Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

Zariskovali jsme, říká šéfka festivalu, jenž podpoří kostely na Broumovsku

  15:32
Tradiční festival Za poklady Broumovska, který muzikou za dobrovolné vstupné chrání poničené barokní kostely v pohraničí, začal online už v květnu. Průvodním mottem 16. ročníku je Léto ve všech jeho podobách. „A k tomu festival připomene 180. výročí narození Antonína Dvořáka,“ říká v rozhovoru ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Tereza Kramplová, ředitelka festivalu Za poklady Broumovska | foto: ZPB

Bude letošní ročník speciální?
Ano, do léta vstoupíme s Filharmonií Hradec Králové pod taktovkou dirigenta Andrease Sebastiana Weisera a za účasti mezzosopranistky Ester Pavlů a houslisty Kristiana Mráčka s Berliozovým cyklem Letní noci, Dvořákovou Romancí f moll a Vivaldiho Létem ze Čtvera ročních dob. Téma léta a Dvořákovo výročí budou nosným prvkem i dalších koncertů.

Novinkou jsou i rezidenční umělci...
A to dost výraznou. Díky zavedení institutu rezidenčních umělců na objednávku festivalu vzniknou dvě premiéry skladatele Tomáše Illeho, v jedné z nich s názvem Letní nokturna se objeví oba rezidenční umělci – violoncellista Jiří Bárta a hornistka Zuzana Rzounková, kteří na festivalu vystoupí i v dalších programech.

Za poklady Broumovska

  • Rezidenční umělci – violoncellista Jiří Bárta a hornistka Zuzana Rzounková s klavíristkou Terezií Fialovou a klarinetistou Milanem Polákem – uvedli premiéru rezidenčního skladatele Tomáše Illeho Klekání - Večerní modlitbu z cyklu Letní nokturna.
  • Vše dobré zůstává včetně dobrovolného vstupného, které festival každoročně věnuje na záchranu kostelů.
  • Posluchači mohou koncerty i kostely broumovské skupiny podpořit také na webu www.darujme.cz. Aktuální informace jsou na www.zapoklady.cz nebo na facebookovém profilu festivalu, jenž už hostil Pavla Šporcla, Štefana Margitu, Evu Urbanovou, Karla Růžičku, Dagmar Peckovou a další osobnosti od klasiky i jazzu.

Nabídne festival i zahraniční interprety?
Rozhodli jsme se mírně zariskovat a při plánování, které děláme poměrně s předstihem, pozvali řadu zahraničních umělců i na letošní léto. Hlavní zahraniční hvězdou bude izraelsko-ruský pianista a vítěz jedné z nejprestižnějších soutěží královny Alžběty v Bruselu Boris Giltburg. V Polici nad Metují provede 10. července díla svého oblíbeného skladatele Sergeje Rachmaninova a také klavírní sonátu Hammerklavier Ludwiga van Beethovena. Ze sousedních zemí uslyšíme slovenské Moyzesovo kvarteto, polské manželské Six & Sax Duo ve složení saxofon a kytara nebo hornisty z Maďarska a Německa.

Připomenete v programu i broumovský hudební archiv?
Uvádění a znovuobjevování děl z broumovského archivu jsou jedním z dlouhodobých cílů festivalu. Připomínáme tím důležitou kulturní minulost broumovského kláštera a snažíme se navázat na tuto tradici i v dnešní době. V loňském roce jsme dokonce vydali tiskem vzácnou faksimile opisu Klavírního koncertu C dur Ludwiga van Beethovena. V sobotu 24. července uvedeme v božanovském kostele v podání souboru Victoria Ensemble program z děl nalezených v českých klášterech. V obnovené premiéře zazní i díla broumovského učitele a regenschoriho Antonína Celestina Mentzela.

Jaká budou opatření vzhledem k současné situaci?
Především jsme šťastní, že se festival vůbec může uskutečnit, i když to zatím vypadá, že i v létě budeme muset na kulturních akcích přetrpět určitá omezení. Doporučujeme našim posluchačům sledovat aktuální stav a řídit se podle vládních nařízení, samozřejmostí budou rozestupy, respirátory, dezinfekce. Všichni si chceme koncerty užít ve zdraví a radujeme se především z toho, že se budeme moci opět vídat naživo.

Souvisí s pandemií i změna termínu tradičního benefičního koncertu?
Původně plánovaný květnový benefiční koncert nebylo možné na začátku května uskutečnit naživo, a tak byl přeložen na 28. září. V broumovském sále Dřevník vystoupí soubor čtyř violoncellistů Prague Cello Quartetu. Termín benefičního koncertu jsme vyplnili myslím nadmíru pěkně, natočili jsme s rezidenčními umělci - violoncellistou Jiřím Bártou, hornistkou Zuzanou Rzounkovou a jejich kolegy klavíristkou Terezií Fialovou a Milanem Polákem, průřez jejich festivalovým programem. Díla Antonína Dvořáka, Tomáše Illeho nebo Bachovu partitu si můžete pustit kdykoliv na festivalovém YouTube kanálu a virtuálně se přenesete i do krásné broumovské klášterní knihovny, Opatských sálů i právě do sálu Dřevník.

Kostely Broumovské skupiny

Unikátní uskupení barokních staveb patří neodmyslitelně ke geniu loci Broumovska. Kostely jsou bez výjimky dominantami obcí i krajinných celků a umocňují zcela výjimečný architektonický a kulturní fenomén.

Byly postaveny na území klášterního panství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Vznikly v rozmezí let 1709 - 1743.

Zůstávají Letní hornové kurzy?
Samozřejmě! Oblíbenost této akce doslova překonala naše původní očekávání. Již nyní máme přihlášeno kolem šedesáti hornistů z Česka i zahraničí. Kurzy se dnes řadí mezi největší evropské akce podobného charakteru a staly se nedílnou součástí letního broumovského kulturního programu. Velkou zásluhu má na tom zakladatelka kurzů hornistka Zuzana Rzounková, která každoročně zve renomované zahraniční i domácí kolegy. Letos přijedou například Jörg Brückner, Szabolcs Zempléni nebo Jan Vobořil, aby mladé generaci hornistů předávali své dlouholeté zkušenosti. V prvním srpnovém týdnu bude v Broumově, Vernéřovicích a Ruprechticích několik koncertů spjatých právě s lesním rohem.

Chystá festival i program pro děti?
Na úplný konec léta festival Za poklady Broumovska se svými partnery – Agenturou pro rozvoj Broumovska, Vzdělávacím a kulturním centrem Broumov, týmem Broumov město kultury 2028 a městem - připravuje novinku v podobě koncentrovaného třídenního programu směrovaného především do areálu broumovského kláštera, ale i na další místa regionu. Hlavní myšlenkou je spojení různorodých aktivit a kromě hudebního programu jsou připraveny i představení pro děti v podání Naivního divadla Liberec, workshopy, prohlídky zaměřené na otisky baroka v broumovském klášteře oživené minikoncerty, speciální kurátorské prohlídky, open air program a mnohé další akce.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Jičín.

Výsledky pro: Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, TrutnovChlumec nad Cidlinou, Nový Bydžov, Nová Paka, Hronovostatní

  • Nejčtenější

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

Hattricky Zohorny v Plzni a Najmana v Boleslavi. Třinec i Kometa doma padly

Páteční třetí kolo hokejové extraligy nabídlo hned dvoje samostatné nájezdy. Liberec je zvládl v Litvínově, Hradec s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K dálnici D11 povede nová spojka. Z hradeckého okruhu odkloní tisíce aut

Největší hradecké sídliště je o krok blíž k důležité spojce, která ho propojí s dálnicemi D11 a D35. Do tří let chce...

Baník po přestřelce v Kroměříži uspěl na penalty, Hradec dal jedenáct gólů

Fotbalisté Ostravy v 2. kole domácího poháru zažili pořádné drama s postupovým koncem na hřišti Kroměříže. Vedoucí tým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Farmáři vezli Náchodem zabité ovce. Protestovali proti vlkům i politikům

Rozzlobení farmáři z Broumovska znovu varovali před ochranou vlků, kvůli níž trpí jejich stáda. Na valníku dovezli do...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

K dálnici D11 povede nová spojka. Z hradeckého okruhu odkloní tisíce aut

Největší hradecké sídliště je o krok blíž k důležité spojce, která ho propojí s dálnicemi D11 a D35. Do tří let chce...

Ve druhém kole vyzve na Jičínsku senátora Czernina podnikatel Dědeček z ANO

Ve volbách do Senátu na Jičínsku a v části Nymburska se ve druhém kole utká obhajující senátor Tomáš Czernin s...

Na Jičínsku obhajuje senátní křeslo Czernin, proti němu jde šest vyzyvatelů

Napínavý souboj slibují volby do Senátu na Jičínsku a v severní části Nymburska. Svůj post obhajuje Tomáš Czernin....

Policistům ujížděl na kradené čtyřkolce, na svědomí má přes 50 vozidel

Recidivista z Trutnovska, kterého policisté zadrželi zdrogovaného na kradené čtyřkolce, stihl podle kriminalistů během...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...