Kauza dotačních podvodů roste. Záchranáři nejspíš naletěli, říká policie

  14:13aktualizováno  14:13
V kauze dotačních podvodů, která míří i do vedení horské služby, brzy přibudou další obvinění. Vyšetřovatelé zatím odhalili škodu 13 milionů korun. I když se kauza točí kolem horské služby, záchranáři podle policie nepředstavují hlavní linii složitého případu.

Ilustrační foto. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Trestní stíhání zatím kriminalisté zahájili ve 26 případech a brzy přibudou další. Počet ale neodpovídá počtu obviněných lidí, jednotlivců je méně.

„Bylo obviněno osm právnických a osmnáct fyzických osob. Hlavní obviněný byl z vazby propuštěn na svobodu,“ potvrdila mluvčí krajského policejního ředitelství v Hradci Králové Ivana Ježková.

Mužem propuštěným z vazby je Roman H., který byl již v minulosti za podvody trestaný. Podle kriminalistů sehnal dotace z Evropské unie, které pak využila horská služba na různá školení. Otázkou je, jestli v rozporu se zákonem, tedy zda část dotace nebyla využitá jinak, než připouštěly dotační podmínky.

Kriminalisté se případu věnují od loňského podzimu. Od té doby se spis značně rozšířil. Sedm obviněných je z prostředí horské služby. Čtyři jsou náčelníci oblastních horských pracovišť, podle některých médií z Krkonoš, Jeseníků, Krušných hor a Beskyd (o případu jsme psali zde).

„Ano, mohu potvrdit, že z těchto odborů pocházejí obvinění náčelníci. Obvinění členů horské služby považujeme ale za nedůvodné a odmítáme jakoukoliv trestní odpovědnost,“ řekl mluvčí Horské služby České republiky Radek Zeman.

Policie je zatím na poskytování informací k případu skoupá. „Konkrétní být nemohu. Vyšetřování stále probíhá. V řádech týdnů by měla přibýt další obvinění, ale to už nikoli z prostředí záchranářské organizace, ale z jiných subjektů,“ upozornila Ježková.

Z informací, které má MF DNES k dispozici, vyplývá, že členové horské služby nejsou hlavními podezřelými. Podle jedné z vyšetřovacích verzí záchranáři v první moment naletěli hlavnímu obviněnému, který jim poskytl peníze z dotace, rozjeli projekt a až později se dozvěděli, že prostředky mají jít na konkrétní akce, jako třeba záchranářské kurzy.

Existuje ale podezření, že poté s plným vědomím do podvodného jednání vstoupili a vykazovali peníze na fiktivní záchranářské kurzy.

Záchranáři jako jediní dotace vrátili

„Paradoxně záchranářská organizace je v této kauze namotaná tak trochu nešťastně. Jako jediní z obviněných právnických osob dotace vrátili. Hlavní obviněný je zpočátku uvedl v omyl, když jim sdělil, že dotace mohou použít bez problému, na co uznají za vhodné. Peníze pak ale použili fiktivně na jiné účely, než na jaké byla dotace určena a v tomto směru je spatřován dotační podvod a úmyslné jednání,“ uvedla Ježková.

Trestní stíhání policie zahájila pro podezření z dotačního podvodu a z poškozování zájmů Evropské unie. Obviněným hrozí tresty v různé výši, protože jednotliví aktéři byli do případu zapojeni různou měrou. Hlavnímu obviněnému hrozí až 10 let vězení.

Vedení horské služby celou věc považuje za nedorozumění.

„Je zde kriminalizováno možné administrativní pochybení, kdy náčelník Horské služby České republiky v pozici statutárního orgánu jednal v dobré víře a na základě doporučení třetích osob. Osobně nikdo z obviněných členů horské služby nikdy nezpracovával přímo doklady sloužící pro získání dotace či finanční podpory,“ uvedl mluvčí záchranářů Radek Zeman.

Podle něj se neobohatil žádný člen horské služby ani samotná organizace.

„Nikomu činností členů horské služby nevznikla žádná škoda, a tak ani není požadována nějaká její náhrada,“ dodal Zeman.

„Vyšetřování je velmi komplikované a složité. V tuto chvíli nelze ani odhadovat, kdy bude skončeno. Rozhodně to nebude v řádech týdnů,“ dodala Ježková.

Nejčtenější

Další kamion s auty za miliony se nevešel pod novopacký viadukt

Dopravní nehoda kamionu s nákladem škodovek pod viaduktem v Nové Pace (16. 4....

Těžce zkoušený viadukt v Nové Pace utrpěl další ránu. O traverzu mostu se zachytilo nákladní auto převážející nová SUV....

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Druhá liga: Brno prohrálo ve Varnsdorfu, Hradec i Budějovice uspěly

Varnsdorfští fotbalisté slaví gól v duelu proti Zbrojovce Brno.

Boj o třetí místo, které zaručuje postup do baráže o nejvyšší soutěž, se ve druhé fotbalové lize zamotává. Ve 24. kole...

Zloděj ukradl v nemocnici přístroje za miliony, klinika si musí půjčit jiné

Fakultní nemocnice Brno. Bronchoskopické vyšetření pomáhá při určování plicních...

Na Plicní kliniku Fakultní nemocnice v Hradci Králové se o víkendu vloupal neznámý zloděj a ukradl tam pět...

Další z rubriky

Baterie v mobilu vybuchne. Hoši vyhráli Febiofest s filmem o fake news

Jakub Syrovátka (vlevo) a Darek Husták uspěli na Febiofestu s krátkometrážním...

Vítězný snímek Febiofestu o dezinformacích natočili ani ne patnáctiletí Jakub Syrovátka a Darek Husták za tři dny....

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz