Divadelní fiesta, která tradičně rok co rok v červnu pohltí desetitisíce diváků, poslední ročníky vyhlížela jako tři festivaly v jednom: jeden v Klicperově divadle, druhý v Draku a třetí Open Air program v ulicích, stanech a zákoutích. To by se letošním 21. ročníkem mělo změnit.
„Změnou, kterou náš festival postupně prochází a ještě procházet bude, je i cesta k jednotě, k většímu propojení všech tří subjektů, které se na společnému svátku divadla podílejí. Jako v každém organismu i zde nyní dochází k výměně krve, k okysličení a snad i k dalšímu rozproudění a oživení našeho festivalu a celého Hradce Králové. Klicperovo divadlo a Divadlo Drak obhospodařují dvě komory tohoto velikého divadelního srdce, Open Air zase obrovskou síť tepen a vlásečnic okysličující celé město. A společnými silami pak pulzujeme v jednom divokém divadelním oběhu,“ shodují se dramaturgyně Jana Slouková, ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková i ředitelka Draku Eliška Finková.
„Máme tedy společnou a jednotnou prezentaci, vymýšlíme různé propojené doprovodné akce, budeme mít například společný festivalový meeting point na symbolickém středu cesty mezi Klicperovým divadlem a Drakem. A k tomu patří jednotný vizuál i na společné festivalové internetové stránky,“ říká dramaturgyně Jana Slouková, která se silně podílela i na minulém ročníku, kdy bývalý dlouholetý ředitel Klicperova divadla a zakladatel přehlídky Ladislav Zeman vážně onemocněl.
Nová krev s sebou nese i změny
„Kolosální podnik, jako je mezinárodní festival Divadlo evropských regionů, nezměníte během jediné sezony, je to běh na podstatně delší trať. To však nic nemění na tom, že už náš loňský festivalový ročník se náramně vydařil. Byl dokonce finančně i divácky absolutně nejúspěšnější za několik posledních let, takže své dvacetiny oslavil jubilant vskutku důstojně,“ dodává Slouková.
Nová krev s sebou nese i změny. Termín se posunul, už nejde o posledních deset dní v červnu, ale podnik vypukne 19. a skončí 28. června. Změnou projde společný festivalový zpravodaj Hadrián, bude se letos nabízet v úspornějším rozsahu a zdarma. Mnoho informací a zajímavostí z každodenního dění bude pak k dispozici na nových stránkách www.divadloevropskychregionu.cz.
Na Malém náměstí, symbolickém průsečíku mezi Klicperovým divadlem, Divadlem Drak a v obklopení Open Air programu, vyroste festivalový meeting point, dóm, jenž sloužil v drakovském Labyrintu světa a ráji srdce. Bude kavárnou, barem, infocentrem i neformální scénou.
V programu budou soubory z Francie, Německa, Slovenska, Velké Británie, Finska, Islandu, Itálie, Bulharska, Maďarska, Slovinska i to nejlepší z české profesionální i poloamatérské divadelní scény. „Budeme hostit umělce proslulé i začínající, inscenace cenami ověnčené i na ocenění čekající, přichystali jsme bohatý doprovodný program, koncerty, besedy, workshopy, studentská představení. Zkrátka opět nastal čas velkých setkávání v srdci Hradce Králové. Nechte se pohltit, oblažit a roztepat. Tlučete s námi jedním srdcem,“ říká Jana Slouková.
Program s mixem vysokého a nízkého umění
V prostorách Klicperova divadla, tedy na hlavní scéně, ve Studiu Beseda, v komorní scéně V Podkroví a na Letní scéně čeká celkem sedm zahraničních inscenací, třináct představení z českého divadla, šest inscenací Klicperova divadla, dvě speciální Povídání v Podkroví a také každodenní venkovní pohádky a koncerty.
Divadlo Drak vstupuje do třetí dekády festivalu otevřené novým trendům i s úctou k tradici, představí nejrůznější podoby současného loutkového a alternativního divadla. Pošestnácté se k festivalu přidá Open Air program s mixem vysokého a nízkého umění, autorských, experimentálních či performativních projektů.
V programu má představení nového cirkusu, improshow, bytové divadlo, představení pro celou rodinu, autorská čtení, design markety i výtvarné a pohybové dílny.
„Chybět nebude samozřejmě ani každodenní přísun hudební výživy. Na 14 otevřených scénách a šapitó se uskuteční více než 300 divadelních, hudebních a doprovodných produkcí, které každoročně zvou k oslavě života v ulicích, k oslavě tvůrčí činnosti a pospolitosti,“ říká Martina Erbsová ze sdružení kontrapunkt.