S deseti miliony zmizel podvodník, tvrdí obžalovaný konkurzní správce

  12:21aktualizováno  12:21
Konkurzní správce Drahomír Růčka z Broumova, obžalovaný ze zpronevěry 10 milionů korun, se u Krajského soudu v Hradci Králové poprvé omluvil věřitelům a částečně uznal svou vinu. Advokát a dlouholetý člen ODS údajně naletěl podvodníkovi, kterému peníze svěřil. Věřitelům nabízí svůj majetek.

Bývalý konkurzní správce Drahomír Růčka obžalovaný ze zpronevěry před Krajským soudem v Hradci Králové (7.1.2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Vlivný broumovský advokát podle obžaloby zpronevěřil jako správce konkurzní podstaty ve dvou firmách kolem 10 milionů korun. Bez vědomí věřitele převedl mezi lety 2003 a 2010 na své účty více než osm milionů jako správce firmy Agrotep v Teplicích nad Metují. Dalších 1,5 milionu pak podle spisu zpronevěřil firmě turnovského podnikatele Petra Veseckého.

Drahomír Růčka u soudu dosud odmítal vypovídat a stěžoval si na jeho podjatost (více čtěte zde), promluvit se rozhodl až nyní.

Soudní průtahy

Advokát Drahomír Růčka se v lednu, kdy v Hradci Králové začalo hlavní líčení, ostře ohradil proti podjatosti soudu. Jeho námitku ale Vrchní soud v Praze zamítl a případ vrátil k hradeckému krajskému soudu, který zároveň nevyhověl jeho žádosti o propuštění z vazby. Vlivný advokát proto podal stížnost k Ústavnímu soudu, zatímco proces u krajského soudu pokračuje. Při březnovém líčení obžalovaný požadoval opětovné odročení, aby jeho nový advokát stihl prostudovat spis, ale soud jeho žádosti nevyhověl.

"Hlásím se k fatálnímu pochybení, ale hrdý na to nejsem. Jsem si vědom, že za případné následky nesu plnou zodpovědnost, a ručím svým majetkem," využil Růčka svého práva na vyjádření během výslechu svědků.

"Omlouvám se věřitelům, opravdu jsem je nechtěl poškodit a doufám, že brzy dojde k vyrovnání," řekl s tím, že získal příslib manželky, aby mohl ručit jejich společným majetkem. Libuše Růčková je bývalá broumovská starostka, i obžalovaný se angažoval v regionální politice (ODS).

Peníze prý svěřil podvodníkovi

U soudu sice přiznal chyby během zpeněžení konkurzu prostřednictvím dražby, ale zločin zpronevěry, za který mu hrozí až deset let vězení, i nadále odmítá.

Přišel s novou verzí, že narazil na podvodníka, kterému peníze svěřil. Proto je nemohl vyplatit věřitelům.

"Uznávám, že jsem nepostupoval plně v souladu se zákonem, ale nedopustil jsem se zpronevěry. Prostředky jsem vyvedl člověku, který mi slíbil, že je zhodnotí, ale dosud mi je nevrátil," vysvětloval Růčka své "fatální pochybení".

"Jako advokát mám ale povinnost mlčenlivosti, nemohu uvést jeho jméno a vydat ho tak trestnímu řízení," dodal obžalovaný.

Obžalovaný o všem rozhodoval sám, tvrdí svědkyně

Dopoledne soud vyslechl advokátku, která zastupuje Státní pozemkový úřad a která se stala předsedkyní věřitelského výboru, když byl v roce 2002 na firmu Agrotep vyhlášen konkurz. Pozemkový fond dodnes nedostal nic z pohledávky na osm milionů korun.

"Neměli jsme potřebné listiny a chtěli jsme po správci doklady a účetnictví, abychom věděli, co konkrétní částky znamenají, ale správce nám odpověděl, že už je nemá k dispozici, že jsou v archivu," vypověděla Světlana Semrádová Zvolánková.

Podle ní Růčka rozhodoval o způsobu zpeněžení sám a nekomunikoval s věřitelským výborem, přestože je to při konkurzech běžné. Její opakované výzvy dostával i krajský soud, který svolání věřitelského výboru nakonec nařídil.

Na případ konkurzního správce upozornil jeden z věřitelů, když včas neobdržel peníze. Správce se vyhýbal několik měsíců svým povinnostem a krajský soud ho loni v listopadu zprostil funkce. Nově jmenovaný správce konkurzní podstaty pak na Růčku podal trestní oznámení.

Nejčtenější

Táta jim v Rychnově zastřelil maminku. Byl to psychopat, napsaly děti

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Když Miloslav D. ve čtvrtek v Rychnově nad Kněžnou zastřelil svou manželku, řada místních, kteří útočníka znali, na...

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

Rychnov vyhlásil sbírku na pomoc pozůstalým dětem po vraždě v restauraci

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Radnice v Rychnově nad Kněžnou vypsala veřejnou sbírku na pomoc třem pozůstalým dětem po ženě, kterou ve čtvrtek večer...

Výbuch lahve na šlehačku není trestný čin, zraněnou o vadě včas informovali

Nebezpečná lahev na přípravu šlehačky

Policie odložila případ z letošních Vánoc, kdy 52letou ženu z Hradce Králové těžce zranila exploze tlakové lahve na...

Další z rubriky

Kde muzicírovali, pomáhali. Polický orchestr vybral v ulicích 190 tisíc

Zahraniční zastávkou v pouličním turné Police Symphony Orchestra byly Drážďany,...

Nadšení amatéři z Police Symphony Orchestra dobývali ostruhy na pouličním turné. Cestovali vlakem a při Busking Tour...

Hradecká SPD se hádá a ubylo jí členů, asistent viní poslance z vydírání

Lídr kandidátky SPD v Hradeckém kraji Zdeněk Podal

Hradecké státní zastupitelství prověřuje trestní oznámení na poslance Zdeňka Podala z SPD. Jeho bývalý asistent Petr...

Rychnov vyhlásil sbírku na pomoc pozůstalým dětem po vraždě v restauraci

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Radnice v Rychnově nad Kněžnou vypsala veřejnou sbírku na pomoc třem pozůstalým dětem po ženě, kterou ve čtvrtek večer...

Najdete na iDNES.cz