Formani skládají zájezdové divadlo jako lego, sami řídí kamion i ještěrku

  18:50aktualizováno  18:50
Jako stavebnici skládá ansámbl Divadla bratří Formanů s partou dělníků před královédvorským pivovarem Tambor obří stan ze 60 tun dílů, které z francouzské štace přivezly tři velké kamiony. Ve Dvoře Králové odehrají westernový kabaret Deadtown, účinkující si dřevěný stan staví sami.

Od středy do soboty v něm pětkrát uvedou kabaret Deadtown z divokého západu s kovboji, iluzionisty i tanečnicemi, se kterým objeli už půlku Evropy (o loňské zastávce v Hradci Králové čtěte v článku V kamionu odpočívám od divadla).

Pojízdný divadelní dům začalo 20 lidí stavět v pátek dopoledne. Po dvou dnech už 30 metrů dlouhá a 16 metrů široká budova s kovovou konstrukcí, plachtovou střechou a dřevěnými podlahami i opláštěním stála. V pondělí, dva dny před prvním představením, se pracovalo hlavně uvnitř. Stálo hlediště s dřevěnými lavicemi pro 250 diváků i třípatrová dekorace ze dřeva.

„Nejdůležitější je divadlo umístit na pevném podkladu. Když ho začneme stavět, vypadá všechno v pořádku. Jakmile ale zatížení vzroste, kroutí se parkety, a to je malér. Stavění scény je fyzicky náročná práce, po třech dnech toho máme už docela dost. Při hraní si od té fyzické námahy naopak odpočineme,“ podotýká Petr Forman, herec, režisér, ale také stavitel a řidič kamionu i vysokozdvižného vozíku.

Fotogalerie

Přestože divadelní nomádi se stanem složeným v kamionech kočují po Evropě, je téměř deset metrů vysoká budova vybavena stejně dobře jako klasické kamenné divadlo. Formani s sebou vozí zvukaře i osvětlovače. V Deadtownu hraje pětičlenná kapela, na scéně běží videoprojekce, titulky, místo mají i kouřové efekty. 

„K obrazu a atmosféře, kterou vytváříme, máme všechno, co potřebujeme. Je to poměrně velká scéna, obraz musí být adekvátní zvuku a velikosti scény,“ říká syn Miloše Formana, jenž soubor založil s dvojčetem Matějem Formanem.

Postupy, které se nedají přeskočit

Na stavbě se podílí osm lidí z dvacetičlenného týmu účinkujícího v představení, v prvních dnech s nejtěžšími pracemi pomáhá parta deseti dělníků. Členové souboru si divadelní konstrukci a kovové i dřevěné díly sami opravují, dokonce mezi sebou mají vyučeného svářeče. 

Hlavním „stavbyvedoucím“ je scénograf Ondřej Mašek.

„Ze začátku jsme běhali s plánky, všechno jsme měli ve výkresech. Postupně se to všichni naučili a vědí, co mají dělat. Je to už mnohem snazší. Já jen kontroluju, aby to dělali správně a na něco nezapomněli. Stavba divadla má své postupy, které se nedají přeskočit. Když člověk něco zapomene pověsit na střechu, než se s ní vyjede nahoru, tak je to problém. Nic fatálního, kdy bychom museli celou konstrukci rozebrat, se naštěstí zatím nestalo,“ říká.

V úterý divadelníci doladili poslední detaily, ve středu ráno dorazí zbytek účinkujících a čeká je první a zároveň jediná zkouška. Deadtown ve Dvoře Králové poprvé uvedou ve středu v 19 hodin a do soboty ho odehrají pětkrát, v sobotu dokonce zvládnou dvě představení.

„Zkouška nám zabere dvě až tři hodiny. Ani bychom moc zkoušet nemuseli, protože jsme Deadtown hráli už mnohokrát, ale mění se nám účinkující a projíždíme to hlavně kvůli nim,“ poznamenává Petr Forman.

Ve Dvoře divadlo skládali asi popětadvacáté

Na menší scéně pro 45 diváků vystoupí host divadla, italský performer Giorgio Bertolotti s vesmírnou lodí v představení Juri kosmonaut. V neděli se divadelníci pustí do bourání stanu, nakládat do kamionů ho budou tři dny. Po několikatýdenní pauze, kterou vyplní pražský open air festival Aréna založený Divadlem bratří Formanů, se s Deadtownem na konci června vypraví do anglického Birminghamu (více o westernu Deadtown čtěte v recenzi Formani smíchali ukřičenou kovbojku s poetikou starých biografů).

Westernový kabaret měl premiéru ve Francii v březnu 2017. Od té doby ho Formani vozí po celé Evropě. Představení uvedli ve Velké Británii, Španělsku, Dánsku, Itálii či v Belgii, nejčastěji se vrací do Francie. Právě z Normandie přijeli do Dvora Králové, cesta jim trvala dva dny. Jeden ze tří kamionů řídí Petr Forman. 

„Jednak mě to baví, jednak to je z ekonomických důvodů. Kdybychom na převážení měli najímat spedici, tak to nikdo nekoupí. Při řízení si odpočinu, přemýšlím, telefonem vyřídím, co potřebuju. Při stavění divadla nestíhám vůbec nic,“ vykládá. 

Ve Dvoře Králové nad Labem divadlo skládali asi popětadvacáté. Projekt vznikl ve Francii v roce 2000.

„Divadlo, které teď vozíme, bylo postaveno několik let potom v Grenoblu podle stejných plánů. Pak se přesunulo do Rennes v Bretani, odkud ho máme pronajaté,“ vysvětluje Petr Forman. V prvních dvou letech byl se souborem i devět měsíců z roku na cestách, odehráli až sto představení za rok.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Kubík dřeva za desetikorunu. Kvůli kůrovci KRNAP láká zájemce o těžbu

Ivo Hlávka z Vrchlabí těží nad Strážným vrcholové zlomy smrků (21. 5. 2019).

V Krkonoších je po zimě velké množství polámaných stromů. Ochranáři z Krkonošského národního parku je prodávají za...

Hradecký festival Na jednom břehu zve na Báru Polákovou i J. A. R.

Barbora Poláková

Hlavními taháky festivalu Na jednom břehu v Hradci Králové budou Barbora Poláková a kapela J. A. R., držitelé cen Anděl...

Hradec má potíže s opravami umělecké školy. Chybí plán, jak pokračovat

Základní umělecká škola Střezina v Hradci Králové přežívá v provizoriu po...

Nové vedení Hradce Králové ani za půl roku nezačalo připravovat přestavbu Základní umělecké školy Střezina. Chybí také...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz