První ročník extrémního závodu Horská výzva 2013. | foto: Rock point - Horská výzva

„Úmrtnost“ závodníků byla veliká, říká pořadatel extrémního závodu

  • 4
Extrémní pěší závod Horská výzva z Krkonoš až do Jeseníků skončil v neděli dopoledne. Dvě stě kilometrů dokončily nakonec čtyři dvojice, ostatní náročný závod vzdaly.

Šestnáct dvojic mužů se ve středu večer vydalo z Trutnova směrem na Jeseníky. Po hřebenech Krkonoš, Orlických hor, Králického Sněžníku a Jeseníků je čekalo těžko uvěřitelných 200 kilometrů v nejhorším možném terénu.

Na zdolání tratě, na které mohli použít jen vlastní síly a lyže, měli 96 hodin. Cíl viděly jen čtyři páry. Vítězové na túru potřebovali 51 hodin.

Vítězná dvojice ve složení Tomáš Petreček a Roman Šinkovský zvládla závod v

Vítězná dvojice (Tomáš Petreček a Roman Šinkovský) zvládla závod v čase 50 hodin 59 minut a 30 sekund.

Pavel Paloncy a Honza Zemaník dorazili do cíle za 69 hodin 28 minut a 57

Pavel Paloncy a Honza Zemaník dorazili do cíle za 69 hodin 28 minut a 57 sekund. Byli druzí.

Poslední dvě dvojice dorazily společně na 3. místě v čase 87 hodin 32 minut a

Poslední dvě dvojice dorazily společně na 3. místě v čase 87 hodin 32 minut a 20 sekund. (Petr Mazal a Milan Beneš, Vít Pučálek a Martin Mazal).

"Úmrtnost závodníků byla docela veliká a dost mě překvapila. Myslel jsem, že cíl jich uvidí tak polovina, ale hlavně přívaly sněhu se postaraly o velké potíže účastníků. Podmínky závodu byly skutečně dost extrémní. Hned na prvním checkpointu pod Velkou Deštnou řada závodníků viděla, že nestíhají limit a ze závodu museli odstoupit," uvedl ředitel závodu Horská výzva Pavel Zitta.

Kolega nemohl dál, vysvětlil závodník

Jedním z těch, kteří skončili prakticky hned v úvodu, byl Jan Vondrák. Své snažení musel stopnout kvůli zdravotním problémům kolegy.

Extrémní závod Horská výzva

 * Start závodu byl ve středu 13. února v 19 hodin v Trutnově, limit pro ukončení v neděli v 19 hodin v Karlově Studánce v Jeseníkách

* Trasa měřila 200 kilometrů, účastníci na ní museli projít 50 kontrolními body a 4 odpočívacími stanicemi. Konkrétní trasu si každá dvojice mohla volit dle svého uvážení a schopností.

* Povolené pomůcky na trase: sněžnice, skialpové lyže, nesmeky, trekové a jiné hole, běžky.

* Povinná výbava: GPS(náhradní baterie), buzola a mapa trasy, čelovka (náhradní baterie), adekvátní zimní obuv a oblečení, mobilní telefon, bivakovací pytel, spacák, izolační záchranářská folie, píšťalka, zapalovač a sirky, hadřík nasáklý benzinem v uzavřeném obalu, nůž.

"Ušli jsme asi 35 kilometrů a zhruba ve čtvrtek ve dvě ráno jsme museli odstoupit. Kolega nemohl dál. Ovšem nelituji toho. Chci se za rok zúčastnit dalšího ročníku, tak to vlastně můžeme brát jako trénink. Zjistili jsme třeba jaký použít materiál a kam si nechat navézt věci," uvedl Jan Vondrák.

Poslední, které viděly cíl, byly v neděli dopoledne dvě dvojice. Ty dorazily společně na třetím místě v čase 87 hodin 32 minut a 20 sekund. Šlo o dva páry z Poličky ve složení: Petr Mazal, Milan Beneš a Vít Pučálek, Martin Mazal.

"Posílám velkou gratulaci, vám všem. Máte můj velký obdiv, že jste zvládli tak náročný závod. Ještě jednou všem gratuluji," napsal Jan Souček na facebookovou stránku závodu, na které zájemci mohli sledovat snažení svých známých nebo příbuzných.

Už se plánuje druhý ročník

"Příští rok bychom tuto stránku závodu chtěli ještě vylepšit. Máme v plánu všechny účastníky vybavit systémem GPS, díky kterému zájemci budou moci sledovat přesnou polohu vybraných závodníků," uvedl Zitta, kterým sám během posledních dní také odvedl slušný sportovní výkon.

Na závod musel totiž dohlížet, koordinovat ho a hlavně zajišťovat vše potřebné na čtyřech záchytných stanicích.

"Každý den jsem spal jen pár hodin. Bylo to docela namáhavé. Riskantní byly přejezdy autem, protože cesty na hřebenech hor nebyly logicky v nejlepším stavu. Jednou jsme málem srazili srnku a když jsme jeli na stanici na Suchém vrchu, tak jsme zase dostali pořádné hodiny. Naštěstí se nikomu z pořadatelů ani závodníků nic nestalo," uvedl.

Jako klíčové se ukázalo jeho rozhodnutí povolit závodníkům běžky. Původní plán byl totiž takový, že na dvousetkilometrové trati bude možné používat jen sněžnice či skialpinistické lyže, popřípadě pohybovat se chůzí a během.

"Dobře, že jsme běžky povolili, kdybychom tak neučinili, zřejmě by nikdo limit 96 hodin nestihl. Přece jen to závodníkům dost pomohlo," připustil Zitta, který už chystá příští ročník.

"Rozhodně se do toho chci pustit. Už vymýšlíme i některá vylepšení, například při distribuci materiálu pro účastníky. Jsem ale rád, jak první ročník dopadl. Vyhnuly se nám extrémní mrazy, takže panuje celková spokojenost," dodal organizátor.

Spokojenost panovala i u těch, kteří dokázali trať zdolat. I když je logické, že účastníci pochodu budou cítit následky svého dobrodružství ještě dlouho.

"Gratuluju, kluci, moc pěkně jste šli. Nejvíc vám teď závidím ten náskok, co máte před náma, při dávání se do kupy," napsal na Facebook závodník Pavel Paloncý na adresu vítězů pochodu Tomáše Petrečka a Romana Šinkovského, kteří dorazili do cíle už v pátek v čase 50 hodin 59 minut a 30 vteřin.

"Bylo to super, i když jsme šli jen chvilku, tak jsem si to hrozně užil. Myslím, že podobný závod tady chyběl. Už se těším, až to příští rok zkusíme znova," dodal nakonec i neúspěšný Jan Vondrák.