Kratší estakáda stačí. Obchvat Častolovic získal posudek EIA, má zelenou

  14:18
Obyvatelé Častolovic na Rychnovsku sužovaní nadměrnou dopravní zátěží města mají naději na zlepšení. Jižní obchvat získal souhlas EIA. Kolem Orlice povede silnice po mostu dlouhém 655 metrů.
Častolovice (6. listopadu 2018)

Častolovice (6. listopadu 2018) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Druhý nejdelší most v Česku na budoucím obchvatu Častolovic nevznikne, přestože úřady požadovaly, aby 3,6 kilometru dlouhá přeložka silnice I/11 vedla po 1,7 kilometru dlouhé estakádě cenným územím údolní nivy Divoké Orlice.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR se podařilo prosadit kompromisní variantu, která počítá s několika mosty o zhruba poloviční celkové délce, nejdelší má měřit 655 metrů. V březnu ji schválil krajský úřad, který ke stavbě vydal souhlasné stanovisko vlivu stavby na životní prostředí (EIA).

Původní variantu trasy, která vzešla ze studie proveditelnosti z roku 2016, předloni odmítl odbor životního prostředí v Kostelci nad Orlicí. Úředníci tehdy požadovali, aby nová silnice vedla už od závodu společnosti Isover na pilířích. Takový most by však byl příliš drahý a celkem by měřil asi 1,7 kilometru.

Projektanti proto přeložku posunuli dál od meandrů Orlice a na obou koncích požadované estakády vytvořili biokoridory. Ten na rohu průmyslového areálu Isover má měřit 70 metrů, na opačném konci má vozovka vést po estakádě dlouhé 655 metrů.

Začne poblíž meandru Divoké Orlice, překlene území chráněné soustavou Natura 2000, cyklostezku a železniční trať do Kostelce nad Orlicí. Těsně za ní se vozovka vrátí na násep.

„Byly předloženy upravené podklady, na základě kterých mohla být tato varianta schválena,“ komentuje konečnou verzi obchvatu vedoucí kosteleckého odboru životního prostředí Lucie Lédrová.

Kompromis postačuje

Přeložka se na stávající silnici I/11 napojí na novém kruhovém objezdu mezi Častolovicemi a Kostelcem nad Orlicí, z něhož povede dál východní obchvat městyse, tedy nová přeložka silnice II/318. Tu nyní projektuje Královéhradecký kraj.

„Teď jsme ve fázi dokumentace pro územní rozhodnutí. Jeho získání předpokládáme v srpnu tohoto roku, příští rok bychom chtěli mít stavební povolení a na přelomu let 2022 a 2023 začít stavět,“ popisuje východní obchvat Jana Jiráňová z krajského Centra investic, rozvoje a inovací, které stavbu připravuje.

Připravovaný obchvat Častolovic na silnici I/11

Okružní křižovatka mezi Častolovicemi a Kostelcem je jak v projektu kraje, tak v projektu ŘSD. Stavět by ji měl ten, kdo dříve vyřídí  dokumenty. Pravděpodobněji to bude kraj. ŘSD nyní počítá se zahájením stavby jižního obchvatu v roce 2026.

„Jsme rádi, že se podařilo projít hodnocením EIA. Obchvat města je pro Častolovice zcela zásadní stavbou. Věříme, že obě části budou hotové co nejdříve,“ říká starosta Častolovic Zdeněk Praus (ANO).

Jižní obchvat má však i řadu kritiků. Těm vadí vedení nové silnice právě v těsné blízkosti řeky. Do projednávání dokumentace, které se kvůli pandemii konalo online, však přišla jediná námitka od ornitologa Tomáše Bělky. Ten upozornil na výskyt chráněných dravců, které studie opomenula.

„Nikdo mi na to neodpověděl. Celou stavbu hodnotím velice špatně, protože vede přes nejcennější přírodovědnou lokalitu, a tou je údolní niva. Všechny údolní nivy jsou velmi zranitelné biotopy. Přitom jde o drogeologicky, přírodovědně a z dalších hledisek velmi důležitou část krajiny. Zejména v dnešní době. Důležitější než nějaké smrkové monokultury nebo polnosti. To nikdo neřeší,“ odkazuje Bělka na dávno opuštěnou variantu obchvatu severně od městyse. Tu v minulosti odmítly Častolovice, připravila by je o rozvojové plochy.

„Celá jižní část obchvatu je špatně. Severní obchvat by byl lacinější, kratší, přírodu míň zraňující a myslím, že i výrazně jednodušší. Celé řízení bylo vedeno od stolu. Ti lidé se na to vykašlali, chtěli mít odfajfknutý další obchvat. Je to typicky české krátkozraké řešení,“ kritizuje zvolenou trasu Tomáš Bělka.

Čeká se na cenu

ŘSD nyní může pracovat na dokumentaci pro územní rozhodnutí. Ještě předtím však musí aktualizovat odhadovaný rozpočet stavby. Je totiž jasné, že do původně schválené částky se nevejde.

„Zpracovali jsme studii a provedli odhad nákladů, ze kterého plyne, že tato varianta je o zhruba 380 milionů korun nákladnější než varianta původní,“ sdělila už v srpnu 2019 Dagmar Juříková z ŘSD, když silničáři kompromisní variantu představili poprvé.

Původně se počítalo s částkou 620 milionů na obchvat Častolovic a s celkem 1,1 miliardy korun spolu se sousedním obchvatem Kostelce. Nyní se může stát, že celou částku spolkne jen první obchvat. To by však neměl být problém, peníze v minulosti slíbila vláda v rámci rozvoje průmyslové zóny v Kvasinách.

Kraj v úterý 6. dubna zahájil opravu Komenského ulice v Častolovicích, tedy výjezdu na Rychnov a Solnici. Trvat má do června. Objížďka pro osobní auta vede z Čestic přes Lično, pro nákladní vozy přes Vamberk a Rychnov.

Doudleby zahajují

Ve čtvrtek 8. dubna také oficiálně odstartovala stavba obchvatu v nedalekých Doudlebách nad Orlicí. Stavaři tam už ve druhé polovině února odkryli ornici v trase budoucí přeložky a vykáceli zeleň.

Novou silnici o délce 2,8 kilometru, která povede severně od města, postaví za 148 milionů korun bez daně sdružení firem Strabag a Mados. Silničáři s nimi podepsali smlouvy v prosinci. Přeložka povede z kruhového objezdu ve Vamberku a na stávající komunikaci I/11 se napojí v místech, kde má v budoucnu začínat obchvat Kostelce nad Orlicí.

Stavba má být hotová v roce 2023, tedy zhruba v době, kdy se začnou stavět nedaleké obchvaty v Častolovicích a v Rychnově nad Kněžnou.

  • Nejčtenější

Z úbočí Sněžky se z řetězové cesty zřítil český turista, je ve vážném stavu

24. února 2024  15:15,  aktualizováno  16:07

V sobotu odpoledne se ze Sněžky zřítil z takzvané řetězové cesty na polskou stranu dvaatřicetiletý...

Zdemolované Kladno čeká další baráž. Lídr otočil derby, Kometa je těsně čtvrtá

23. února 2024  17:20,  aktualizováno  22:58

Hokejová extraliga pokračovala pěti zápasy 48. kola. Páteční program definitivně rozhodl, že Kladno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Farmářům došla s neřešenou mokřinou u cyklostezky trpělivost, položili tam palety

22. února 2024  9:13

Cyklostezka do Ruseka na okraji Hradce Králové se dál zaplavuje vodou. Způsob, jak problém vyřešit,...

Vražda kvůli majetku. Seniorce vrtal do hlavy vrtačkou, mrtvou polili žíravinou

20. února 2024  13:28

Premium Kvůli majetku přišla o život sedmdesátiletá žena, kterou podle kriminalistů zabila její dcera...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Hradecku se střetl vlak s autem. Řidička zemřela, dítě skončilo v nemocnici

25. února 2024  19:26,  aktualizováno  22:23

Při střetu auta s vlakem u Zachrašťan na Hradecku v neděli po 18:00 zemřela dvaatřicetiletá...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Poprvé v lize v základní sestavě: Žiju si svůj sen, říká Spáčil

26. února 2024  14:41

Před rokem a půl nastupoval Karel Spáčil v dresu Lipové v krajském přeboru. Pak ale přišla rychlá...

Firma ošidila dodávku uhlí o tři metráky, inspektoři jí vyměřili pokutu 430 tisíc

26. února 2024  13:49

Málokdo si nechá převážit dovezenou fůru uhlí, v Náchodě to před čtyřmi lety udělali pracovníci...

Továrna dál chátrá, Dvůr Králové aspoň odstraní kontaminovanou zeminu

26. února 2024  10:20

Na likvidaci zamořené zeminy v bývalé Mayerově továrně získal Dvůr Králové více než stomilionovou...

Na Hradecku se střetl vlak s autem. Řidička zemřela, dítě skončilo v nemocnici

25. února 2024  19:26,  aktualizováno  22:23

Při střetu auta s vlakem u Zachrašťan na Hradecku v neděli po 18:00 zemřela dvaatřicetiletá...

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...