Dům vybuchl 25. června odpoledne. Kvůli narušené statice dovnitř nesměli vstoupit jeho majitelé ani hasiči.
„Tato bezpečnostní opatření nezabránila neznámým pachatelům proniknout otvorem ve zdi a odcizit cenné předměty, včetně pistolové kuše, 450 kusů nábojů, herní konzole, notebooku, powerbanky a finanční hotovosti,“ sdělila mluvčí náchodské policie Karolína Macháčková.
Po důkladném vyhodnocení důkazních materiálů policie určila dva možné pachatele, muže ve věku 29 a 30 let. Starší z nich podle policistů navíc v říjnu odcizil tři balení elektronických cigaret v obchodě se smíšeným zbožím v Novém Městě nad Metují.
Nyní je proti oběma mužům vedeno zkrácené přípravné řízení. Oba si vyslechli podezření z přečinu krádeže. Hrozí jim až tříleté vězení.
Oba podezřelí mají již rozsáhlou trestní minulost. Od svých osmnácti let se dopouštějí různorodé trestné činnosti. Jeden z nich má na kontě šest trestních záznamů, druhý deset. Oba už byli ve vězení, jeden opustil věznici naposledy v srpnu 2023 a druhý o rok dříve.
Na krádež v domě si postěžoval na sociálních sítích strýc majitele domu, označil to za hyenismus. Pak instalovali fotopasti a najali agenturu, třetí noc se pokoušel lézt přes plot další člověk. Rodina s kamarády se pak pustila do rozebírání stavby, aby některé materiály zachránili. Původně policisté uvažovali, že půjde pouze o přestupek.
26. června 2024 |
Vyšetřovatelé hasičů uzavřeli, že za výbuch mohla závada na fotovoltaické elektrárně. Blíže ji určit nedokázali, jejím vlivem došlo k poškození článků v bateriovém úložišti fotovoltaického systému. V době výbuchu v domě nikdo nebyl, nikomu se nic nestalo. Škodu po výbuchu odhadli na sedm milionů.
Podle sousedů si majitel domu instaloval sluneční elektrárnu sám. To potvrdili i hasiči, podle nichž si systém nakoupil po jednotlivých částech. V provozu byl podle všeho od září 2023.
Poté, co hasiči předali závěr svého vyšetřování, policie v červenci případ požáru odložila, protože nezjistila spáchání přestupku nebo trestného činu.
Rodině se snažila pomoci obec Provodov-Šonov, která přistavila kontejnery na odvážení suti, odhlasovala finanční dar 50 tisíc a do konce srpna zřídila transparentní účet pro rodinu. Dárci tam zaslali celkem 655 tisíc korun.
Obec také pomohla rodině s uskladněním nábytku. Za zlikvidování suti ze zbořeného domu obec vydala kolem 400 tisíc, polovinou přispěl Královéhradecký kraj.
Další soukromá iniciativa na Donio.cz usilovala o 3,5 milionu korun, ale vybralo se 103 tisíc, sbírka již skončila.