Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dvorská zoo před 75 lety začínala s liškami, pak vsadila na Afriku

  9:48
Safari park ve Dvoře Králové nad Labem si připomíná 75 let od svého vzniku. Založen byl 9. května 1946 coby skromný zookoutek. Stalo se z něj chovatelské zařízení světového významu. Proslavil se chovy žiraf, nosorožců, psů hyenovitých nebo antilop, jediným safari u nás i transporty zvířat do Afriky.
Královédvorské safari, panorama na snímku okolo roku 1972. Výběh se zebrami...

Královédvorské safari, panorama na snímku okolo roku 1972. Výběh se zebrami Grévyho v pěší části safari. | foto: archiv Safari Park Dvůr Králové

Dnešní tvář vtiskl dvorské zoo ředitel Josef Vágner. Zvířata, která přivezl z několika expedic, položila základ současným chovům.

V původním zoologickém koutku, který se otevřel rok po skončení druhé světové války, se tehdejší chovatelé na ploše necelých pěti hektarů starali o jezevce, lišky, sovy a další středoevropská zvířata.

Prvním správcem byl Josef Fabián, klece a výběhy vznikly často svépomocí. Brzy přibyl pavilon exotické zvěře s opicemi a lvem. V roce 1951 byli přivezeni první velbloudi a zookoutek se přejmenoval na Východočeskou zoologickou zahradu.

Na přelomu 50. a 60. let vznikl moderní pavilon pro ledního medvěda, plocha zahrady vzrostla na téměř 30 hektarů a návštěvnost se vyšplhala na 250 tisíc lidí ročně.

Po ukončení procedury se Nájin probouzí z narkózy a začíná pomalu vstávat (17. 12. 2019).

Zlomový byl rok 1965, kdy do čela instituce nastoupil Josef Vágner. Prosadil zaměření na africká zvířata, myšlenku safari a založil galerii pravěkých obrazů Zdeňka Buriana.

„Nejdřív jsem objel všechny československé zahrady, prohlédl si zoo v NDR, Polsku i ve Švýcarsku a zjistil jsem, že jsou vlastně všechny stejné. Všude je kousek výběhu, tam jsou dvě zebry, pak zase kousek výběhu a u pletiva dva tygři. Zkrátka to jsou krásné zahrady, ale budované starým, tradičním stylem. Tak jsem ji dělat nechtěl, protože jsem si říkal, že takhle zvířata v přírodě nežijí,“ vzpomínal Vágner v roce 1995.

Po nástupu do funkce zažádal ministerstvo o přidělení specializace na Afriku. Koupit zvířata od obchodníků nebo je získat z jiných zahrad se ukázalo jako příliš nákladné a složité.

Proto je ředitel začal vozit na lodích z Afriky. Z osmi expedic mezi lety 1967 až 1975 přivezl na dva tisíce zvířat a dal základ vzácným chovům. Dvorská zoo je dnes největší genetickou bankou afrických zvířat mimo jejich domovinu. Za Vágnerova ředitelování se areál zahrady rozrostl na 70 hektarů.

Ošklivé záchodky a makrely na grilu

V roce 1970 zoo odchovala první psy hyenovité, o dva roky později se narodily první žirafy v celém Československu. Od té doby jich zde přišlo na svět 267. V roce 1975 došlo k nejsmutnější události v historii zahrady. Komunisté - oficiálně prý kvůli nákaze slintavkou a kulhavkou - rozhodli o utracení 46 žiraf, zahrada byla rok zavřená.

V roce 1977 se narodil první nosorožec černý v zemi, o tři roky později vůbec první samec nosorožce severního bílého Suni v lidské péči. V té době do východočeské zoo nastoupil zoolog Pavel Moucha, který v ní pracuje dodnes.

„V té době byly ohrady pro kopytníky ze smrkové kulatiny, expozice a výběhy byly poměrně malé, většinou písčité. Úplně jinak vypadal servis pro návštěvníky. Byla tam řada obyčejných, doslova ošklivých záchodků. Restaurace nabízela grilovaná kuřata a makrely, to bylo všechno,“ vybavuje si odborník na plazy Moucha.

Velmi dobře si pamatuje éru Josefa Vágnera. Například jeho mítinky se zaměstnanci před správní budovou. „Jednou v listopadu nás svolal a řekl, že peníze jsou jen do konce roku a že neví, z čeho bude zoo od ledna žít. Zahradnice mu udělaly několik kytic, s nimi vyrazil na ministerstvo a oběhal několik kanceláří. Další týden nám zase před vilou oznámil, že peníze budou,“ vzpomíná.

