Festival v Trutnově zahájí německý kněz. Bude Atlas, Kaiser i koza

  14:15aktualizováno  14:15
Open Air Festival v Trutnově zahájí ve čtvrtek bohoslužba za odsunuté Němce. Hned po ní vystoupí Čankišou a hvězdou večera bude bluesman John Mayall. Další program pořadatelé "českého Woodstocku" prozradí až na místě.

J. H. Krchovský a Krch-Off Band (Open Air Music Festival Trutnov 2012) | foto: David Webr

Spiklenci, indiáni, máničky i přátelé různorodých hudebních i nehudebních zážitků se po šestadvacáté sejdou v Trutnově v tamním amfiteátru na Bojišti.

I festival vzešlý z undergroundu má svůj řád a tradice, takže opět nezveřejnil svůj program a návštěvníci se ho dozví až na místě z Festivalového samizdatu.

Open Air Festival

15. - 18. srpna

Vstupenky je možné zakoupit na místě za 1 250 korun, v předprodeji pak za 1 100 korun. Kempování ve stanovém městečku je zdarma.

Čtvrteční program
19:00 Čankišou
20:30 Visací zámek
22:00 Vlasta Redl s kapelou + Fleret
23:30 John Mayall
01:30 Minifestival Osamocení muži s kytarou: Václav Havelka, Bahňous, Stoker One Man Band, Záviš

Program na další dny se návštěvníci dozvědí až ve Festivalovém samizdatu.

Další dny vystoupí například: Wabi Daněk, Natacha Atlas (GB/Maroko), Julian Marley (GB/Jamajka), Toy Dolls (GB), Marky Ramone (USA), Lonely Kamel (N) Buty

Tradicí se stala i bohoslužba. Jednu z úvodních ekumenických bohoslužeb na pódiu odslouží katolický kněz Anton Otte z německého katolického společenství Ackermann Gemeinde.

"Kněz pochází z rodiny vyhnané ze Sudet," říká šéf festivalu Martin Věchet. Právě obětem násilného poválečného odsunu Němců z Československa se rozhodli pořadatelé letošní ročník festivalu věnovat.

O tématu promluví i dokumentarista David Vondráček, který do Undergroundového stanu I. M. M. Jirouse přiveze dva své filmy.

Uvede "Zabíjení po česku" o události v severočeských Postoloprtech, kde revoluční gardy měsíc po válce postřílely přes 700 německých civilistů, a film "Řekni, kde ti mrtví jsou", který pátrá po zločinech během poválečného odsunu Němců.

Ve stanu se k tomuto tématu uskuteční i několik besed a setkání s historiky, novináři, ale i pamětníky. Chtějí připomenout poválečné osudy obyčejných lidí, kteří se mnohdy provinili jen tím, že byli jiné národnosti.

"Po odsunu v Sudetech vyrostla jedna generace v cizích chalupách, probouzela se v cizích peřinách a jedla z cizích talířů. Poválečná frustrace se dá pochopit, pohnutky se dají pochopit, ale kolektivní vinu odmítáme," říká Věchet.

Čtyři dny tradičního festivalu přinesou bezpočet zážitků, ovšem nejen hudebních. Co si v Trutnově poslechnout, co zažít a co ochutnat? MF DNES přináší tipy redakce i šéfa Open Air Festivalu Martina Věcheta, zvaného Geronimo.

1Hudební tipy

Hlavní hvězdou bude britský bluesový zpěvák John Mayall. V Trutnově je už od úterní noci, zahraje ve čtvrtek. V České republice vystoupí poprvé pod širým nebem.

Starším ročníkům ho netřeba představovat - král bílého blues Mayall hraje už více než 50 let a stal se vzorem pro takové hvězdy, jakými jsou například Eric Clapton nebo bývalý člen The Rolling Stones Mick Taylor.

Belgická zpěvačka a břišní tanečnice s židovsko-arabskými předky Natacha Atlas návštěvníkům předvede svůj rozmanitý mix marocké populární hudby, arabesky, drum 'n' bass a reggae.

Jamajskou pohodu zase na Bojiště přiveze syn legendy reagge Boba Marleyho Julian Marley.

Kromě hlavních hvězd čekají spiklence i další lahůdky, hlavně z české scény. Folkař Wabi Daněk (rozhovor s ním čtěte zde) zahraje v pátek prvně na rockovém či undergroundovém festivalu.

Pořádnou dávku skočného folku dostanou návštěvníci festivalu už ve čtvrtek. Vizovická skupina Fleret tentokrát vymění Jarmilu Šulákovou za Vlastu Redla, který při výjimečném koncertu zavzpomíná na devadesátá léta, kdy s Fleretem hrával.

Další perlou bude sobotní koncert básníka J. H. Krchovského a jeho neortodoxní kapely Krch-off band plné muzikantů z undergroundové scény.

