Středa 12. srpna 2020, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. srpna 2020 Klára

Ozdravovna se bojí zrušení. Královéhradecký kraj tvrdí, že zbytečně

  8:39aktualizováno  8:39
Nejistotu vyvolaly úvahy Královéhradeckého kraje, že zruší nejstarší českou ozdravovnu Království v Nemojově na Trutnovsku. Do budovy u přehrady by se pak přesunula z centra Dvora Králové Léčebna zrakových vad. Vypadalo to téměř jako hotová věc, nyní hejtmanství tvrdí, že takový scénář nehrozí.

Dětská ozdravovna Království v Nemojově (24. 6. 2020) | foto: Ondřej Littera

Dětská ozdravovna u přehrady Les Království je jednou z posledních čtyř v České republice. Další jsou ve Špindlerově Mlýně a Peci pod Sněžkou. Všechny provozuje krajská organizace Sdružení ozdravoven a léčeben (SOL) okresu Trutnov a všechny se potýkají s nedostatečnou obložností.

„Když jsme se to dozvěděli, bylo to pro nás obrovské překvapení. Dětské ozdravovny mají podle nás v systému zdravotní péče nezastupitelnou úlohu a pokud se zruší, už bude téměř nemožné jejich provoz v budoucnu obnovit,“ reagovala ředitelka ozdravovny Království Helena Rážová na zamýšlené zrušení pracoviště.

Podle ní přestěhovat léčebnu zrakových vad do lesního areálu nedává smysl. „Oční léčebna potřebuje úplně jiný objekt. Lokalita, která tu je, není pro děti s očními vadami vůbec vhodná. Je to členitý lesní areál se stromy, kameny a kořeny. Zcela změnit by se muselo uspořádání areálu i budovy,“ říká.

Vzhledem k odlehlosti ozdravovny si ani neumí představit, že by zde matky s dětmi vydržely celých šest týdnů. „Město pro ně nabízí úplně jiné možnosti,“ připomněla ředitelka ozdravovny Království Helena Rážová.

Ředitelka královédvorské léčebny zrakových vad Dagmar Klazarová nechtěla zvažované změny komentovat.

Ozdravovna má kapacitu 55 lůžek, v posledních letech jsou využívána zhruba z poloviny.

„V loňském roce výrazně klesl počet dětských klientů, zčásti to bylo zapříčiněné tím, že nám odcházela vrchní sestra, která je pro organizaci ozdravovny velice důležitá,“ vysvětlila sociální pracovnice Vladimíra Zilvarová.

Nejslabší je v Království zima

Letošní čísla jsou zatím o něco lepší, v pokoronavirové době se ale pobyty rozjíždějí pomalu. „Letní měsíce lidé obvykle zamlouvají už od časného jara. Kvůli koronavirové krizi ale lékaři ozdravné pobyty nevypisovali,“ doplnila Zilvarová.

Krkonošské ozdravovny mají největší obsazenost v létě a v zimě, jaro a zejména podzim bývají slabší. Pro ozdravovnu Království jsou nejslabší zimní měsíce.

„Dlouhodobě se na prevenci neklade důraz a ani dětští lékaři nejsou příliš ochotní ozdravné pobyty předepisovat, mnohdy o té možnosti ani nevědí,“ upozornila Helena Rážová.

Ročně do Nemojova zamíří 300 dětí. V ozdravovně pracuje 22 stálých zaměstnanců a na 40 externistů.

Přesun oční léčebny byl záložní varianta, říká radní

Náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09) připustil, že kraj o možnosti přestěhovat léčebnu do areálu ozdravovny uvažuje. Přednost ale podle všeho dá současnému řešení, tedy že léčebna zůstane ve stávající budově ve Sladkovského ulici a tu kraj koupí od města, aby do ní mohl investovat. Prioritou je zateplení a bezbariérový přístup. V současnosti ji hejtmanství má od Dvora Králové pronajatou.

„V ozdravovně jsme se byli podívat na prostorové uspořádání a nezdá se to úplně vhodné pro umístění léčebny zrakových vad. Vidím to jako nereálné. Podle všeho se vydáme jinou cestou, chceme se domluvit s městem na prodeji objektu léčebny. Její přesunutí do areálu ozdravovny bylo záložní variantou pro případ, že by odkoupení budovy nebylo možné,“ řekl MF DNES Aleš Cabicar.

Radnice domem ručila za starý úvěr na rekonstrukci vodovodu v městské části Lipnice, který splatí v příštím roce. Zastupitelé na červnové schůzi schválili dodatek, díky němuž dojde k vyjmutí nemovitosti ze zajištění pohledávek banky. Otevře se tak cesta k prodeji.

„Předpokládáme, že ke zrušení zástavy dojde v řádech týdnů,“ uvedla mluvčí dvorské radnice Miroslava Kameníková.

V Království kraj provozuje i krizová lůžka pro děti

Že Království z mapy českých ozdravoven nezmizí, doufá ředitelka SOL Trutnov Jana Třešňáková. „Věřím, že se s krajem dohodneme a že se nám jeho záměr podaří zvrátit. Více bych se k tomu nechtěla vyjadřovat,“ řekla.

Záměr zcela změnit náplň ozdravovny přišel čtyři roky poté, co kraj investoval jedenáct milionů korun do přestavby zchátralého letního pavilonu. Vzniklo tu osm pokojů pro 24 týraných, zneužívaných či zanedbaných dětí. Do té doby pobývaly v hlavní budově společně s dětmi jezdícími na klasické ozdravné pobyty. Krizová lůžka byla zřízena v roce 2008, jsou pro děti v tísni od narození do 18 let. Průměrná délka pobytu se pohybuje kolem tří měsíců.

„Vytíženost se dlouhodobě pohybuje kolem 75 až 80 procent, v době koronavirové krize dokonce překročila sto procent,“ poznamenala ředitelka Rážová.

V kraji jsou pro děti vyžadující okamžitou pomoc pouze dvě zařízení. Druhé je ve Dvoře Králové, kde je součástí Dětského centra v ulici R. A. Dvorského.

„Dlouhodobě se ukazuje, že dohromady šestatřicet lůžek, které má náš kraj v těchto zařízeních, je potřebných a plně využívaných,“ míní Helena Rážová.

Další klientelu by mohly přilákat minerální koupele

Ozdravovna u přehrady Les Království je nejstarším zařízením svého druhu v Česku. Její stavba začala v roce 1926, hotová byla o dva roky později. S výjimkou dvou měsíců zkraje 90. let funguje od otevření nepřetržitě.

Dokonce i za druhé světové války sem jezdily na ozdravné pobyty děti oficírů. Vystřídalo se tu více než 42 tisíc dětí z celé republiky. Hlavní budova ani areál v dohledné době podle vedení nevyžadují zásadní investice. Nachází se zde lanové hřiště, prolézačky, vzduchová trampolína, vyhřívaný bazén s léčivou slanou vodou i víceúčelové moderní sportoviště.

Zařízení má navíc díky zdrojům minerální vody zajímavý rozvojový potenciál. Hloubkový vrt v roce 2005 odhalil 70 metrů pod zemí dosud neznámý vodní zdroj s mimořádně kvalitní vodou.

„Analýzy potvrdily, že jde o vodu s velmi vysokou mineralizací, vysokým obsahem sodíku, chloridů, síranů a hydrogenuhličitanů a především s vysokým obsahem volného oxidu uhličitého,“ uvedl ve zprávě zpracovatel průzkumu Svatopluk Šeda ze společnosti Fingeo.

Zdroj by mohl sloužit lázeňským a rehabilitačním procedurám, jako jsou koupele nebo plynové injekce.

„Tímto směrem by se ozdravovna mohla ubírat, rozšířilo by to její záběr a přilákalo novou klientelu,“ naznačila Helena Rážová.

  • Nejčtenější

Ať nás nechají žít, jsem proti omezování turistů, řekl Klaus na Sněžce

Jakákoli snaha omezovat návštěvnost Krkonoš nebo Sněžky, o jejíž extrémní vytíženosti se v poslední době často mluví,...

Otec se utopil při záchraně dvouletého syna, který vypadl z člunu

Čtyřiatřicetiletý muž skočil do rybníka nedaleko Smiřic poté, co mu na vodě z člunu vypadl dvouletý syn. Dítě se mu...

Chtěl jsem se pivem bavit, ale je to boj o přežití, říká dvorský pivovarník

Nasik Kiriakovský začínal jako stavař, prodával auta a v roce 2009 vrátil do Dvora Králové nad Labem po třiceti letech...

U Mladých Buků může vyrůst satelitní městečko a hotel, místní se brání

Premium Do Krkonoš míří další velký developerský projekt. Na loukách v Mladých Bukách u hlavního tahu na Pec pod Sněžkou mohou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Anglicky mluvící ženy si prohlédly šperky, zlato za tři sta tisíc zmizelo

Policisté pátrají po zlodějích, kteří ukradli šperky z jednoho klenotnictví v Hradci Králové. Z obchodu si odnesli...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Koupaliště v Novém Městě dál chátrá, petičníci uspořádají protestní sraz

Protestní happening se v sobotu chystá na koupališti, které je ostudou Nového Města nad Metují. Město mělo projekt až...

Otec se utopil při záchraně dvouletého syna, který vypadl z člunu

Čtyřiatřicetiletý muž skočil do rybníka nedaleko Smiřic poté, co mu na vodě z člunu vypadl dvouletý syn. Dítě se mu...

Za mlácení mužů na diskotékách dostal vězeňský dozorce podmínku

Dozorce Tomáš Z., který podle obžaloby na diskotékách napadl dva muže, dostal u Krajského soudu v Hradci Králové...

Ať nás nechají žít, jsem proti omezování turistů, řekl Klaus na Sněžce

Jakákoli snaha omezovat návštěvnost Krkonoš nebo Sněžky, o jejíž extrémní vytíženosti se v poslední době často mluví,...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...