Že jsme kulturní zemí, dokládá nejen bezpočet festivalů, divadel, klubů, koncertních síní a operních domů, ale také přehlídek hudby, pro niž se vžilo podivné označení vážná. Od Pražského jara v samém centru až po Za poklady Broumovska v baroku bývalých Sudet. Muzikou se slaví světové osobnosti české hudby podle jejich výročí, zní velké symfonie, komorní kousky i árie. Jeden festival mezi všemi je však unikátem, pojetím i dramaturgií, neboť patří výsostně soudobé a nedávno oceněné orchestrální muzice. Hudební forum Hradec Králové, které pořádá zdejší Filharmonie a které díky stanici Vltava proniká i do éteru, letos čeká jubilejní 20. ročník.
Kolik už v Hradci vystoupilo mezinárodně významných osobností, dirigentů, sólistů i skladatelů, jejichž díla většinou zazněla v českých i evropských premiérách! Za všechny jmenujme polského velikána Krzysztofa Pendereckého, dále Davida Geringase, Taťjanu Grinděnko, Vladimira Tarasova či Lauren Flanigan.
Hudební fórum si drží svou dramaturgickou odvahu včetně boření předsudků i snahu o reflexi aktuálního kulturního a společenského dění. Letošní ročník se zaměřuje na vyváženost lidského ega, na hledání rovnosti v genderových či rasových otázkách nebo na pojetí domova a vlasti.
„Můžete poznat díla vynikajících tvůrců, kteří si nedělají iluze o světě, ale neztrácejí ideály, umí najít rovnováhu mezi zábavou a opravdovostí, vyváženost i v tak citlivých otázkách, jako je vztah mezi ženou a mužem nebo přírodou a průmyslem,“ říká dramaturg festivalu Marek Hrubecký.
Zahajovací koncert v úterý 12. listopadu slibuje hudební i vizuální zážitek. Pod vedením Ondreje Olose uvede Filharmonie Hradec Králové 1. část baletu Dante nazvanou Inferno, který napsal Thomas Ades. Následovat bude světová premiéra suity z baletu Lucifer od francouzského skladatele Guillauma Connessona. Zážitkem bude zapojení osmi sólových kontrabasů v koncertu Čarodějnická hodina od australské skladatelky Eleny Kats-Chernin.
„Jde o první takové použití kontrabasové skupiny v hudební historii. Podle uváděných titulů by se mohlo zdát, že se koncert ponese v duchu halloweenského strašení, ale opak je pravdou a pozorný posluchač zjistí, že navzdory prvním dojmům vede poselství koncertu k vítězství člověka nad přízraky, dobra nad zlem,“ vysvětluje mluvčí Filharmonie Alois Neruda.
Mnohá vlast i Americká krása
Druhý koncert ve čtvrtek 14. listopadu má název Mnohá vlast. „Už podle titulu hledá odpovědi v úvahách o domově, vlasti, ukotvenosti člověka ve světě, kulturní identitě a jejích kořenech, vycházejících zde z národních tradic podhalanských a balkánských, bavorských a rakousko-uherských,“ podotýká dramaturg.
Hostující Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí pod vedením šéfdirigenta hradecké Filharmonie Kaspara Zehndera a provede díla Heinze Karla Grubera, Jörga Widmanna, Olgy Neuwirth a Wojciecha Kilara.
Třetí koncert s názvem Fantastická filharmonie má v rukou v úterý 19. listopadu zdejší orchestr, tentokrát pod taktovkou španělského dirigenta José Miguela Rodilly, který královéhradeckému publiku není neznámý. Zazní dvě skladby černošských skladatelů, a sice Bluesová symfonie od jazzmana Wyntona Marsalise a Čtyři černošské americké tance od Carlose Simona.
Závěrečnou Fantastickou filharmonii napsal americký skladatel, původně dýdžej Mason Bates. Poselstvím populární hudbou inspirovaného koncertu je hledání jednoty a rovnováhy v rozmanitosti lidských ras a národů.
Festival vyvrcholí závěrečným koncertem ve čtvrtek 21. listopadu. Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera ovládne večer s příznačným názvem Americká krása.
„Koncert patří kompozicím žen skladatelek, čímž poukáže na hledání genderové rovnováhy v oblasti, která je historicky doménou mužů. Zazní díla amerických skladatelek Ellen Reid, Gabrielly Smith, Missy Mazzoli a Julie Wolfe. V Koncertu pro violoncello a orchestr s názvem Lost Coast od Gabrielly Smith se jako sólista představí vynikající americký violoncellista Gabriel Cabezas, jenž tentýž koncert představí jen o týden dříve s newyorskou filharmonií,“ říká Neruda.
„Návštěva jakéhokoli živého koncertu, to jsou jedinečné chvíle propojení hudebního umění s lidskými emocemi a prožitkem okamžiku. A orchestrální hudba má velkou schopnost probouzet emoce, evokovat představivost a spojovat posluchače skrze společný hudební zážitek,“ míní Vladimír Šrámek, ředitel Filharmonie Hradec Králové. „Hudební fórum si klade za cíl nejen uvádět inovativní kompozice, ale také inspirovat publikum a rozvíjet zájem o současnou orchestrální hudbu. Každý koncert festivalu představuje nové hudební směry a osobité přístupy, které reflektují aktuální dění v hudebním světě i společnosti jako celku.“
Partnerem festivalu zůstává od jeho počátků Český rozhlas Vltava a v posledních ročnících také jiná stanice Českého rozhlasu D-dur, které koncerty živě přenášejí po celé České republice. Záznamy vybraných koncertů navíc přebírá Evropská vysílací unie.
Podrobnosti jsou na webových stránkách www.fhk.cz/hfhk a na facebooku Filharmonie Hradec Králové, vstupenky na portálu HKpoint.cz.