Divadelní fiesta slaví v Hradci 25. ročník, budou chlebíčky i patos

  18:32aktualizováno  18:32
V Hradci Králové začíná 25. ročník mezinárodního Divadla evropských regionů. Činohra, Divadlo Drak na všech scénách i Open Air program v ulicích bude osm dní slavit čtvrtstoletí divadelní fiesty i všechny podoby tragédie i komedie. Návštěvníky čeká nabitý program od 21. do 28. června.

Na úvod Open Air v Hradci Králové zahrálo Kozlíkovo divadlo pohádku O Červené Karkulce (21. 6. 2019). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Je to festival, díky němuž se o Hradci mluvívalo jako o hlavním městě českého divadla a který pravidelně napočítává desetitisíce diváků.

„Jako předchozí ročníky má i ten letošní své hlavní téma. Společně se zástupci Klicperova divadla a Divadla Drak jsme se shodli, že leitmotivem festivalu bude Oslava. Takové výročí si zaslouží pořádnou ceremonii s dávkou chlebíčků, patosu a dárků. Jeden dlouhý večírek se vší pompou a radovánkami. Divadelní salvy se ponesou celých osm dní historickým centrem Hradce Králové,“ říká ředitelka Open Air Programu Barbora Hodonická.

Autory letošního vizuálního stylu jsou Eva Horská a Jakub Horský ze studia Upupaepop.

„Pětadvacáté výročí, to už je čtvrtstoletí s kvalitním divadlem, vším tím nekonečným mumrajem v ulicích, setkáváním divadelníků a mořem zážitků, které byly a jsou s naším festivalem spojené. Věřím, že téma oslavy samotné, které se zrcadlí i v našem vizuálu, prostoupí opět náladu těchto výjimečných dní a výsledkem bude nezapomenutelný závěr divadelní sezony, který opět potěší nejen všechny Hradečany, ale i účinkující a návštěvníky z daleka,“ doplňuje dramaturgyně a umělecká šéfka Klicperova divadla Jana Slouková.

Drak půjde od Fausta k Bombarďákovi

Všechny scény Divadla Drak včetně studia i okolí budou v zajetí festivalu. Novinkou jsou večerní koncerty v „dračím šapitó“.

Úhrnem jde o 83 divadelních, tanečních nebo hudebních vystoupení souborů z Čech, Slovenska, Slovinska, Španělska, Katalánska, Norska, Finska, Holandska, Francie a Německa, chybět nebudou ani výtvarné a divadelní dílny.

Drak se snaží v evropském kontextu vyhledávat inspirativní představení přesahující hranice žánrů od loutkového divadla přes taneční, objektové, výtvarné až po experimentální.

První den patří repríze Fausta Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka, v sobotu dojde na poetickou pohybově výtvarnou inscenaci A na noze pevnina s herečkou Jazminou Piktorovou, výtvarnicí Janou Bačovou Kroftovou a hudebním uskupením DVA. Dalším titulem z produkce Draku je Mimoň inspirovaný osudy dětí s Aspergerovým syndromem či pohádka O zlaté rybce.

První festivalový víkend Drak věnuje rodinám s dětmi. K tomu náleží originální kolotoč řezbáře Matěje nebo Bratři v tricku s pouličními projekty Malíři a Běžkařská odysea či projekt Headspace z Holandska. „Nasaďte si jednu z několika jejich obřích hlav a staňte se jediným divákem mechanického divadla,“ lákají.

Španěl Xavier Bobés  odvypráví fragmenty španělské historie 20. století v představení Věci snadno zapomenuté. Mezinárodní divadelní uskupení NIE přiveze inscenaci Bratři a sestry, zkoumající zkušenosti mladých lidí s problematikou mentálních poruch zdraví. Joachim Torbahn z Německa představí smyslové zážitky v Hlíně, hře a rošťárnách. Etienne Manceau, laureát ceny Circus Next, z francouzského divadla Cie Sacekripa nadchne sólo představením na pomezí divadla objektu, cirkusu a pantomimy s názvem VU.

Finský den připadne na 25. června. Divadlo Mukamas, které slaví 40 let od svého založení, uvede pohádku Myška v cirkuse a hudebně poetické pásmo Písně z Finska. Večer vystoupí česko-finská hudebnice Sonja Vectomov a DJ VeekanVisio.

Vystoupí také slovinské Lutkovno gledališče Maribor s  loutkovou inscenací Platnomer na motivy novely Lva Nikolajeviče Tolstého. Přijede i Ljubljana Puppet Theatre s rekonstrukci románu Mistr a Markétka a inscenací Někde jinde, nebude chybět slovinský loutkový mág Matija Solce. Dorazí banskobystrický soubor Odivo s představením pro nejmenší se vzdušnou laboratoří. Zahraje pražské studio Damúza, Buchty i loutky a další.

Bude i program pro děti za vysvědčení s interaktivním koncertem kapely Bombarďák.

Letos na osm dní od 21. do 28. června přibylo informačních center. Informace o programu a celém festivalu lze získat v oslaveneckém infocentru v budově Galerie moderního umění, kde budou, oproti infocentrům v Žižkových sadech a na Malém náměstí, k dostání vstupenky na představení Klicperova divadla a Draku.

Na hlavní scéně, ve Studiu Beseda, v Podkroví a na Letní scéně uvede Klicperovo divadlo pět zahraničních inscenací, třináct českých, šest inscenací Klicperova divadla, čtyři povídání v Podkroví s osobnostmi, chybět nebudou ani každodenní venkovní pohádky a koncerty na Letní scéně.

Hlavní hosté dorazí z Mohuče a Krakova

Hlavními zahraničními hosty budou činohra Státního divadla z německé Mohuče s inscenací Hamlet v režii K. D. Schmidta, která je hravým, groteskním a vizuálně podmanivým zpracováním slavné tragédie Williama Shakespeara, a Teatr Ludowy z Krakova s činoherně pohybovou inscenací Salto vzad v režii choreografa a režiséra Maćko Prusaka. Ta vychází ze sportovních povídek českého prozaika Oty Pavla.

Slovenské Divadlo Gunagu přijede s komorní inscenací hry Viliama Klimáčka Horúce leto 68 (ako sme utekali), v níž excelují Zuzana Kronerová, Gabika Dzuríková a Marta Maťová. Autorská inscenace 4 ženy na konci světa v režii Jakuba Nvoty z Nového divadla Nitra je křehkým kabaretem.

Jako režisér a autor se objeví Jakub Nvota ještě jednou, divadlo Aréna Bratislava přijede s jeho groteskní inscenací Josef Švejk, což je vůbec první uvedení románu Jaroslava Haška na slovenských jevištích.

La Putyka i nedávné dějiny

Cirk La Putyka uvede novinku Isole v režii Maxima Komara a mim Radim Vizváry se ve svém tragikomickém pantomimickém projektu VIP snaží nahlédnout do mentální a životní proměny performera, který podlehl iluzi popularity a konformity.

K 30. výročí sametové revoluce také festival reflektuje moderní československé dějiny, třeba autorskou inscenací studentů DAMU Prodaná nevěsta v letech 1868 až 2018, zdejším Malým říjnem z pera Ladislava Smoljaka či Republikou Králové.

Divadlo Petra Bezruče přispěje inscenací hry Tomáše Dianišky Transky, body, vteřiny, která je inspirovaná skandálním osudem Zdeny Koubkové, transsexuální mistryně světa a držitelky světového rekordu v běhu na 800 metrů.

Dopisy Olze prvně na jevišti

Zásadní dějinné události z protektorátu reflektuje inscenace Michala Háby Opletal z Divadla na cucky a adaptace kanonického románu Jana Otčenáška v režii Hany Burešové Romeo, Julie a tma v podání herců Divadla v Dlouhé.

To také uvede v režii dua SKUTR Dopisy Olze, které jsou vůbec prvním uvedením knihy Václava Havla z vězení na českých jevištích.

Úvod zajistí inscenace Městských divadel pražských, tedy Revizor v režii a úpravě Davida Drábka. Divadlo Pod Palmovkou dorazí s hořkou komedií Williama Shakespeara Něco za něco, kterou Ceny divadelní kritiky pasovaly na Inscenace roku 2018.

Ostravské Divadlo Petra Bezruče přijede s divadelním zpracováním kultovního filmu Tomáše Vorla Kouř.

Připomenou výročí Ingmara Bergmana

Loňské stoleté výročí narození švédského filmového a divadelního režiséra, dramatika a spisovatele Ingmara Bergmana uctí Divadlo Na zábradlí s inscenací Persony v režii Jana Mikuláška a spolek Jedl Soukromými rozhovory v režii Jana Nebeského.

Oblíbené Povídání v podkroví, které se odehraje i v Galerii Václava Havla, vyzpovídá režiséra Davida Drábka, režiséra Vladimíra Morávka, bývalého ředitele Klicperova divadla Ladislava Zemana, herečku Jitku Smutnou, dramatika Reného Levinského či ruského režiséra Sergeje Fedotova.

Samozřejmostí jsou odpolední pohádky na Letní scéně i noční koncerty, kde vystoupí Cirkus Brothers, Factorial! Orchestra, Jazz Police, JH Big Band, Safari Akordeon Orchestra, Petr Sovič & Gramofon? Mastix a trio Marešová Yasinki Razam.

Chybět nebude ani Flamenco v podání Taneční školy La Pasión.

Více informací o festivalu najdou zájemci na webech Klicperova divadla a Divadla Drak.

Open Air Program: Čapkovský kabaret i hladomor

Open Air Program, za nímž stojí sdružení kontrapunkt, nabídne aktuální dění v amatérském divadle i na profesionální nezávislé a alternativní scéně. Divadlo D21 přiveze do Hradce Válku s mloky, temný čapkovský kabaret, soubory Bratři v tricku a Holektiv se rozhodly spojit smysl pro humor, sebeironii a akrobacii, žonglování a klaunérii v inscenaci Lov. Mysliveckou romanci plnou cirkusových trofejí představí v hradecké Městské hudební síni. Koně Bigoně, různorodá skupina studentů Katedry alternativního a loutkového herectví na pražské DAMU, přiveze pohádkový horor J+M o Jeníčkovi, Mařence, Perníkové chaloupce a hladomoru. S inscenací na motivy nejznámějšího francouzského lidového příběhu o Modrovousovi vystoupí soubor Děvčátko a slečny Základní umělecké školy F. A. Šporka z Jaroměře, který vznikl pro festival Theatrum Kuks.

Co si myslí mladí lidé o rozpadu Československa? Na to se budou snažit odpovědět dva čeští a dva slovenští herci v koprodukční inscenaci 1993 Divadla na cucky a bratislavského DPM. S humorem, ironií a snahou lépe se poznat. Absolventská inscenace studentky režie Viktorie Vašové inspirovaná osobností matematičky Ady Lovelace diváky pozve na salónní večírek ADA, kde se racionální změní v poetické a intuitivní v exaktní. S Venuší ve Švehlovce, pražskou platformou pro autorské a nezávislé divadlo, se pak diváci budou moci potkat rovnou třikrát: Co čumíš II, One Night Stand Up a Zánik domu Usherů. Budoucí soužití robotů a lidí se pokusí poodhalit inscenace Display of the Shame i brněnského Divadla Feste. Open Air Program myslí i na nejmenší, Vyšehrátky přivezou do Hradce premiéru letošní divadelní bojovky Expedice literatura. Každý den odstartuje pohádkou, připravené jsou i tvořivé dílny a workshopy.

Hudebním otvírákem festivalu budou hlasití The Atavists, kteří letos získali dvě ceny Anděl. S novým projektem Antigona do Hradce přijede i hudební experimentátorka Katarzia a svým temným elektronickým albem rozezní kapli Městské hudební síně. Ve spolupráci s Radiem Wave se letos v Hradci poprvé představí Hellwana, raperka a vítězka loňského Czechingu. Své sety zahrají DJ Casablanka nebo Mutuju.

Letošní jubilejní ročník naváže na úspěšný loňský debut a představí živé hry v ještě lepší formě. Při veřejném hraní počítačových her kapela DVA doprovodí cenami ověnčenou hru Botaniculu pro děti i dospělé. K fenomenální hře Inside zahraje hudebník Bonus. Novinkou bude otevřený Playstation battle v legendární bojovce Tekken 2, do kterého se budou moci zapojit i diváci. K tomu živě zahraje hudební projekt B4.

Open Air Program pro letošní jubilejní ročník představil nové webové stránky, díky nimž se lze snadněji orientovat v rozsáhlém programu i na svých mobilních zařízeních přímo v místě akce.

U vybraných představení je na webových stránkách odkaz na GoOut, kde lze zakoupit vstupenky. Předprodej už běží, doprodej bude možný vždy hodinu před začátkem představení v Infocentru v Žižkových sadech nebo přímo v místě představení. „Většina představení a koncertů i nadále zůstává přístupná pouze za dobrovolný příspěvek, a to před nebo i po jeho začátku na dané scéně. Snažíme se zachovat představení, koncerty, workshopy a další program finančně dostupný všem návštěvníkům,“ říká Barbora Hodonická z kulturní neziskovky kontrapunkt.

Autor:

Nejčtenější

Při závodech v Hořicích vyjelo proti motocyklistům osobní auto

Jezdci třídy superbike Kamil Holán, Aleš Nechvátal, Tomáš Borovka a Pavel...

Při nedělních závodech silničních motocyklů Česká Tourist Trophy v Hořicích na Jičínsku se na uzavřenou trať dostalo...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

První vražda mezi podnikateli: přivázaný k traverze skončil v přehradě

Nespolehlivého obchodního partnera Pavla Severu, přivázala čtveřice...

Začalo to nenápadně, bez souvislosti s vraždou ze žárlivosti. V pátek 27. listopadu 1992 seděla na břehu Sečské...

Erbanová zpět na ledě. Nic bych neudělala jinak, tvrdí o konci kariéry

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová na letišti Václava Havla pózuje se svou...

Je to téměř rok, co Karolína Erbanová oznámila, že končí s rychlobruslením. Na led se teď však vrátí, další kapitolu...

Dukla uspěla v derby, vyhrály Brno i Jihlava. Dál vedou Pardubice

Momentka z utkání Jihlava (ve žlutém) vs. Líšeň.

Čtyřmi góly potvrdili fotbalisté Pardubic vedení ve druhé lize. Doma v zápase 6. kola deklasovali Sokolov 4:0 a...

Další z rubriky

Vědci odebrali nosorožcům Nájin a Fatu vajíčka, embrya však samice neodnosí

Najin (vlevo) a Fatu (vpravo) jsou poslední dva severní bílí nosorožci na...

Mezinárodní tým vědců v keňské rezervaci Ol Pejeta odebral vajíčka dvěma posledním žijícím samicím nosorožců severních...

Díla z komunismu přežívají i v Hradci, některá ale mají uměleckou hodnotu

Socha Klementa Gottwalda stojí ve vojenském prostoru u Skaličky v Hradci...

I třicet let po listopadové revoluci lze najít v Hradci Králové „rudá strašidla“, byť většinou dobře schovaná. Zatímco...

Kavárna žádá od Hradce dva miliony za zmařenou investici do benzinky

CrossCafe chce zřídit kavárnu v prvorepublikové benzince v Hradci Králové.

Kavárenská síť CrossCafe chce po Hradci Králové odškodné dva miliony korun za zmařenou investici. Městu nemůže...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz