Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Festival TrutnOFF se vrátil, ale v místě kempu soukromník chystá stavbu

  10:55aktualizováno  19. září 9:47
Sotva se festival TrutnOFF po sedmi letech vrátil na okraj města, už se mluví o jeho konci v Trutnově. Na vině jsou spory a zášť, ale i stavební plány u Bojiště. O další budoucnosti patrně napovídá i to, že v pondělí odpoledne zastupitelé zamítli dotaci na podporu festivalu.
Prezident Petr Pavel dostal od zakladatele festivalu Trutnoff Martina Věcheta...

Prezident Petr Pavel dostal od zakladatele festivalu Trutnoff Martina Věcheta visačku s nápisem „Průkaz k neschopnosti k vojenské činné službě“. (18. srpna 2023) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Geronimo ještě nespočítal spiklence ani utržené kůže. Kvůli kolonizátorům nelze zakopat válečnou sekeru a znesvěcení červené půdy hrozí víc než kdy jindy.

Z indiánského překladu: pořadatel festivalu TrutnOFF Martin Věchet nerad mluví o počtu návštěvníků i o ekonomických výsledcích. Protože má stále dost nepřátel a v areálu Bojiště se nejspíš brzo začne stavět, hudební přehlídka se možná bude muset zase stěhovat.

V srpnu se TrutnOFF vrátil na Bojiště. Byl to comeback ro(c)ku se vším všudy, co k festivalu s kořeny v roce 1984 patří. Prezidentská návštěva, déšť s varovným poselstvím rudého bahna, Hare Krišna, modlitby, stánky s lidovými cenami, ale i s předpovědí, že se blíží nový konec českého Woodstocku na Bojišti. A tentokrát definitivní.

Příští rok by ještě TrutnOFF mohl oslavit neuvěřitelnou čtyřicítku v Trutnově. Pak se možná areál kempu změní na staveniště a místo stanů tu vyroste komerční zástavba.

Shodí zastupitelé dotaci?

Další malá indicie konce festivalu v Trutnově se nejspíš odehraje už dnes na jednání zastupitelstva. Do návrhu jde žádost o městskou podporu ve výši 450 tisíc korun, ale podle informací MF DNES se tento plán setkal s kategorickým nesouhlasem, především pak ze strany občanských demokratů.

Dotaci festivalu neschválili

Zastupitelstvo Trutnova v pondělí vpodvečer podle očekávání dotaci pro festival ve výši 450 tisíc neodsouhlasilo.

Rada města 30. srpna na svém jednání doporučila neschválit finanční podporu s odůvodněním, že výdaje nejsou kryty schváleným rozpočtem, protože v rozpočtu kulturní komise zbývá pouze 268 tisíc korun.

„Vzápětí se objevil protinávrh o finanční podpoře ve výši 200 tisíc korun, ten však nebyl přijat,“ řekla mluvčí radnice Michaela Dědková. Následovalo zmatečné hlasování a třetí skončilo jednoznačně: ve prospěch neschválení dotace hlasovalo 26 ze 30 přítomných zastupitelů, dva se zdrželi a pouze dva by festivalu TrutnOFF příspěvek dali.

A do třetice: vztahy Martina Věcheta s vedením města ani zdaleka nejsou dobré, přestože jeho největší odpůrce Ivan Adamec už téměř dva roky nestarostuje, když po 23 letech složil funkci. Jeho nástupce Michal Rosa (oba ODS) sice byl pravidelným návštěvníkem festivalu, ale v srpnu dorazil jen proto, aby coby starosta přivítal prezidenta Petra Pavla.

„Rád bych řekl, že vztahy s Martinem Věchetem jsou korektní, ale nebyla by to pravda. Řekněme, že vztahy mezi městem a pořadatelem jsou složitější, a pokud by nepřijel prezident, pravděpodobně bych tam vůbec nebyl. Na druhou stranu ve čtvrtek jsem si to na Bojišti užil, protože jsem potkal spoustu známých, které jsem dlouho neviděl,“ řekl starosta Michal Rosa.

Odplata za 13 let staré ponížení

Pravdou je, že Martin Věchet (přezdívaný Geronimo) si svým rebelantstvím mezi konzervativními politiky dělá nepřátele velmi snadno a jeho vztahy s radnicí drhly déle. Abychom našli důvod, proč kulturní komise a po ní nejspíš i zastupitelé zavrhli žádost o finanční dotaci 450 tisíc korun, musíme se vrátit až do listopadu roku 2010.

