Pohádkový festival představí pověsti z hradů, vstupné výrazně podraží

  9:55aktualizováno  9:55
Pohádky a pověsti z hradů a zámků Českého ráje letos návštěvníkům přibližuje již 29. ročník festivalu Jičín - město pohádky. Začal ve středu odpoledne tradičním průvodem masek, v němž nechyběl ani herec a patron přehlídky Jiří Lábus.

V Jičíně začal 11. září 2019 pohádkovým průvodem 29. ročník festivalu Jičín - město pohádky. | foto: David Taneček, ČTK

„Celý život se odvíjí od dětství. A pokud máte krásné a hezké dětství, nic nebrání tomu, abyste měli krásný a hezký život,“ prohlašuje Lábus.

Fotogalerie

Pořadatelé s předsedkyní správní rady Jičín - město pohádky (JMP) Janou Radovou se snaží i přes všechny finanční komplikace zachovat festival na stejné úrovni, jak jej pravidelní návštěvníci znají. Radová se svým týmem však letos stála před nepříjemným problémem. Tím je zdražování sobotního vstupného.

Oproti loňskému roku si letos dospělý připlatí 80 korun, cena se zvedne ze 170 na 250 korun. Naposledy festival ceny zvyšoval před šesti lety.

„Veškeré náklady se zdražují. Největší položkou jsou samozřejmě mzdy, jako v každé firmě. Vedle toho jsou náklady na služby. Každý rok se rovněž zvyšuje zákonné pojištění a další věci. My všechno musíme platit. Samozřejmě že ti, kdož nám zajišťují služby, se snaží udělat ceny příznivější, ale zdražování je realita. Tak to prostě je,“ podotýká Radová.

Podle ní festival nemá jinou možnost než zdražit, jelikož sobotní vstupné je jedním z největších příjmů celé akce. 

„Další příjmy máme od trhovců za stánky a z dotací. Chceme mít vyrovnaný rozpočet a nechceme se zadlužovat jako předchozí vedení,“ pokračuje. Město pohádky je hlavně akcí pro děti, pro ně zůstává vstup zdarma. „To platí pro děti do 150 centimetrů,“ říká Radová.

Týdenní festival vyjde na několik milionů korun. Jistou finanční úlevu má díky studentům.

„Letos se nám podařilo zajistit dobrovolníky ze středních škol. To je velmi významná pomoc. Ono se to nezdá, ale kolem festivalu je potřeba hodně lidí. Studenti to mají domluvené s řediteli škol,“ sděluje.

Pověsti z hradů a zámků

Pravidelným spolupořadatelem je město. „Ve schváleném rozpočtu na letošní rok počítáme s příspěvkem neboli finanční podporou ve výši 200 tisíc korun a s částkou 400 tisíc korun jako provozním příspěvkem pro Technické služby Jičín, které zabezpečí služby a technickou pomoc,“ říká místostarosta města Jan Jiřička (Volba pro město). 

Je přesvědčen, že pohádkový festival je pro město důležitý. „Nejen pro obsah a formu, která je zaměřena především pro děti a rodiny, ale i pro propagaci města z hlediska cestovního ruchu, vždyť věhlas festivalu přiláká hodně návštěvníků i turistů do Jičína,“ podotýká.

Výběr z programu

Čtvrtek

8:30 - 18:00 Středověké podhradí z Pěnkavova dvora, Takonín (Valdštejnovo nám.)

14:00 - 17:00 Za rytíři do parku - ukázky šermu a soutěže pro děti (zámecký park)

15:30 Kytice svázaná ze sedmi balad K. J. Erbena (hlavní pódium)

17:00 Slam Poetry (Ryneček - nám. Svobody)

17:00 Podvečerní čtení - herečka Zdeňka Žádníková Volencová (farní zahrada)


Pátek

10:00 Akordeonový orchestr Safari (hlavní pódium)

17:00 - 17:30 Řehečské kvarteto (vláček po městě)

17:00 Podvečerní čtení - spisovatelka a ilustrátorka Lucie Seifertová a patron Pohádkového města Jiří Lábus (farní zahrada)

19:30 Božská Sarah (Masarykovo divadlo)


Sobota

9:00 Pověsti plzeňského náměstí (hlavní pódium)

10:00 Kašpárkova kouzelná kaše (LD Srdíčko)

13:00 Loupem, loupem perníček (hlavní pódium)

14:00 Vyhlášení výsledků výtvarné soutěže Žili, byli nejen na hradech a zámcích... (hlavní pódium)

16:00 Elis (hlavní pódium)

19:00 Zvonec konec (hlavní pódium)

19:30 Kapela Jelen (hlavní pódium)

21:00 Petr Poláček & Bon Jovi Tribute Prague (hlavní pódium)


Neděle

9:00 - 16:00 Pohádkové tvůrčí dílny (historické centrum města)

11:00 B.I.Z.O.N.I. - improvizační show (Ryneček - nám. Svobody)

Letošní ročník patří pohádkám a pověstem z hradů a zámků Českého ráje. Středověký hrad s nádvořím zaplní i část Valdštejnova náměstí v centru. Nádvoří hradu obsadí řemeslníci, řemesla si mohou vyzkoušet i návštěvníci. Chybět nebudou ani dobové stany, kostýmy či repliky historických nástrojů. Nádvoří jičínského zámku zaplní soutěže, hry a také umění v podobě malby či modelování. Tradicí jsou koncerty a filmy.

Ani dospělí nepřijdou zkrátka, mohou si zasoutěžit v historickém kvízu. Na nádvoří je i cíl velké pohádkové hry Po stopách loupežníků, spojené s řadou úkolů.

Zámecká zahrada ožije i rytířským kláním nebo vystoupením sokolníků. Festival však není není jen doménou centra, ale také okolí. Třeba na pískovišti na Rynečku, odkud vede cesta do farské zahrady, se ukrývá hodná ježibaba.

Festival kromě pohádkových postav navštíví i významní hosté. Mezi nimi spisovatelka a držitelka ceny Magnesia litera Lucie Seifertová. Jeden z večerů v komorním prostředí farské zahrady bude patřit herečce Dejvického divadla Zdeňce Žádníkové Volencové. Legenda českého divadla a filmu Iva Janžurová uvede v Masarykově divadle inscenaci Božská Sarah a Krčkova Musica Behemica vystoupí v kostele sv. Jakuba.

Pohádkový týden tradičně zakončí sobotní večer, kde dětský purkmistr vrátí klíč od města zpět do rukou starosty. K tomu zahrají Elis Mrázová či kapela Jelen, s níž diváci odpočítají poslední vteřiny do závěrečného ohňostroje.

Nejčtenější

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Ulice se pár dnů jmenovala Pod Ovčáčkem, ceduli s překlepem město vydraží

Vrchlabí plánuje dražbu cedule.

Lidé na sociálních sítích se baví „překlepem“ na ceduli označující novou ulici ve Vrchlabí. Radnice ji nechala osadit,...

Střelbu v Červeném Kostelci policie vyšetřuje jako vraždu, spor byl o dům

V rodinném domě v Červeném Kostelci se střílelo.

Policie vyšetřuje pondělní střelbu v rodinném domě v Červeném Kostelci na Náchodsku jako vraždu. Na místě zůstali dva...

Mladý muž klopýtl při přecházení trati a spadl pod rozjetý vlak

Alej Kaštanka na předměstí Hradce Králové (11. 9. 2019)

Mladý muž zemřel v neděli večer po srážce s vlakovou soupravou na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Koleje...

Soudy odmítly potrestat pokousání dítěte, majitelé psa unikli i pokutě

Tibetská doga nebo také tibetský mastiff je jednou z největších psích ras.

Majitelé tibetské dogy, která v lednu 2017 v Trutnově potrhala v obličeji sedmiletou dívku, unikli potrestání. Policie...

Další z rubriky

Řidiče v Chlumci čekají kolony. Opravuje se průtah, pak okrajové ulice

Silnice na Klicperově náměstí v Chlumci nad Cidlinou je rozkopaná kvůli...

V Chlumci nad Cidlinou na Královéhradecku opravují hlavní průtah centrem města. Práce potrvají do konce listopadu....

Škodovka v Kvasinách rozjela výrobu hybridního Superbu iV

Škoda Auto spustila v Kvasinách sériovou výrobu modelu Superb iV s plug-in...

Z výrobní linky Škody Auto v Kvasinách na Rychnovsku sjel první hybridní Superb iV. Automobilka tím zahájila sériovou...

Škola udržuje zámek v Kopidlně, ale žáků je málo. Kraj hledá řešení

V zámku v Kopidlně sídlí střední zahradnická škola, areál potřebuje opravy.

Střední zahradnická škola v Kopidlně na Jičínsku sbírá úspěchy v soutěžích, jenže jí ubývá žáků. Naplnila jen necelou...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz