Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. března 2020 Soňa

S nápady ho šéf kdysi vyhodil. Majitel firmy Hronovský je podnikatel roku

  17:36aktualizováno  17:36
Vítězem soutěže EY Podnikatel roku v Hradeckém kraji se stal Josef Hronovský. Na začátku devadesátých let ho jeho tehdejší šéfové s novými nápady vyhodili, a tak to zkusil na vlastní pěst. Nyní zásobuje téměř všechny evropské automobilky.

Téměř v každém evropském autě jsou kabely, páčky či spínače z novoměstské firmy Hronovský.

Fotogalerie

Výroba přitom začínala původně v pronajaté stodole na vesnici. Teď má firma s ročním obratem kolem 1,4 miliardy korun pět závodů v Česku a jeden v Bulharsku a její majitel se stal EY Podnikatelem roku Královéhradeckého kraje.

Začátky firmy, která zaměstnává 700 lidí v Česku a dalších osm stovek v bulharském Smoljanu, připomínají příběh jak vystřižený z Hollywoodu.

Na začátku devadesátých let Josef Hronovský pracoval jako nákupčí ve společnosti Elton v Novém Městě nad Metují, která kromě slavných hodinek Prim dodávala i zaměřovače pro armády východního bloku.

Jenže zbrojních zakázek po Listopadu 1989 ubývalo a Hronovský dostal od vedení úkol přijít s nápadem, jak by bylo možné výrobu přeorientovat. Protože už tehdy se podrobně věnoval dodávkám obráběných dílů, navrhl, že by firmu mohlo spasit právě obrábění kovů.

„Dlouho jsem na tom pracoval a měl jsem z toho obrovskou radost. Když jsem s tím přišel na tehdejší vedení, pan ředitel řekl, ať si to jdu dělat domů do garáže, tak jsem šel,“ vzpomíná Josef Hronovský.

Na rozjetí vlastního podnikání však neměl peníze. Tehdy šestadvacetiletý čerstvě vystudovaný ekonom s měsíčním platem 1 450 korun sotva vyšel. Přesto si pronajal stodolu v Bohuslavicích nad Metují a v bance si půjčil 300 tisíc korun. Za úvěr se mu zaručil otec, který souhlasil se zástavou rodinného domu.

„Úrok byl tehdy 21 procent. V Kovosvitu Písek jsem koupil vačkový obráběcí automat, moji bývalí spolupracovníci mi ho seřídili a já už jsem na něm jen vyráběl. Postupem doby jsem se to naučil sám,“ pokračuje Hronovský, který začínal v prosinci 1990 s výrobou kování pro německá plastová okna.

Investice se mu vrátila už za půl roku a brzy tak mohl přijmout první zaměstnance, stodolu odkoupit a později přistavět novou výrobní halu.

„Tehdy jsem si opravdu nedovedl představit, jak by se mohla firma rozrůst. Nevěděl jsem, jestli to budu dělat do důchodu nebo zda za rok půjdu dělat něco jiného. Byla to taková pionýrská doba,“ říká.

Přestěhoval se na Balkán, aby zjistil, co po lidech může chtít

V roce 1998 se firmě podařilo proniknout do automobilového průmyslu a právě tam zažila největší rozmach. Prorazila s montáží konektorů a kabelových svazků, které dnes dodává téměř do všech evropských aut. O dalších osm let později se přestěhovala do areálu bývalé Osmy v Novém Městě nad Metují. V roce 2009 zřídila závod v bulharském Smoljanu. Aby Hronovský dohlédl na hladký rozjezd, přestěhoval se na Balkán.

„Tehdy přišla ta velká krize a většina našich obchodních partnerů se začala orientovat na výrobu na Ukrajině. Udělal jsem si analýzu, které země jsou v EU a dokážou jí cenově konkurovat, z toho mi vyšlo Bulharsko. Bydlel jsem tam rok a půl, abych mohl vyhodnotit, co po lidech mohu nebo nemohu chtít. Chtěl jsem si to vyzkoušet na vlastní kůži, protože ta země je kulturně hodně jiná,“ vysvětluje.

Továrnu však po čase prodal jednomu ze svých zákazníků, který ji rozšířil. Vloni se dostala zpět do rukou firmy Hronovský. Vyrábí se v ní páky pod volant, kterými se ovládají blinkry a stěrače. Ty Hronovský dělá také v Náchodě.

Kromě toho má firma v Čenkově na Příbramsku závod na lisování plastů, v Bruntále vyrábí kabelové svazky a ve Vrchlabí má vlastní nástrojárnu, kde vznikají hlavně nástroje pro další provozy firmy. Společnost si tak dokáže celou výrobu zrealizovat sama od návrhu po sériovou produkci.

Odborná porota letos Josefa Hronovského zvolila vítězem krajského kola soutěže EY Podnikatel roku 2019 v Královéhradeckém kraji. Spolu s vítězi z dalších regionů se zúčastní vyhlášení celostátního kola soutěže na pražském Žofíně, jehož vítěz pojede na světové finále do Monte Carla.

„Kdo hledá odvahu pustit se do podnikání, by se měl inspirovat příběhem Josefa Hronovského, který je důkazem, jak lze vybudovat miliardový business i bez předchozí znalosti oboru. Odvaha, vytrvalost, píle a otevřenost k inovacím jsou stále klíčovými atributy pro dosažení podnikatelského úspěchu,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice, která je hlavním pořadatelem soutěže Podnikatel roku.

Tu firma podle stejných kritérií organizuje v 60 zemích světa.

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Nová bilance koronaviru v Česku: 1925 nakažených a devět mrtvých

Koronavirus má v Česku již devět obětí. Pozitivně testováno bylo 1925 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 271 případů....

Stát nabízí Nečesanému s rodinou místo 45 milionů odškodného jen přes jeden

Ministerstvo spravedlnosti zamítlo požadavek Lukáše Nečesaného a jeho rodiny na 45 milionů odškodného za neoprávněné...

Koronavirus na hematologické klinice. V karanténě jsou zaměstnanci i pacienti

Fakultní nemocnice Hradec Králové má tři pacienty oddělení IV. interní hematologické kliniky s nemocí COVID-19....

Lidé prchající do Krkonoš před epidemií opakují dávný model uvažování

Už před staletími se lidé utíkali do bezpečí Krkonoš. V málo osídlených oblastech se chtěli skrýt právě i před...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po srážce s dodávkou na hlavním tahu u Týniště skončila cisterna na boku

Na okraji Týniště nad Orlicí na Rychnovsku na silnici I/11 se srazila dodávka s cisternou. U vážné nehody zasahovali...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Kus ledu z kamionu rozbil čelní sklo a zranil spolujezdce v autě

Z kamionu jedoucího po silnici první třídy na Jičínsku se utrhl velký kus ledu, který zasáhl osobní auto v protisměru....

Kolem Vízmburku si plní klukovské sny. Torzo hradu zastřeší a zpřístupní

Splnění klukovského snu. Tak hovoří členové Sdružení pro Vízmburk o výstavbě nového zastřešení nad torzem středověkého...

Pandemie nejspíš zhatí vyprodaný Rock for People i další festivaly

Nákaza koronavirem může mít drtivý dopad na festivalovou sezonu. Pořadatelé přemýšlejí o termínových přesunech, aby...

Stavba lávky přes Labe už třikrát ztroskotala, ale Hradec má další šanci

V neděli uplyne beztrestná lhůta, dokdy měl Hradec Králové zkolaudovat lávku přes Labe, jenže ve skutečnosti stavba...

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...