Bagr s nůžkami už ukrajuje z ruin Tepny v Náchodě. Budou tam obchody

  8:30aktualizováno  8:30
První bagr se pustil do nejrozsáhlejší demolice v poválečných dějinách Náchoda. Kvůli ní zmizí velká část zkrachovalé textilky Tepna, kterou vlastní JTH Holding. Už dřív dva jiní vlastníci bourali na menší rozloze v areálu továrny.

Demolice bývalé textilky Tepna v Náchodě | foto: Michal Fanta

Zchátralé části textilní továrny Tepna, která zkrachovala v roce 2006, jdou od pondělí k zemi. Zmizí úpravna, barevna, vodárna a část tkalcovny v areálu, který v 19. století začal budovat průmyslník Izák Mautner.

Na místě je první bagr a strojník se stavbyvedoucím. Až si v areálu vytvoří větší prostor, přivezou další lidi i techniku. Firma začala o týden dřív, než vlastník slíbil.

"Začali jsme bourat nižší budovu za Lidlem, ale na střeše se vyskytuje polystyren a lepenka, takže napřed tyto materiály rozebereme. Přesunuli jsme se proto k vyšší budově," řekl stavbyvedoucí Jakub Šotola ze společnosti Demont Servis.

Časem přibudou další bagry a také recyklační linka. Celou demolici zhruba deseti budov v areálu o 2,5 hektarech zajistí deset až patnáct lidí. Oddělí od sebe cihly, beton, lepenku a další materiály.

Kvůli prachu budou bourat mezi budovami

Firma počítá s tím, že vybourá střed areálu a ponechá okolo některé části. V chráněném dvoře pak budou recyklovat sutiny a zbytek strhnou později.

Fotogalerie

"Střed areálu by zůstal co nejdéle obestavěný, takže by se prach nešířil do okolí. Pokud se bude prášit, má firma dohodu s dobrovolnými hasiči, že budou staveniště skrápět," uvedla vedoucí stavebního úřadu Andrea Lipovská.

Místní lidé jsou rádi, že zmizí nevzhledná část města, které se přezdívá podle rozbombardovaných Drážďan.

"Asi se bude prášit, ale budu ráda, když to konečně upraví a budeme mít blízko do obchodu," řekla seniorka Marie Nemeitová z přilehlého sídliště.

Největší oříšek je budova při hlavní silnici

Demolici provedou pouze bagry. Chodci ani řidiči zatím nepocítí žádná omezení. Až se však firma dostane k okrajovým budovám podél ulice Příkopy a Plhovská, vyjedná s úřady zábor pozemků a určitá omezení v dopravě nastanou.

To se týká zejména silnice první třídy směrem na Červený Kostelec, kde se zřejmě objeví semafory nebo pracovníci, kteří budou řídit provoz.

Demoliční firma čeká největší potíže právě u rozlehlé budovy u hlavní silnice. Na tuto část Tepny si ještě nechá zpracovat statický posudek, protože od vydání demoličního výměru už uplynulo více let a v konstrukci mohly nastat změny.

"Budova přiléhá k továrně pana Drapače, budeme je od sebe oddělovat řezáním pomocí diamantového lana," popsal stavbyvedoucí Šotola.

Bezdomovci v areálu pořád ještě bydlí

Navzdory demolici je v areálu stále živo. Jen během středečního odpoledne si jeden z bezdomovců šel s kanystrem pro vodu do města a trousili se odtamtud i další dva mladíci.

Demoliční firma už dala bezdomovcům ultimátum, že musí zmizet. Zloději kovů už továrnu zcela vybrali.

"Veškeré nosníky z ocelových překladů jsou pryč z vysoké budovy podél Příkopů. Na tamní schodiště jsme se ani nevydali z obavy o bezpečnost," dodal Šotola.

Vlastník chystá Interspar a prodejní galerii

Vlastník JTH Holding odkládal demolici několik let, ale město se letos vzepřelo kvůli požárům a krádežím v areálu. Starosta Jan Birke pohrozil vlastníkovi ruin, že město provede demolici odhadem za 7 až 8 milionů korun na vlastní náklady a pak peníze bude vymáhat zpět.

Firma získala demoliční výměr už před pěti lety. Donedávna si kladla podmínku, že začne bourat, až dostane územní rozhodnutí na nové markety, ale upustila od toho.

"Dokončení demoličních prací předpokládáme do konce března 2014 v závislosti na klimatických podmínkách," sdělil člen představenstva JTH Holding Jan Grüner.

Areál připravuje podnikatel Jaroslav Třešňák ze západočeských Teplic. Zatím čeká na územní řízení. Firma chce začít stavět Interspar a prodejní galerii už v prvním pololetí 2014.

Občané protestovali peticí, proti jsou Zelení

Obchody mají mít přes 10 tisíc metrů čtverečných plochy, budoucí parkoviště pojme 309 aut. Občané protestovali proti obchodům už dřív peticí, Zelení kritizovali nedávno mírný přístup města.

Zájemci se mohou vydat na besedu o budoucnosti Tepny 3. prosince na gymnázium od 19 hodin, odpůrci vyvěsili svou analýzu na webu http://bohemiaorientalis.cz/. Zastupitelé se budou radit o dalším postupu  4. prosince.

Z tepenského areálu nezmizí vše. Společnost Protivítr - Invest s holandskými investory se chystá přebudovat vysokou bílou budovu nejblíž centra na obchody a byty. Manželé Drapačovi, kteří vlastní budovy směrem k Plhovu, rekonstruovali citlivě architekturu původní Mautnerovy továrny.

Autor:

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Další z rubriky

Postižení montují auta pinzetou, modely kamionů míří do celého světa

Centrum má vlastní lakovnu, některé díly jí projdou až osmkrát.

Už přes 380 tisíc věrných modelů aut vyslala mezi sběratele do různých koutů světa chráněná dílna v Jaroměři. Lidé se...

Varna explodovala při začátečnických pokusech, dvojice čelí obvinění

Výbuch v panelovém domě v Náchodě (14. 2. 2019)

Policisté dopadli muže, který utekl po výbuchu varny pervitinu v Náchodě. Jeho i ženu z téhož bytu už obvinili z...

Krize v Rychnově je zažehnána, do nemocnice se vrací bývalý primář

Novorozenec v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou.

Personální krize na dětském oddělení nemocnice v Rychnově nad Kněžnou skončila. Nemocnici se podařilo získat...

Najdete na iDNES.cz