Tehdy Václav Havel převzal čestné občanství a Kulturní cenu města Trutnova, ale nikoli na festivalu, jak si sám přál, ale ve společenském centru Uffo a před Věchetem a dalšími příznivci s posměšnými transparenty. Ponížení radnice bylo dokonáno, když se Havel nezúčastnil slavnostního rautu a namísto toho se nechal unést Geronimem do hospody na koncert. A právě to Věchetovi politická reprezentace nejspíš dodnes neodpustila.

„Ochota mezi koaličními zastupiteli podpořit návrh na finance pro festival je extrémně nízká. Ten odpor mě až překvapil. Všichni, kteří zažili předávání kulturní ceny a viděli, co se tam stalo, nejsou ochotni festival podpořit. Martin měl právo to udělat, demokracie ale neznamená jen práva, ale i povinnosti přijmout důsledky svého jednání. Spousta rozmíšek a okopávání by se dala přijmout, přejít a zapomenout, ale tohle je něco, co zastupitelé a současní radní nezapomněli,“ vysvětlil starosta pohnutky valné části zastupitelů.

„Ale rebelové jsou potřeba“

Podle bývalého trutnovského zastupitele a člena kulturní komise Roberta Fajfra by naopak město mělo být Geronimovi vděčné.

„Když jsem byl na posledním jednání kulturní komise, byl jsem svědkem obrovské frašky. Všichni jako jedna armáda se postavili proti jakékoli podpoře festivalu, natož pak finanční. Jenže byl to právě on, kdo rozhýbal kulturu v Trutnově. Právě kvůli rivalitě mezi ním a bývalým starostou Ivanem Adamcem všichni dostávali rovné peníze,“ upozornil Fajfr.

Robert Fajfr také ze zkušenosti odhadl, co Věcheta za léta pořádání festivalu nejvíce mrzí. „Nikdy to nepřizná, ale podle mě jej trochu trápí, že se nikdy nedočkal žádného uznání za to, co pro Trutnov udělal. Je to takový zvláštní odpor proti němu a festivalu. Ano, je bagroidní, protože když má názor, jede a hrne jako bagr. Někdy je jako malé dítě, někdy je trochu naivní, je rebel, ale přesně to se na něm líbilo i Havlovi. A rebelové jsou v demokracii potřeba. A v Trutnově obzvlášť,“ podotkl.

18. srpna 2023

Oponuje mu trutnovský publicista a politolog Jiří Štefek, který roli Věcheta ve městě ilustroval na příkladu posledních komunálních voleb, v nichž Geronimo na čtvrtém místě kandidátky My Trutnov získal zanedbatelných 227 preferenčních hlasů a celé uskupení pak titěrných 1,79 procenta hlasů.

„Martin Věchet není schopen změnit svou roli, kterou zastává desítky let. Před 30 lety někomu imponovala, nyní nikoli. Je to buřič a rebelant, kterého alespoň v Trutnově nikdo nebere vážně,“ tvrdí Štefek.

Hlasování ukáže, říká Věchet

Martin Věchet si od pondělního zastupitelstva prý vůbec nic nesliboval. Dobře ví, jakou má pověst a jaké kontroverze mezi místními politiky vzbuzuje jeho jméno.

„Z celé republiky, ale i Floridy či Německa nebo Rakouska nám přicházejí dopisy a telefonáty se slovy díků. Stejně tak od zahraničních i tuzemských účinkujících. Letošní ročník byl opravdu festivalem radosti a souznění, jak říkával Magor, manifestace radosti. I z prezidentské kanceláře přišlo poděkování. Jen na trutnovské radnici se okolo festivalu tiše přešlapuje a až na pár výjimek je zarýglováno,“ říká pořadatel.

„Ani tak nejde o ty kůže, které jsou v našem nemalém rozpočtu zrnkem, ale o to, jestli festival, kterým je TrutnOFF známý a navštívili jej dva prezidenti, na radnici chtějí, anebo naopak. Pondělní hlasování o podpoře je v podstatě akt, jestli je vůle jít dopředu s tím, co je přínosem pro město, anebo zůstat zabarikádován na pozicích osobní nevraživosti, zášti a starých struktur. Ani závist nic neřeší. My přicházíme s dýmkou vstřícnosti,“ říká Věchet.

Oslava 40 let a konec?

Jestliže organizátora z Trutnova nevyžene nesouhlas zastupitelů s finanční podporou ani nepopularita u vedení města, jednou to nejspíš zařídí stavební plány na místě kempu a parkoviště. Jestli to bude za rok, nebo za tři, to záleží na soukromém investorovi.

„Hlavně má dcera, která přebírá vedoucí otěže festivalu, by ráda v Trutnově zůstala. Všichni ale víme, že prakticky to bude téměř nemožné. Ve chvíli, kdy se hned za plotem začne stavět obchod se železářstvím – jak víme od vlastníka pozemku, že by se tak mělo stát do dvou let – potom si nedovedu představit, kde bude zázemí včetně kempu,“ říká Věchet.

„Pak bude vyřčen ortel a vše bude zpečetěno. K festivalu naší velikosti potřebujeme i velké zázemí, včetně toho, kde lidé mohou stanovat a parkovat. Jakmile o to přijdeme, je konec. Nový starosta nám sice naznačoval určité varianty, jak to zařídit, ale já si je v praxi moc nedovedu představit. Příští rok bude festivalu 40 let, je možné, že se vše završí,“ předpovídá Věchet.

„Pokud se u Bojiště už v příštím roce nezačne nic stavět, festival se klidně může znovu uskutečnit, nic objektivního tomu bránit nebude. Ten prostor se jednou zastaví, to je pravda, ale je otázka, jestli to bude za dva roky, nebo za pět let,“ upozornil Jiří Štefek.

Starosta: Záleží na pořadatelích

Město letos na jaře do oprav amfiteátru na Bojišti investovalo téměř deset milionů korun. Na vrchol prvního dne festivalu TrutnOFF a koncert Pražského Výběru tu usedl i prezident Petr Pavel. Starosta Bojiště nevnímá coby festivalpark, ale jako přírodní areál pro zábavu a rekreaci. Zdůraznil, že plánovaná výstavba na městě nezávisí.

„Pozemky, které navazují na areál Bojiště, byly dlouhodobě určené k zastavění a byly několikrát na prodej, až je v dražbě získal soukromý investor. Do dvou let má v plánu začít stavět, tím se možnosti pro kemp v těsné blízkosti areálu zavírají,“ uvedl Michal Rosa. Podle něj mají budoucnost festivalu TrutnOFF v rukou pořadatelé.

„Bude záležet na nich, zda si najdou náhradní plochy. Já je však v okolí nevidím a Trutnov bohužel nenabízí ani dostatečnou lůžkovou kapacitu v hotelích. Pokračování festivalu bude záležet na organizátorech. Nevím, jak festival dopadl ekonomicky a zda bude moci pokračovat dál, ale umím si představit, že až se zastaví všechny louky okolo, festival tam bude obtížné, ne-li dokonce nemožné provozovat. Jednoho dne se to stane, ale nejsou to kroky města. Letos stačilo, aby zastupitelstvo neschválilo vyhlášku o rušení nočního klidu, a festival by pořádat nešlo,“ poukázal starosta na vstřícné kroky radnice.

  • Nejčtenější

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

Jasno kolem Bartošáka. V Hradci končí, bez omluvy nechodil na tréninky

Od konce minulého týdne se v hokejovém prostředí čekalo, jak celá situace dopadne. Nyní je jasné, že Patrik Bartošák už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ed Sheeran přidává v Česku druhý koncert. První je už vyprodaný

Podobně jako před čtyřmi lety v Letňanech, i tentokrát vystoupí Ed Sheeran v Česku dvakrát. Po již oznámeném koncertě v...

Hradec si vyšlápl na Spartu, Vítkovice i bez Muellera trápily Pardubice

Vyrovnané bitvy s dramatickými koncovkami přinesly dvě předehrávky hokejové extraligy. Hradec si doma poradil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nevyhneme se ani náhodou. Testovací jízda na Šerlich potvrdila nutnost výhyben

Zkušební jízda linkového autobusu ověřila funkčnost úprav na silnici z Deštného v Orlických horách do sedla pod...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Špindl chrání andělská křídla. Ocelová plastika u Bílého mostu váží tunu

Nepřehlédnutelná instalace, která je fotopointem, sochou i odpočinkovým místem, ozvláštnila centrum Špindlerova Mlýna....

Dohodu s lékaři vítám, není to ale systémové řešení, řekl Pavel v Hradci

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou vyrazili na dvoudenní cestu po Královéhradeckém kraji. Prezident dopoledne...

Hradec si chce pronajímat menší byty od soukromníků, nabídne je lidem v nouzi

Nedostatek nájemních bytů v Hradci Králové, především těch, s nimiž může operovat město, by se měl v nejbližších letech...

Prezident si v Broumově prošel klášter, pak vyrazil ostrým tempem do skal

Prezidentský pár má za sebou dvoudenní cestu po Královéhradeckém kraji. V pohraničním Broumově si Petr a Eva Pavlovi...

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...