Josef Vágner skončil v roce 1983, další tři roky zahradu vedl Jiří Svoboda. Za krátkou dobu toho stihl hodně a areál významně modernizoval. Prosadil skleněné stěny namísto mříží, stavbu výběhů napodobujících přirozené prostředí a v zoo zrušil zábradlí. Zahájil také stavbu objektů pro budoucí safari. Za jeho působení se otevřel nový pavilon lidoopů a zahrada odchovala prvního orangutana.

„Podnítil také velkou výsadbu v celém areálu, pustá místa se osázela stromy,“ poznamenává Pavel Moucha.

Návrat zvířat do Afriky

V roce 1989 zahájila provoz hlavní atrakce dnešní zoo - africké safari. V roce 2016 se stalo národní kulturní památkou. Ředitelka Dagmar Holečková, která instituci jakožto první žena šéfovala mezi lety 1996 až 2012, má hlavní zásluhu na vracení zvířat do Afriky.

Největší pozornost vzbudil v roce 2009 převoz čtyř vzácných nosorožců severních bílých do keňské rezervace Ol Pejeta. V transportech na černý kontinent pokračuje dvorská zoo dodnes. Je hlavním hybatelem ve snahách zachránit tento druh nosorožců. Na světě zbývají poslední dvě samice a jedinou nadějí na záchranu druhu je umělá reprodukce. První embryo vzniklo v laboratoři před dvěma lety.

V roce 1998 poprvé vjely do dvorského safari noční vyhlídkové autobusy, od roku 2011 do něj mohou návštěvníci ve vlastních autech. O čtyři roky později zahrada otevřela unikátní lví safari. V roce 2016 poprvé po sedmi letech překonala hranici půl milionu návštěvníků.

„Díky mým předchůdcům získal dvorský safari park obrovský mezinárodní kredit. Vnímám to jako velký závazek při rozvíjení jejich díla,“ říká Přemysl Rabas, který je ředitelem od roku 2012.

Pod jeho vedením se zoo zaměřila výhradně na africkou faunu, kromě lvího safari vznikla replika západoafrického městečka Tiébélé, nový pavilon žiraf, rekonstrukcí prošly pavilony šelem, Ptačí svět i Vodní světy. Do zoo se po 14 letech vrátili hroši.

  • Nejčtenější

Sto policistů pročesalo Broumovsko, hledali roky pohřešovanou „parukářku“

10. dubna 2024  9:46,  aktualizováno  18:41

Na Broumovsku se opět konala pátrací akce po Veronice Baníkové, která zmizela před dvěma a půl...

V Polici nad Metují auto u supermarketu vjelo do lidí, osm zraněných včetně dětí

9. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  20:50

Osobní auto před šestnáctou hodinou na parkovišti u supermarketu v Polici nad Metují srazilo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cesta na Luční boudu je volná, fréza s rolbami prorazila sněhovou bariéru

8. dubna 2024  17:16

Rolby a sněžná fréza dnes prorazily poslední sněhové bariéry na silnici mezi Výrovkou a Luční...

Zranitelné místo domácností bývá router, říká expert na kyberbezpečnost

15. dubna 2024

Premium Doba, kdy stačilo nainstalovat antivirus a byli jsme chráněni před kybernetickými útoky, je dávno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvouletý chlapec se zavřel do boxu na balíky, hasiči museli dvířka vypáčit

12. dubna 2024  16:20

Malý hoch v Jičíně se ve čtvrtek zavřel v jednom ze samoobslužných boxů na balíky. Na pomoc mu...

Na koleje u Hradce někdo nastražil kameny, spěšné vlaky tam jely stovkou

16. dubna 2024  14:16

Několik kamenů dal kdosi v pondělí odpoledne na železniční koleje mezi Hradcem Králové a...

Vítr po celém Česku lámal stromy a zastavil vlaky. Poryvy shodily i posed

16. dubna 2024  9:20,  aktualizováno  13:06

Silný vítr v noci na úterý lámal stromy po celé zemi. Jen v Královéhradeckém kraji hasiči...

Výrobce dílenských strojů míří do Tetína, místní vítají nová pracovní místa

16. dubna 2024  10:22

Tetínu na Jičínsku s pouhými 162 obyvateli se povedlo vytvořit průmyslovou zónu a přilákat...

Podvodník nabízel lístky na zápas Sparty a Liverpoolu, fanouška obral o 16 tisíc

15. dubna 2024  16:05

Čtyřicetiletý fanoušek z Jičínska se stal obětí podvodu. Na sociální síti koncem února totiž sháněl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...