Vlajku východočeského regionu budou v neděli hrdě držet pankáči N. V. Ú. s kapelníkem, hradeckým výtvarníkem Štěpánem Málkem.

2Nehudební tipy

Neplánované a neformální čtení básní Ivana Martina Magora Jirouse se odehraje na různých pódiích. Festivalem s nimi letos bude proplouvat herec Oldřich Kaiser, který převzal štafetu po svém kolegovi Jiřím Lábusovi.

Přijede také Vinnetou a Nšo-či. Zatímco francouzský herec a představitel náčelníka Apačů Pierre Brice je už festivalovým matadorem, jeho filmová sestra Nšo-či, kterou ztvárnila francouzská herečka Maria Versini, se na pódiu před spiklenci objeví poprvé.

Tip Geronima: "Ve čtvrtek bude s námi John Mayall vítat a setkávat se s přijíždějícími spiklenci u našeho wigwamu s Festivalovým samizdatem, kde se i rád podepíše. Vždyť John byl nepřímo u zrodu tohoto setkání."

3Pestrý život ve festivalovém městě

Koho potkat v hledišti či na baru podle Geronima: "Třeba Oldřicha Kaisera, ktery v sedmdesátých letech hrál v komunistické slátanině o Plastikách a nyní před Plastikama bude předčítat básně Martina Magora Jirouse, s nímž i skvěle nahrál a namluvil Pravdivý příběh Plastic People. Vše odpuštěno," říká šéf festivalu.

"Hostů bude opět hodně. Na debaty o odsunu přijede a na festivalu stráví několik dnů matka undergroundu a publicistka Petruška Šustrová, monsignore Otte nebo dokumentarista a reportér David Vondráček," zve Věchet.

Návštěvníky čeká i knihovna náčelníka, na niž bude navazovat výstava velkoformátových fotografií Bohdana Holomíčka k nedožitým osmdesátinám Olgy Havlové.

K občerstvení budou vegetariánské stánky s vybranými pochutinami, včetně krkonošského kysela. Nebudou chybět ani festivalová zvířátka pro pohlazení, Bude se tu pást koza Agáta s kůzlaty, psi Adéla a Jim ukážou osm štěňat.

4Městečko bude ekologické

Festival se letos koná o několik dnů dříve, než bylo zvykem. Důvodem je to, že se bude odehrávat na den přesně jako legendární Woodstock, který se stal před 44 lety jeho předlohou.

Open Air se tradičně koná v přírodním amfiteátru Na Bojišti, který je proslulý svojí červenou zeminou, jež se při dešti mění v téměř nesmyvatelné rudé bahno.

Stanové městečko se už loni kvůli výstavbě překladiště České pošty bylo nuceno mírně posunout. I letos ale pořadatelé slibují vesnici klidu a míru v podhorském ležení mezi stromy.

Kemp pro stany je stejně jako v minulých letech zdarma a byl otevřený už týden před zahájením akce. Pořadatelé myslí i na ekologii, proto budou stánky ve festivalovém městečku používat pouze ekologicky a biologicky odbouratelné obaly a v areálu se budou sbírat a vykupovat plastové kelímky.

Na bezpečí návštěvníků festivalu budou dohlížet policisté a strážníci. "Posílíme směny strážníků v ulicích, kteří budou zajišťovat pořádek ve městě. Případné problémy v dopravě nebo s krádežemi ve stanech pak budou řešit státní policisté," říká ředitel trutnovské městské policie Karel Povr.

Nejčtenější

Táta jim v Rychnově zastřelil maminku. Byl to psychopat, napsaly děti

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Když Miloslav D. ve čtvrtek v Rychnově nad Kněžnou zastřelil svou manželku, řada místních, kteří útočníka znali, na...

Zabil jsem svou ženu, volejte policii, řekl bývalý novinář po střelbě v baru

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Pachatelem střelby v baru na náměstí v Rychnově nad Kněžnou je podle zdejších lidí místní bývalý novinář. Na svou...

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

VIDEO: Řidička téměř zastavila v levém pruhu dálnice, další auto narazilo

Nebezpečný manévr na dálnici D11

Řidička auta dopoledne zazmatkovala na dálnici D11 u exitu 68. Nezařadila se včas ke sjezdu a pak brzdila téměř do...

Další z rubriky

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

Trutnovští vyhráli boj o podobu Kauflandu, posune se dál od domů

Trutnovský Kaufland čeká přestavba. Místní se brání, aby se obchod posunul blíž...

Přestavba obchodního domu Kaufland v Trutnově se podřídí požadavkům obyvatel i radnice. Původně měl obchod stát jen...

Rychnov vyhlásil sbírku na pomoc pozůstalým dětem po vraždě v restauraci

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Radnice v Rychnově nad Kněžnou vypsala veřejnou sbírku na pomoc třem pozůstalým dětem po ženě, kterou ve čtvrtek večer...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz