Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Když nejde otevřít kroužky, dům dětí v Týništi láká zájemce do terénu

  8:45
Dům dětí a mládeže v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku připravuje už půl roku jednu venkovní činnost za druhou. A zájem je značný, zapojují se desítky dětí i celých rodin. Také spolky i školy v dalších městech objevily trend s kvízy, hledačkami v přírodě či sportovními výzvami.

Dům dětí a mládeže chystá v koronavirové době hry v přírodě. Na kouzelnickou stezku vyrazila Jana Gülle s dcerou. | foto: Tomáš Hejtmánek, MF DNES

Pracovníci týnišťského domu dětí a mládeže (DDM) tvorbou venkovních dobrodružství reagovali na nucené uzavření zájmových kroužků kvůli pandemii koronaviru. Zpočátku šlo o několik her, v posledních měsících se však výrazně rozmnožily.

Od 4. května se smí sejít jen tři žáci uvnitř domu dětí a 20 dětí venku. Návrat ke kroužkům tak zatím naplno nenastal. Otevřely se jen individuální výtvarné dílničky, děti se také mohou přijít postarat o zvířata.

V květnu tak mohou zájemci vyrazit ve městě na dvě trasy, které si samostatně projdou.

„Od 7. do 21. května jsme připravili procházkovou trasu Medová cesta, motivovanou fascinujícím světem včel. Hravou formou se účastníci dozví více ze života těchto úžasných tvorečků,“ přibližuje ředitelka DDM Jana Kalousová.

Zájemci se sami vydají od zadního přejezdu k semenářskému závodu až na velkou křižovatku v lese a dál směrem na Třebechovice pod Orebem a zpět. Další aktivitou až do konce května je Motýlení, kdy děti pátrají po vzácných motýlech.

Nedávno byly hlavním motivem čarodějnice. Vznikla Čarodějnická stezka i obsáhlejší Čarodějnická výprava. Děti se také účastnily hledačky Najdi skřítka, celé rodiny se vydávaly na cykloakci do okolí nazvané Kolorodina. 

Činnosti v přírodě organizoval týnišťský dům už v minulosti, avšak šlo pouze o jednorázové akce. Rozmach přišel až s podzimní vlnou koronaviru. První větší projekty přišly kolem halloweenu, kdy děti vyráběly strašidla do lesů kolem Týniště. Následovaly mikulášská či vánoční stezka. Naplno se to rozjelo po Novém roce, kdy už bylo jasné, že omezení provozu jen tak neskončí.

„Když jsme zjistili, že nás opět neotevřou, začala děvčata vymýšlet hry motivované měsíci. V lednu byla tématem zima a hrátky na sněhu, pak přišly jarní prázdniny a Velikonoce,“ pokračuje ředitelka.

Lov zlaté slepice

O Velikonocích zájemci hledali v lesích karty vysvětlující tradice nebo sváteční recepty. Děti se také mohly zapojit do lovu zlaté slepice a v přírodě hledat malovaná vejce. Za určitý počet získaly mapu vedoucí k hnízdu se zlatými kraslicemi.

Pro větší děti vznikla i hra na motivy Harryho Pottera, v dubnu se dostalo na sérii Ohnivý pohár. Za potterovskou ságou vyrážel pravidelně student střední školy Dominik Resl. Příběhy o kouzelnickém učni ho baví, a tak  absolvoval už třetí potterovskou hru v týnišťských lesích.

„Je to dobrý způsob, jak se v této době dostat ven. Všechny úkoly jsou zajímavě pojaté, teď třeba jsme měli najít různé druhy stromů nebo nabrat vodu z pěti různých vodních ploch,“ popisuje Dominik.

Do přírody s ním vyrazila kromě maminky také teta s malou dcerkou. I ta si pobyt v přírodě užívá.

„Alespoň se děti na chvilku dostanou mimo město, mimo domov a do přírody. Sluníčko vymýšlí hodně zajímavých úkolů, dokonce i věci, které by si v normálním životě nezkusily. Už jsme absolvovali cestu vajíček, kokodák, karnevalovou cestu i další,“ vypočítává Jana Gülle. Zájemce čeká i losování o drobné ceny. Na jejich pořízení i přípravu stezek DDM vybírá poplatky, zpravidla okolo 50 korun měsíčně.

S nápady přišli v Stěžerách i Potštejně

Týniště není žádnou výjimkou, podobné hry vymýšlejí i v dalších obcích. Třeba ve Stěžerách na Hradecku se do příprav zapojila základní škola i skautské středisko, které vytvořilo několik kvízů, a to nejen pro skauty.

