Máte opevnění jak z Maginotovy linie, chválili němečtí záložáci

  9:32aktualizováno  9:32
Členové aktivních vojenských záloh z Hradce Králové uctili v pondělí veterány všech válek na pouchovském hřbitově. Přidali se k nim i záložáci z německého Giessenu. Vojenský kamarádšoft uzavřeli před třemi lety právě na Den válečných veteránů.

Na Den válečných veteránů do Hradce Králové dorazili i němečtí záložáci Dietmar Kupke a Hilmar Jordan (s lodičkou). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Někteří jejich otcové a dědové v minulém století možná bojovali proti sobě. Oni se teď rozhodli vzájemně spolupracovat a předávat si zkušenosti. Řeč je o záložácích z Hradce a Giessenu.

Hesenské univerzitní město je partnerským městem Hradce Králové už od roku 1990. Záložáci z obou měst společně uctili v pondělí na vojenském hřbitově na Pouchově památku vojáků padlých ve třech největších válkách a zároveň připomněli Den válečných veteránů, který se 11. listopadu slaví po celém světě.

Fotogalerie

Šestici Němců vedli Hilmar Jordan a Dietmar Kupke, kteří vzájemný vztah s Čechy dávali dohromady. "Přijeli jsme sem posílit a budovat naše přátelství, ale také se bavit o další spolupráci," řekl Hilmar.

Obě strany na příští rok plánují setkání v Německu a společné cvičení záložáků.

"Uvidíme, co přinese budoucnost, rádi bychom ale naše přátelství dál rozvíjeli. České kolegy k nám určitě pozveme, vše ale bude záležet i na dohodě obou komandatur," uvedl německý záložák.

Všichni vojáci se hned po pietním aktu sešli ještě u nedalekého hrobu prvního československého legionáře Františka Kryštofa, který za první světové války sloužil v srbské armádě a později ve 30. letech si vysloužil hodnost brigádního generála.

Veteráni mají za sebou i Balkán

Ředitel hradeckého krajského vojenského velitelství Karel Filip připomněl, že válečnými veterány nejsou jen ti z první a druhé světové války.

"Za dvacet let existence současné české armády vyrostla další generace veteránů. Jde o muže a ženy, kteří za sebou mají nesnadné operace na Balkáně, v Asii i Africe," řekl Filip.

Němečtí vojáci se pak přímo ze hřbitova vydali na Krajské vojenské velitelství, kde se setkali s českými vojáky, aby si předali zkušenosti. České záložáky při debatě nejvíc zajímalo, dokdy Němci mohou být u aktivních záloh, jak vypadají jejich cvičení nebo kdo v zálohách slouží.

"Jeden z kolegů je třeba právník, další pracuje v obchodě s počítači. Může se k nám přidat kdokoliv. Máme vlastní noviny, několik lidí za nás sedí v Bundestagu," vysvětlil fungování německých záloh skvělou češtinou Herbert Wiethe, který dělal svým kolegům překladatele, protože dětství v 50. letech prožil v Čechách.

"Rodiče s námi odešli do Giessenu v roce 1964, takže na vojně jsem byl už v Německu, u tankistů. To, že jsem uměl česky a ze školy i rusky, se mi na vojně hodilo, třeba když jsme nacvičovali různé situace, které by mohly nastat v souvislosti s Rusy," zavzpomínal Wiethe na svoji vojenskou službu.

Němečtí vojáci byli v Hradci Králové už od soboty a kromě vojenského hřbitova navštívili i hroby padlých vojáků z bitvy roku 1866 na Chlumu nebo tvrz Dobrošov na Náchodsku.

"Něco podobného jsme naposledy viděli, když jsme navštívili Maginotovu linii ve Francii," obdivovali československé opevnění záložáci.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Další z rubriky

Nový špitál v Náchodě už roste, nemocnici teď hlavně chybí personál

V Náchodě pokračuje mohutná přestavba nemocnice (22.1.2019).

V Oblastní nemocnici v Náchodě už se rýsují spodní podlaží dvou nových pavilonů. Stavba za víc než miliardu potrápila...

Auta, nebo cyklisté? Křižovatka u Grandu je znovu centrem pozornosti

Provoz na Třídě ČSA v Hradci Králové (11.9.2017).

Hradec Králové křísí projekt proměny kritické křižovatky u Grandu. Nové vedení však zatím nerozhodlo, kterou z variant...

Krize v Rychnově je zažehnána, do nemocnice se vrací bývalý primář

Novorozenec v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou.

Personální krize na dětském oddělení nemocnice v Rychnově nad Kněžnou skončila. Nemocnici se podařilo získat...

Najdete na iDNES.cz