Zkazili jste nám minulost, vyčetli demonstranti v Hradci komunistům

  9:43aktualizováno  9:43
Mladí konzervativci, pravicoví politici, důchodci i soukromí zemědělci v pondělí v sídle Královéhradeckého kraje na hradeckém Pivovarském náměstí protestovali proti účasti KSČM v krajské radě. Hejtman to považuje za zviditelňování opozice.

Demonstrace v sídle Královéhradeckého kraje na hradeckém Pivovarském náměstí proti účasti KSČM v krajské radě. (25. 2. 2013) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Mladí křesťanští demokraté spolu s mladými konzervativci, soukromými zemědělci a členy Konfederace politických vězňů tam na pětašedesáté výročí komunistického puče svolali demonstraci proti komunistickým členům krajské rady.

Na padesát účastníků se vybavilo transparenty s hesly "Zkazili jste nám minulost, nekažte nám budoucnost" nebo "Rudé prase všickno spase". Ve velké převaze byli trochu překvapivě lidé staršího nebo důchodového věku, mladých se k demonstraci připojila jen hrstka.

"Dnešní setkání není zpochybňováním demokratických voleb. Nesouhlasíme ale s tím, aby se komunisté podíleli na vládnutí," uvedl člen hradeckých Mladých konzervativců Jakub Vít.

Demonstranti podepsali petici

Přítomní po krátkých vystoupeních řečníků podepsali petici proti komunistům v krajských radách.

Fotogalerie

"Já jsem historik a myslím si, že komunisti měli koncem roku 1989 odejít na smetiště dějin a tam spáchat harakiri jako japonští samurajové," prohlásil badatel a signatář petice Josef Ptáček z Hradce Králové.

Mezi demonstranty byli i starší lidé, na osudech jejichž rodin se čtyřicetiletá vláda jedné strany výrazně podepsala.

"Jezdila jsem do Leopoldova za tátou. Komunisti mohou za všechno, co se stalo v naší rodině i širokém okolí. Nemají tady co dělat a měla by se najít nějaká cesta, jak je zrušit. Vždyť byli v 90. letech prohlášeni za zločineckou organizaci. Dostávají se k moci plíživým způsobem, protože lidi chtějí plné hrnce a nějaká vyšší idea je nezajímá," řekla Jarmila Faltová.

Hlavním argumentem odpůrců komunistů v radě Královéhradeckého kraje je skutečnost, že vítězní sociální demokraté měli možnost utvořit koalici se středovými či pravicovými stranami.

"Je potřeba upozornit na to, co se dělo, i na to, co se může stát, pokud komunisté převezmou moc, ať už na úrovni obcí, kraje nebo do budoucna v parlamentu," uvedl opoziční krajský zastupitel Miloslav Plass (ODS), který na akci vystoupil spolu se svým kolegou ze zastupitelstva Vladimírem Dernerem (KDU-ČSL), soukromým zemědělcem Davidem Smetanou a místopředsedou regionální TOP 09, hercem Františkem Staňkem.

Koaliční politici se neukázali

Z řad komunistů nebo sociálních demokratů se na demonstraci nikdo neukázal. "Akci považuji spíše za pokus o zviditelnění některých představitelů opozice," vzkázal z návštěvy polského Dolnoslezského vojvodství hejtman Lubomír Franc, hlavní strůjce koalice s KSČM.

Opoziční účastníci demonstrace ale jakékoliv snahy o zviditelnění popřeli.

"Že nahlas vyjadřujeme svůj názor, který zrovna nevyhovuje panu hejtmanovi, je realita a naše zodpovědnost. Je potřeba, aby otázka února 1948 byla neustále připomínána, protože názor na ni je zejména u mládeže deformován," vysvětlil hejtmanův bývalý náměstek Vladimír Derner.

Protestující v Hradci se připojili k podobným akcím proti komunistům ve vládách v Jihočeském, Ústeckém, Zlínském a Karlovarském kraji. Na demonstraci měla podle jejích svolavatelů navázat 27. února v hradeckém kostele Panny Marie mše svatá za krajské školství.

Biskupský sekretář Petr Suchomel však spojování mše s demonstrací odmítl.

"Mše svatá nikdy nemůže být součástí politické demonstrace. V kostele Panny Marie bude ve středu pravidelná studentská mše svatá, která se tam koná každý týden. Studenti při ní chtějí tentokrát myslet i na podmínky svého vzdělávání, ale rozhodně nebude zaměřena proti konkrétním politikům," uvedl Suchomel.

Nejčtenější

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Útočník napadl před diskotékou v Trutnově muže, ten v nemocnici zemřel

policejní auto

Napadení muže, kterého v neděli zbil útočník před zábavním podnikem v Trutnově, vyšetřuje policie. Případ je o to...

Postižení montují auta pinzetou, modely kamionů míří do celého světa

Centrum má vlastní lakovnu, některé díly jí projdou až osmkrát.

Už přes 380 tisíc věrných modelů aut vyslala mezi sběratele do různých koutů světa chráněná dílna v Jaroměři. Lidé se...

Další z rubriky

Podnikatelé v Krkonoších píší petici proti novým zónám národního parku

Správa KRNAP uspořádala seminář o nové zonaci parku ve škole v Horním Maršově....

Boudaři, vlekaři a starostové ve východních Krkonoších podepisují petici proti připravované zonaci národního parku. O...

Úpice skupuje vybydlené domy, aby se zbavila problémových nájemníků

Dům v Regnerově ulici v Úpici už náleží městu, po vystěhování nájemníků se...

Úpice na Trutnovsku se pustila do boje proti obchodu s chudobou. Po vyhlášení sociálně vyloučené lokality na celém...

Kraj by rád dostal vambereckou krajku až na seznam UNESCO

Jedna z vambereckých krajkářek při práci.

Tradice krajkářství na Vamberecku by se mohla zařadit na národní seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury....

Najdete na iDNES.cz