Na lípu uprostřed obce rozvěsili dřevěné placky s pozitivními vzkazy pro zlepšení nálady kolemjdoucích. Virtuálně také cestují na britský ostrov Brownsea. Za každých deset minut pohybu si skauti připisují virtuální kilometr trasy dlouhé přes 1 500 kilometrů. Učitelé zase vytvořili čarodějnickou stezku.

„Jsou to dvě procházky, při kterých se vyplňují úkoly. Další činností školy byla instalace obřích zdobených vajec na různých místech v obci,“ uvádí starostka Stěžer Dagmar Smetiprachová (nestr.). Stejně jako v Týništi i ve Stěžerách se mohou absolventi tras zúčastnit slosování o ceny.

Podobné hry organizují sokolové v Potštejně na Rychnovsku, kteří kolem obce vytvořili už několik stezek s různými motivy – sportovní, pohybovou, za zvířaty nebo katastrální, jež odkazovala na omezení pohybu na katastr obce. Děti v terénu lovily obrázky známých sportovců, absolvovaly tříkilometrový běh nebo pěší či cyklovýlet v přírodě.

„Jsme rádi, že se dostaneme ven a že děti jdou s námi do přírody. Objevujeme i místa, která jsme předtím neznali,“ pochvaluje si Ilona Matýsová z Potštejna.

21 kilometrů kolem Hořic

Podobná výzva k venkovnímu pohybu vznikla i v Hořicích na Jičínsku. Vytvořil ji učitel tamního gymnázia Marek Palouš. Lidé tam měli urazit 21 kilometrů pěšky, na kole či jinak. „Chtěl jsem, aby se zvedli z gaučů, zaklapli laptopy a vyrazili do přírody,“ vysvětluje Palouš.

Outdoorové hry nejsou jen doménou obcí či menších měst. Vznikají také v Hradci Králové, byť tam nejsou viditelné tak, jako na vesnicích, kde většinou působí pár spolků. Například pedagogové Základní školy Úprkova vytvořili hru Poklad velikonočního zajíčka, kterou umístili do Malšovického lesíka.

„Děti měly hledat konkrétní velikonoční vajíčka. Šifra, kterou nakonec rodiče s dětmi odhalili, je zavedla do naší MŠ až na zahradu, kde na děti čekal ve věži poklad,“ uvedla ke hře škola na svém webu.

  • Nejčtenější

Restaurace MasterChefa Halamky kvůli covidu zkrachovala, kuchař se nevzdává

Premium Krach se nevyhýbá ani úspěšným mladým lidem s elánem i vizemi. Jiří Halamka před pěti lety vyhrál televizní soutěž...

Mladí cizinci vyskákali z kamionu, ukrývali se v křoví na Královéhradecku

Šestice cizinců z Asie, která dorazila kamionem na Královéhradecko, se schovala v polích a křovinách poblíž rozestavěné...

Maséra viní ze sexuálního nátlaku a zneužívání klientek, on své metody hájí

Krajský soud v Hradci Králové začal řešit případ maséra z Náchoda obviněného ze znásilnění. Podle obžaloby některé...

Řidič v zatáčce předjížděl přes plnou čáru, po smyku narazil do skály

Předjíždění přes plnou čáru se vymstilo řidiči na Trutnovsku, který s vozem značky BMW naboural do skály. Při nehodě se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Inspirace z Ameriky. Policisté se učí trik, jak snadno zastavit prchající vůz

Po vzoru amerických kolegů používají čeští policisté stále častěji nové způsoby, jak zastavit ujíždějící řidiče....

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Královéhradecký kraj chce zrušit část dětských ozdravoven v Krkonoších

Královéhradecký kraj počítá s utlumením provozu čtyř krkonošských ozdravoven pro děti. Jsou to přitom poslední zařízení...

Každá sekunda stála za to, říká horolezec. Ve sněhovém vězení četl Máchu

Premium Vrchlabský horolezec Radoslav Groh s parťákem Markem Holečkem vybojovali světový prvovýstup na himálajskou...

Po jídle na škole v přírodě vezla záchranka do nemocnice pět lidí

Dvacet dětí a dvě ženy ze školy v přírodě v Hradci Králové v noci na středu postihla náhlá nevolnost a zvracení....

Pes uhynul po pádu z okna. Žena nechala v bytě větrat, je podezřelá z týrání

K těžce zraněnému psovi na předměstí Hradce Králové vyrazila v noci policejní hlídka. Podle prvních informací to...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....