Exnáměstek hejtmana stojí u soudu kvůli drahým rentgenům v nemocnicích

  14:22aktualizováno  14:22
Po dlouhých pěti letech usedl Rostislav Všetečka, bývalý první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje, na lavici obžalovaných. V říjnu 2008 totiž podepsal smlouvu na nákup rentgenů pro krajské nemocnice a podle obžaloby tím způsobil škodu kolem 13 milionů korun.

Exnáměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Rostislav Všetečka jde k soudu | foto: ČTK

Všetečka ale ve středu u hradeckého soudu jakoukoli vinu a obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku rezolutně odmítl.

Někdejší náměstek pro zdravotnictví smlouvu podepsal ve funkci předsedy představenstva krajského zdravotnického holdingu. Dodavatelem rentgenové techniky za 118 milionů korun byla firma Puro-Klima.

Obžaloba tvrdí, že cena dodávky obvyklá na trhu byla 105 milionů korun, tedy asi o 13 milionů korun méně.

K podpisu smlouvy prý navíc Všetečka neměl souhlas dozorčí rady, který údajně pro tento případ vyplýval z obchodního zákoníku. Zdravotnický holding po Všetečkovi žádá náhradu škody ve výši 119 milionů korun.

Všetečkův obhájce chce od holdingu vysvětlení, proč požaduje náhradu škodu o 100 milionů vyšší, než je škoda, s kterou operuje obžaloba.

Obchodní zákoník podle svých slov neporušil

Nákup rentgenové techniky, která nahradila zastaralé přístroje v nemocnicích kraje, schválily podle Všetečky příslušné orgány kraje. Zastupitelstvo podle něj na nákup v rozpočtu vyčlenilo sumu až 130 milionů korun a projekt označilo za prioritu kraje.

"Výběrové řízení proběhlo podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Neshledal jsem důvod, abych podpis smlouvy oddaloval," řekl Všetečka.

Obchodní zákoník podle svých slov neporušil a k podpisu měl oprávnění. Připomněl, že smlouvu nepodepsal sám, ale ještě s jedním členem představenstva.

Řada rentgenů v nemocnicích byla podle něj v havarijním stavu a mohla nadměrným zářením ohrozit pacienty. Nové digitální rentgeny měly léčbu posunout na výrazně vyšší úroveň a řádně podle něj fungují ke spokojenosti lékařů a pacientů.

Po krajských volbách na podzim 2008 Všetečka ve vedení kraje i zdravotnického holdingu skončil. Zakázka na rentgeny měla mít další etapy, ale nové vedení kraje v čele s ČSSD v ní už nepokračovalo a snažilo se z ní vyvázat.

V roce 2009 se kraj s firmou Puro-Klima dohodl na zrušení Všetečkou podepsané smlouvy a na uzavření nové dohody na dodávku rentgenů.

Pokuta pro kraj, další vyšetřování i obvinění

Nákupy rentgenů

Rostislav Všetečka (ODS) byl prvním náměstkem hejtmana Pavla Bradíka a předseda představenstva krajského zdravotnického holdingu. Smlouvu na nákup rentgenů podepsal před skončením funkčního období v říjnu 2008. Rentgenová technika stála 118 milionů korun, ale podle znalců byla její reálná cena 105 milionů korun. Způsobená škoda tak činí podle obžaloby asi 13 milionů korun. Zdravotnický holding nyní po Všetečkovi žádá náhradu škody ve výši 119 milionů korun.

Zdravotnický holding kraje navíc tehdy dostal půlmilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Kvůli podezření, že holding v čele s Všetečkou nepostupoval při zadávání zakázek podle zákona, prošetřoval antimonopolní úřad celkem 63 smluv z let 2006 až 2008, které se týkaly nákupů za téměř půl miliardy korun. Pochybení našel v šesti zakázkách.

Všetečka, jenž politiky zanechal a živí se jako ekonom, nečelil policejnímu vyšetřování poprvé.

Spolu s dalšími čtyřmi podezřelými ho policie stíhala kvůli údajně předraženému nákupu nábytku do budovy krajského úřadu. Okresní státní zastupitelství ale na jaře 2010 stíhání zastavilo.

Jednoho z podezřelých, bývalého hejtmana Pavla Bradíka policie začátkem roku obvinila z pletich při veřejné soutěži v krajském projektu na zpracování odpadu z těžby dřeva.

Spolu s ním byl obviněn také radní Jiří Vambera a dva úředníci. Policie nyní vyšetřuje další skandál spojený se zdravotnickým holdingem kraje.

Bývalí manažeři čelí nařčení, že si vylepšovali úřednické platy na úkor nemocnic, které musely dráž kupovat zdravotnický materiál. Tři z nich museli na konci loňského roku z vedení odejít.

Autoři:

Nejčtenější

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Postižení montují auta pinzetou, modely kamionů míří do celého světa

Centrum má vlastní lakovnu, některé díly jí projdou až osmkrát.

Už přes 380 tisíc věrných modelů aut vyslala mezi sběratele do různých koutů světa chráněná dílna v Jaroměři. Lidé se...

Další z rubriky

Za devět skácených stromů vysadí jediný, Hradecký kraj je v tom nejhorší

Povodí Labe nechá pokácet víc než 1300 stromů podél řeky Úpy v České Skalici.

Stovky zdravých stromů v Královéhradeckém kraji ustupují panelovým výstavbám, obchodním domům nebo silnicím. V Jičíně,...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Úpice skupuje vybydlené domy, aby se zbavila problémových nájemníků

Dům v Regnerově ulici v Úpici už náleží městu, po vystěhování nájemníků se...

Úpice na Trutnovsku se pustila do boje proti obchodu s chudobou. Po vyhlášení sociálně vyloučené lokality na celém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz