Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Trasa podzemím Sněžky je dvakrát delší, turisté vyjdou na dně Obřího dolu

  17:33
Po sedmi letech se dnes turistům znovu otevřelo historické důlní dílo Kovárna v Obřím dole u Pece pod Sněžkou. Prohlídková trasa se díky zpřístupnění zavalené štoly Prokop prodloužila z původních 300 metrů na dvojnásobek, po nerezových žebřících vede do hloubky 75 metrů. Na dně Obřího dolu vznikl nový východ.
Montáže plošin ve štole Prokop, v II. úpadní chodbě (10. srpna 2022)

Montáže plošin ve štole Prokop, v II. úpadní chodbě (10. srpna 2022) | foto: Radko Tásler, Speleo Albeřice

Zpřístupnění nejmladší části důlního díla stálo přibližně 20 milionů korun. Většinu nákladů zaplatí dotace, kterou získala Česká speleologická společnost Albeřice. Turistický provoz Kovárny zahájila už v roce 2004.

Dědičnou štolu Prokop horníci vybudovali mezi lety 1837 až 1844, sloužila k odvodnění dolu a vyvážení narubaného materiálu a rudy. V roce 1952 ji geologové obnovili, po ukončení průzkumu štolu však z bezpečnostních důvodů zastřelili.

Albeřičtí jeskyňáři museli vyzmáhat sto metrů štoly, většinou vyražené ve skále. Odstranili tuny kamenů a dva metry vysokou chodbu zajistili ocelovými výztužemi. Většinu prací dělali ručně nástroji a nářadím na stlačený vzduch.

V nitru Sněžky kutali dávní prospektoři, za komunistů tam hledali wolfram

S Mezipatrem, které turistům zpřístupnili už před třinácti lety, spojily štolu Prokop nerezové žebříky.

„Prohlídková trasa se díky tomu prodloužila na zhruba 600 metrů a vede do hloubky 75 metrů,“ říká šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler. V nejnovější části dolu si návštěvníci prohlédnou původní kolejiště, výhybky a důlní vozíky z 50. let. Pozoruhodná je štola také z geologického hlediska.

„Na jednom metru čtverečním je možné vidět třeba deset druhů hornin, což je unikátní,“ upozorňuje předseda speleologické společnosti.

Zatímco dříve výletníci do Kovárny vcházeli a vycházeli stejným místem, díky otevření dědičné štoly podzemí opouštějí novým východem na dně Obřího dolu.

Otevření před dvaceti lety

První prohlídková trasa vedoucí do nejstarších částí důlního díla, štoly Barbora, vrchních dobývek jam Gustav a Heinrich, se otevřela v roce 2004. Kromě velkých dobývacích prostorů jsou tu vytesané nádrže s vodou, skalní žebra a pilíře i zbytky rudy.

Důl Kovárna znovu otvírá

Kovárna se po sedmileté pauze otevřela tento týden. Zájemci o prohlídku se musí objednat s minimálně dvoutýdenním předstihem, do dolu mohou nanejvýš dvanáctičlenné skupiny.

Turistický provoz potrvá do poloviny září, bude to záviset na počasí. Zájem o prohlídky je velký, například srpnové víkendy už máme kompletně obsazené,“ poznamenává geolog Radko Tásler.

Trasa není osvětlená, návštěvníci u vstupu dostanou helmy s čelovými lampami.

Více na webu: www.speleoalberice.cz.

Přestože první zmínky o hornické činnosti pod Sněžkou pocházejí už zkraje 16. století, dosáhla těžba největšího rozmachu v 19. století. Důlní společnost tehdy vyvážela měděné a arzenové rudy z hutě v Peci pod Sněžkou do celé Evropy. Těžba skončila v roce 1876.

V roce 2011 albeřická společnost otevřela druhou prohlídkovou trasu, jež po soustavě nerezových žebříků vede do Mezipatra, kde v 50. letech minulého století komunističtí prospektoři hledali měděné, cínové a wolframové rudy. K těžbě strategických surovin pro zbrojní průmysl nikdy nedošlo, protože by byla příliš nákladná.

Do Mezipatra v hloubce 50 metrů turisté naposledy sestoupili v létě 2017, pak se Kovárna pro veřejnost zavřela a jeskyňáři začali zpřístupňovat zavalenou štolu Prokop.

Projektovou dokumentaci zpracovali už v letech 2011 a 2012, o rok později získali stavební povolení. Dotaci získali až na několikátý pokus. Samotné práce začaly na podzim 2019, v loňském roce speleologové zahájili zkušební provoz. Zpřístupnění dědičné štoly má zásadní význam pro zachování celého důlního díla.

Jeskyňářský trenažér

Spodní patra byla zatopená a zanesená bahnem, které nemělo kam odtékat. V případě, že by vystoupalo až ke stropu, zastavila by se v podzemí cirkulace vzduchu.

„Pokud bychom spodní část neotevřeli, nemohli bychom bádat a důl by jednou kvůli hromadění bahna zanikl,“ podotýká odborník. Odvodnění spodních pater zajišťuje systém příkopů a trubek. Tým speleologů kolem Radka Táslera začal podzemí Sněžky zkoumat už na konci 80. let.

Jeskyňáři ručně vynášejí kameny při obnově zavalené štoly pod Sněžkou

„V té době jsme neplánovali turistický provoz. Chtěli jsme udělat průzkum a jeskyňářský trenažér,“ vzpomíná.

Podoba prohlídkového okruhu krystalizovala postupně. „První trasa byla jasná, prodloužení do Mezipatra jsme vymýšleli víceméně za pochodu, v případě zpřístupnění dědičné štoly Prokop jiná varianta nebyla. Je to jedna štola s odbočkami a jinudy to vést nešlo,“ dodává.

Prospektoři v 50. letech v masivu Sněžky vykopali sedm kilometrů chodeb, teoreticky by tak turistickou trasu bylo v budoucnu možné dál prodloužit.

Kromě Kovárny je jediným zpřístupněným důlním dílem na východě Čech důl Bohumír v Jívce na Trutnovsku, kde se od 19. století těžila měděná ruda. Čtyřistametrová prohlídková trasa se otevřela v roce 2015.

11. června 2018

  • Nejčtenější

Obviněný z vraždy chlapce přišel k soudu v teplácích. Léta beru pervitin, tvrdí

Před Krajským soudem v Hradci Králové dnes stanul Jan Bárta v případu vraždy čtrnáctiletého chlapce. Obžaloba ho viní, že hocha ubodal začátkem ledna na hradeckém vlakovém nádraží. Podle spisu měl...

10. července 2024,  aktualizováno  12:19

Po přívalové vlně dálniční křižovatka „plavala“. Odtok ucpalo bahno z polí

Páteční liják během deseti minut zaplavil do výše půl metru nájezd na dálnici D11 u Hradce Králové. Podle silničářů za záplavu nemůže nevhodné technické řešení, ale ucpaný odtok. Svědci popsali, že...

15. července 2024  17:13

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V zákazu předjel civilní vůz policie a dupl na plyn, hned přišel o řidičák

Během pár okamžiků přišel o řidičák jednadvacetiletý šofér, který na Jičínsku v zákazu nejprve předjel civilní vůz dálniční policie a hned nato překročil povolenou rychlost mimo obec o 60 km/h. Jeho...

10. července 2024  16:21

Trasa podzemím Sněžky je dvakrát delší, turisté vyjdou na dně Obřího dolu

Po sedmi letech se dnes turistům znovu otevřelo historické důlní dílo Kovárna v Obřím dole u Pece pod Sněžkou. Prohlídková trasa se díky zpřístupnění zavalené štoly Prokop prodloužila z původních 300...

9. července 2024  17:33

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Voda se valila spárami v podlaze, říčka v Hradci tekla zahradou

Novostavbou na okraji Hradce Králové se při středeční bouřce prohnala voda z říčky Melounky, která se vylila z břehů. Její koryto nebylo v laguně vůbec patrné. Majitelé se snažili živel vyhnat z domu...

11. července 2024  17:07

Řeka u Hradce vyplavila domy, místní chtějí kvůli nápravě blokovat obchvat

Plotiště na předměstí Hradce Králové zasáhla minulý týden rozvodněná Melounka a voda z okolních polí. Místní nyní budou tlačit na hradeckou radnici i Povodí Labe, aby se to už neopakovalo. Vinu...

16. července 2024  16:10

Po soudech a opravách má Dvůr Králové moderní čističku, ušetří díky solárům

Čtyři roky od chvíle, kdy Dvůr Králové nad Labem po letech soudních sporů získal pod kontrolu čistírnu odpadních vod (ČOV), skončila největší rekonstrukce technologie od jejího zprovoznění na konci...

16. července 2024  10:45

Po přívalové vlně dálniční křižovatka „plavala“. Odtok ucpalo bahno z polí

Páteční liják během deseti minut zaplavil do výše půl metru nájezd na dálnici D11 u Hradce Králové. Podle silničářů za záplavu nemůže nevhodné technické řešení, ale ucpaný odtok. Svědci popsali, že...

15. července 2024  17:13

Špička nože zůstala v hlavě, za vraždu čtrnáctiletého chlapce dostal muž 18 let

Za lednovou vraždu čtrnáctiletého chlapce Krajský soud v Hradci Králové potrestal Jana Bártu 18 lety vězení. Podle verdiktu hocha ubodal v kolejišti hradeckého nádraží 25 ranami. Narkomanovi s...

15. července 2024  10:23,  aktualizováno  13:43

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...