Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav
Dění v Novém Bydžově jsme sledovali minutu po minutě.
15:40
Situace v Bydžově se uklidňuje. Kolem náměstí se ještě občas vyskytnou menší skupinky, které se snaží vyhledávat konflikty. Policie je monitoruje. Většina demonstrantů z obou táborů už ale odjíždí, policie bude i ve vlacích. On-line reportáž končí, děkujeme za pozornost. Situaci dál sledujeme v souhrnném článku.
 • Účastníci demonstrace proti DSSS odjíždějí z Nového Bydžova (12. března 2011)

  Účastníci demonstrace proti DSSS odjíždějí z Nového Bydžova (12. března 2011) / Autor: Patrik Banga, iDNES.cz

15:20
Bydžovské náměstí se opět vylidnilo. Radikálové míří jdou pod dohledem policie k nádraží. Rozcházejí se také antifašisté a Romové, kteří čekali na propouštění zadržených u policejní služebny.
15:02
"Jeden z policistů vyzval megafonem demonstranty na náměstí, aby se rozešli. Shromáždění prý bylo ukončeno. Dal jim deset minut, jinak prý policie použije donucovací prostředky," hlásí reportér MF DNES. Hloučky "dělníků" se trousí pryč, ale jinou ulicí, než dostali nařízeno. Míří k nádraží.
14:59
Část členů DSSS si chtěla vyjednat odchod z náměstí po trase pochodu, ale nepodařilo se jim to. "Kdyby ti znásilnili ženu, stál bys tu s námi," křičel jeden z nich na policistu. V Bydžově došlo koncem roku ke znásilnění, viníkem byl podle starosty romský občan.
14:57
Pravicoví extremisté i jejich odpůrci teď ve skupinkách korzují náměstím a přilehlými uličkami a zjevně hledají záminku, kde by se mohli setkat. Policie se daří jim v tom bránit i pomocí dělbuců a rychlých přesunů těžkooděnců.
14:52
Skupina antifašistů podle reportéra MF DNES pronikla až ke služebně policie, kde jsou zadržovaní lidé, kteří blokovali ulici Na Šarlejích. Žádají jejich propuštění, skandují hesla.
14:50
Podle policie byl při zásahu na "vyčištění" trasy povoleného pochodu zraněn jeden člověk. Má zraněnou nohu po střetu s koněm. Policisté použili obušky a dělbuchy. Policie odpůrce DSSS před zákrokem varovala, že když neuposlechnou, použije donucovacích prostředků. Podle mluvčí Ivany Ježkové zajistila policie sedm lidí pro podezření z přestupku neuposlechnutí výzvy.
14:46
Někteří příznivci DSSS se po návratu na náměstí opět rozeběhli po trase pochodu. Policie je pronásleduje.
14:35
Čelo průvodu "Vandasovců" už se vrací na náměstí.
 • Policejní kordon oddělil Romy (v popředí) od příznivců dělnické strany v Novém Bydžově. (12. března 2011)

  Policejní kordon oddělil Romy (v popředí) od příznivců dělnické strany v Novém Bydžově. (12. března 2011) / Autor: Patrik Banga, iDNES.cz

14:27
První pravicoví extremisté už došli na roh ulice, ke policie drží v asi dvacetimetrové vzdálenosti jejich odpůrce. Oba davy na sebe pokřikují, ale ke kontaktu nedošlo.
14:25
Dělnická strana už je na trase pochodu. Ozývá se "Nic než národ" a "Čechy Čechům", ale také "Kocábe táhni" v reakci na přítomnost exministra pro lidská práva.
14:13
Za okamžik vyrazí "dělníci" na trasu ohlášeného pochodu. "Nenechte se vyprovokovat," říká předseda Vandas. Antikonfliktní tým žádá, aby účastníci průvodu neměli zároveň sluneční brýle a kšiltovky.
14:12
Někteří Romové a antifašisté si stěžují na brutalitu policejního zákroku. "Na koních najeli v plné rychlosti," říkají. Žádná vážná zranění ale hlášena nejsou. Teď policie zatlačila odpůrce ještě dál, aby mohli projít příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti.
14:00
Policie odpůrce "dělníků" vytlačila do boční ulice a tam je drží. Demonstranti jsou naštvaní, někteří si stěžují na modřiny po zásahu. Spílají také starostovi Pavlu Loudovi, že shromáždění extremistů nezakázal. Starosta se přel se šéfem zelených Liškou, kdo dělá ve městě problémy. Radikálové na náměstí jsou v klidu, přítomnost odpůrců na jejich trase povolena nebyla.
 • Těžkooděnci těsně před zásahem v ulici Na Šarlejích. (12. března 2011)

  Těžkooděnci těsně před zásahem v ulici Na Šarlejích. (12. března 2011) / Autor: Patrik Banga, iDNES.cz

13:53
Ulice Na Šarlejích je volná. Policisté na koních a těžkooděnci z ní vytlačili i s pomocí dělbuchů všechny odpůrce, kteří chtěli zablokovat trasu ohlášeního průvodu DSSS.
13:45
Policie proti demonstrantům použila taktickou kličku. Zasáhla v okamžiku, kdy se od shromáždění vzdálili bývalí ministři pro lidská práva a šli podat žádost o rozpuštění krajně pravicového mítinku.