Kauza dotačních podvodů roste. Záchranáři nejspíš naletěli, říká policie

  14:13aktualizováno  14:13
V kauze dotačních podvodů, která míří i do vedení horské služby, brzy přibudou další obvinění. Vyšetřovatelé zatím odhalili škodu 13 milionů korun. I když se kauza točí kolem horské služby, záchranáři podle policie nepředstavují hlavní linii složitého případu.

Ilustrační foto. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Trestní stíhání zatím kriminalisté zahájili ve 26 případech a brzy přibudou další. Počet ale neodpovídá počtu obviněných lidí, jednotlivců je méně.

„Bylo obviněno osm právnických a osmnáct fyzických osob. Hlavní obviněný byl z vazby propuštěn na svobodu,“ potvrdila mluvčí krajského policejního ředitelství v Hradci Králové Ivana Ježková.

Mužem propuštěným z vazby je Roman H., který byl již v minulosti za podvody trestaný. Podle kriminalistů sehnal dotace z Evropské unie, které pak využila horská služba na různá školení. Otázkou je, jestli v rozporu se zákonem, tedy zda část dotace nebyla využitá jinak, než připouštěly dotační podmínky.

Kriminalisté se případu věnují od loňského podzimu. Od té doby se spis značně rozšířil. Sedm obviněných je z prostředí horské služby. Čtyři jsou náčelníci oblastních horských pracovišť, podle některých médií z Krkonoš, Jeseníků, Krušných hor a Beskyd (o případu jsme psali zde).

„Ano, mohu potvrdit, že z těchto odborů pocházejí obvinění náčelníci. Obvinění členů horské služby považujeme ale za nedůvodné a odmítáme jakoukoliv trestní odpovědnost,“ řekl mluvčí Horské služby České republiky Radek Zeman.

Policie je zatím na poskytování informací k případu skoupá. „Konkrétní být nemohu. Vyšetřování stále probíhá. V řádech týdnů by měla přibýt další obvinění, ale to už nikoli z prostředí záchranářské organizace, ale z jiných subjektů,“ upozornila Ježková.

Z informací, které má MF DNES k dispozici, vyplývá, že členové horské služby nejsou hlavními podezřelými. Podle jedné z vyšetřovacích verzí záchranáři v první moment naletěli hlavnímu obviněnému, který jim poskytl peníze z dotace, rozjeli projekt a až později se dozvěděli, že prostředky mají jít na konkrétní akce, jako třeba záchranářské kurzy.

Existuje ale podezření, že poté s plným vědomím do podvodného jednání vstoupili a vykazovali peníze na fiktivní záchranářské kurzy.

Záchranáři jako jediní dotace vrátili

„Paradoxně záchranářská organizace je v této kauze namotaná tak trochu nešťastně. Jako jediní z obviněných právnických osob dotace vrátili. Hlavní obviněný je zpočátku uvedl v omyl, když jim sdělil, že dotace mohou použít bez problému, na co uznají za vhodné. Peníze pak ale použili fiktivně na jiné účely, než na jaké byla dotace určena a v tomto směru je spatřován dotační podvod a úmyslné jednání,“ uvedla Ježková.

Trestní stíhání policie zahájila pro podezření z dotačního podvodu a z poškozování zájmů Evropské unie. Obviněným hrozí tresty v různé výši, protože jednotliví aktéři byli do případu zapojeni různou měrou. Hlavnímu obviněnému hrozí až 10 let vězení.

Vedení horské služby celou věc považuje za nedorozumění.

„Je zde kriminalizováno možné administrativní pochybení, kdy náčelník Horské služby České republiky v pozici statutárního orgánu jednal v dobré víře a na základě doporučení třetích osob. Osobně nikdo z obviněných členů horské služby nikdy nezpracovával přímo doklady sloužící pro získání dotace či finanční podpory,“ uvedl mluvčí záchranářů Radek Zeman.

Podle něj se neobohatil žádný člen horské služby ani samotná organizace.

„Nikomu činností členů horské služby nevznikla žádná škoda, a tak ani není požadována nějaká její náhrada,“ dodal Zeman.

„Vyšetřování je velmi komplikované a složité. V tuto chvíli nelze ani odhadovat, kdy bude skončeno. Rozhodně to nebude v řádech týdnů,“ dodala Ježková.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

V salonku krkonošského hotelu se kvůli kouření strhla hromadná bitka

Po potyčce před barem v Čerčanech zemřel muž (21.4.2017).

Hromadnou rvačkou skončila oslava narozenin v horském hotelu v Peci pod Sněžkou. Poté, co rány schytal i personál,...

Ochránci zvířat natočili prasata v klecích. Vepříny se obrací na policii

Obránci zvířat natočili chov prasnic v klecích v Mlékosrbech na Hradecku.

Majitelé dvou vepřínů na Hradecku podali trestní oznámení na neziskovou organizaci Obránci zvířat za neoprávněné...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

O pozemky v Rychnově se lidé neperou, město u nich teprve chystá sítě

Ilustrační snímek

Radnici v v Rychnově nad Kněžnou se nedaří prodat stavební parcely v lokalitě Velká láň. A to přesto, že zájem o...

VIDEO: Z dodávky odlétl kus ledu a sklem prosvištěl do protijedoucího auta

Z dodávky odlétl kus ledu a poškodil protijedoucího

Kus ledu odlétl za jízdy ze střechy dodávky a proletěl čelním sklem až dovnitř protijedoucí škodovky. Led skončil až na...

Najdete na iDNES.cz