčil novou cestu na severní Huandoy, tedy vrchol, který expedice před padesáti lety chtěla zdolat. Scénář napsal rovněž vrchlabský etnolog a publicista Libor Dušek.

V dokumentu se prolíná historická linie se současností. Expedici, která skončila největší tragédií v dějinách československého horolezectví, připomenou fotografie Viléma Heckela, dopisy horolezce a sochaře Valeriána Karouška, vzpomínky pozůstalých a také vyprávění elitních horolezců 60. let. (více čtěte v článku Snímky připomínají hory i přátele).

Současný příběh budou vyprávět Marek Holeček s Radoslavem Grohem. 

„Film nabídne dialog minulosti a přítomnosti, zachycuje nejen zápolení tuzemských horolezců v peruánských velehorách, ale také život pod Andami,“ říká Libor Dušek. Snímek zároveň ukáže, jak se za půlstoletí proměnila horolezecká výstroj a vůbec přístup k lezení. „Doufám, že to bude krásná připomínka odkazu výpravy z roku 1970. Jejich příběh je stále velmi silný,“ míní Radoslav Groh.

Autoři se přesunou do střižny

Tvůrci už mají materiál natočen, nyní se přesunou do studia. „V polovině února začínáme stříhat a dělat postprodukci. Finální úpravy plánujeme na duben, aby v květnu byl dokument kompletně hotov. Bude mít délku asi 40 minut,“ prozrazuje scénárista. 

Premiéra se uskuteční na přelomu května a června zároveň v České republice a v Peru, Libor Dušek snímek představí v Yungay a Limě. Česká premiéra se uskuteční v Praze, v červnu film uvidí diváci v Liberci a Jablonci nad Nisou. V létě se tvůrci s dokumentem zúčastní horolezeckého festivalu v Teplicích nad Metují.

Do peruánských And se v loňském roce vypravily dvě české expedice. Radoslav Groh s předním českým horolezcem Markem Holečkem v červnu vytyčili novou linii na 6360 metrů vysoký Huandoy Norte a na počest padesát let staré výpravy ji pojmenovali Boys 1970.

Základní tábor čs. expedice Peru 1970 u jezer Llanganuco.

Základní tábor čs. expedice Peru 1970 u jezer Llanganuco.

Cesta měří 1200 metrů, výstup jim zabral dva dny. Na stejný vrchol se v roce 1970 pokusil vyšplhat Ivan Bortel, zemřel však po nešťastném pádu už při túře pod horou. 

„Snažili jsme se jít ve stopách expedice a navštívit místa, kde před padesáti lety byla. Natáčeli jsme nejen na horách, ale také v Limě, na pobřeží Pacifiku a v deštném pralese. Natáčení výstupu bylo náročné, protože to bylo těžké lezení v nelehkých podmínkách, navíc jsme museli postupovat celkem rychle. Myslím si, že tam vznikly opravdu atraktivní záběry,“ ohlíží se Radoslav Groh.

Samotný výstup na Huandoy režisér a kameraman dokumentu Tomáš Galásek filmoval z ledovcové morény.

V září se do stejných míst vypravila šestičlenná parta vedená Liborem Duškem s cílem vylézt na klíčové vrcholy, které měli Bortel a spol. v plánu. Ze seznamu si však odškrtli „pouze“ pětitisícovky Alpamayo a Nevado Pisco, kterou Dušek navíc sjel na skialpinistických lyžích.

Přívaly čerstvého sněhu, hustá mlha a zrádné trhliny horolezce nepustily na Huascarán, pod jehož svahy před půlstoletím zahynulo všech patnáct členů če československé expedice. Zklam á n í m skončil také pokus o výstup severní cestou na Huandoy, kde hrozily padající bloky ledovcového ledu.

Letos v květnu na Huascarán míří z iniciativy Svatavy Spěváčkové, vnučky jednoho ze zahynulých členů expedice 1970 Zdeňka Novotného, skupina horolezců a skialpinistů, kteří u příležitosti 50. výročí plánují lyžařský prvosjezd Huascaránu. Na konci května se u památníku nedaleko tehdejšího základního tábora uskuteční pietní akce organizovaná českým velvyslanectvím v Limě.

Expedice, které nebylo přáno

Událost z konce května 1970 v peruánských Andách je dodnes největší tragédií v historii československého horolezectví. Skupina libereckých horolezců měla původně namířeno na nejvyšší horu Severní Ameriky Mt. McKinley na Aljašce. Po příjezdu okupačních vojsk v srpnu 1968 a utužení politických poměrů v Československu nedostali souhlas, jako náhradní cíl byly vybrány Andy a hora Huandoy. Výpravu provázela od začátku smůla.

„Když po dvoutýdenním zpoždění dorazila do Limy lodí zavazadla, byly výzbroj a výstroj částečně vykradeny. Na původně určeném místě základního tábora měli už postavené stany Japonci,“ upozorňuje scénárista dokumentu Libor Dušek.

Radoslav Groh při prvovýstupu cesty Boys 1970 v severní stěně Huandoy North.

Radoslav Groh při prvovýstupu cesty Boys 1970 v severní stěně Huandoy North.

V polovině května zemřel přední lezec Ivan Bortel, jenž se na cestě pod Huandoy zřítil z třicetimetrové výšky a na místě byl mrtvý. Expedice zvažovala návrat, nakonec se rozhodla v Andách zůstat a vylézt na Huascarán z východní strany. Když čekali na nákladní automobil, který pro ně měl přijet, došlo k velkému zemětřesení. Otřesy o síle asi osmi stupňů uvolnily z Huascaránu lavinu ledu a kamení, která expedici v základním táboře pohřbila.

Bylo to nejtragičtější zemětřesení v dějinách jihoamerické země, podle odhadů při něm zemřelo sedmdesát tisíc lidí. Nejmladšímu členovi výpravy Jaroslavu Krecbachovi bylo 24 let, pod Huascaránem zahynul i dvaapadesátiletý fotograf Vilém Heckel a jedenačtyřicetiletý akademický sochař Valerián Karoušek. Od počátku 70. let neštěstí každoročně připomíná Jizerská 50, kterou někteří ze zahynulých horolezců v roce 1968 spoluzakládali.

„V průběhu dalších desetiletí do peruánských velehor mířila řada expedic a horolezců včetně těch českých. Loňský počin Holečka a Groha je symbolickým zadostiučiněním snahy, vůle a sveřeposti všech českých horolezců působících v minulosti i přítomnosti v charismatickém pohoří Bílých Kordiller,“ poznamenává Dušek.

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Nová bilance koronaviru v Česku: 1925 nakažených a devět mrtvých

Koronavirus má v Česku již devět obětí. Pozitivně testováno bylo 1925 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 271 případů....

Stát nabízí Nečesanému s rodinou místo 45 milionů odškodného jen přes jeden

Ministerstvo spravedlnosti zamítlo požadavek Lukáše Nečesaného a jeho rodiny na 45 milionů odškodného za neoprávněné...

V Krkonoších se zranil lyžař, nelegálně se pohyboval v první zóně parku

Posádka letecké záchranné služby Hradec Králové v sobotu v poledne zachraňovala mladého skialpinistu ve Velké Studniční...

Koronavirus na hematologické klinice. V karanténě jsou zaměstnanci i pacienti

Fakultní nemocnice Hradec Králové má tři pacienty oddělení IV. interní hematologické kliniky s nemocí COVID-19....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé prchající do Krkonoš před epidemií opakují dávný model uvažování

Už před staletími se lidé utíkali do bezpečí Krkonoš. V málo osídlených oblastech se chtěli skrýt právě i před...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Zachraňme antilopu. Češi platí a zajišťují vzdělávání dětí v Senegalu

Na politiku, vládu i ekonomickou realitu, k nimž se přidal koronavirus, naráží královédvorský safari park v Senegalu,...

VIDEO: Mladík s mobilem objel závoru, bicykl zastavil těsně před vlakem

Mladého cyklistu jen s velkým štěstím nesrazil vlak na železničním přejezdu v Březhradu u Hradce Králové. Mladík...

Stavba lávky přes Labe už třikrát ztroskotala, ale Hradec má další šanci

V neděli uplyne beztrestná lhůta, dokdy měl Hradec Králové zkolaudovat lávku přes Labe, jenže ve skutečnosti stavba...

Stát nabízí Nečesanému s rodinou místo 45 milionů odškodného jen přes jeden

Ministerstvo spravedlnosti zamítlo požadavek Lukáše Nečesaného a jeho rodiny na 45 milionů odškodného za neoprávněné...

Prodej rodinného domu 241 m2
Prodej rodinného domu 241 m2

Horská, Vrchlabí - Hořejší Vrchlabí, okres Trutnov
6 500 000 Kč

Najdete na iDNES.cz