Sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 7. prosince 2019 Ambrož, Benjamin

První evropská cyklověž se bourá, Hradec zkusí najít místo pro novou

  9:10aktualizováno  9:10
Průkopnická věz na jízdní kola na hlavním nádraží v Hradci Králové už je minulostí. Stavba jde k zemi a její stěhování je vyloučené. Město bude s jejím investorem znovu jednat o finančním vyrovnání a chce si hlídat případné dotační tituly na stavbu nových věží.

Pracovníci bourají cyklověž u hotelu Černigov v Hradci Králové (15.11.2019). | foto: Martin Veselý, MAFRA

V Jaroměři je cyklověž těsně před otevřením a také další prosklené tubusy v Trutnově, Kolíně, Čelákovicích či Trnavě ještě voní novotou. Hradec Králové se však své cyklověže zbavil. 

Současné vedení města svaluje vinu na bývalé, někdejší náměstek pro investice je přesvědčen, že s problémem si neporadil jeho nástupce, stavitel podal na město žalobu a mnoho cyklistů muselo přesedlat na levnější bicykly.

Hradecká věž od února 2013 až do května letošního roku, kdy ji investor musel zavřít, ochránila na 150 tisíc kol. Přestože se dlouho vědělo, že kvůli pozemku a stavbě nového komplexu místo hotelu Černigov bude muset zmizet, nic se nedělo a problém se nechal spíš vyhnít.

Ačkoli investor Rudolf Bernart už na město podal žalobu za zmařenou investici, sešel se ještě s náměstkyní primátora Věrou Pourovou (ANO). Poslední nápad města na řešení se sice ukázal jako neuskutečnitelný, ale schůzka výsledek má.

„Bylo to mimořádně vstřícné jednání, jaké jsme s městem dosud nezažili. Město pojmenovalo věc správnými jmény, chápe, kde je problém a jak se věci mají. Domluvili jsme se, že koalice se v radě pokusí prodiskutovat možnost narovnání vztahů. Odročíme soudní jednání z 25. listopadu a počkáme si na výsledek,“ říká Bernart.

Město do poslední chvíle věřilo, že stávající biketower se podaří zachovat, a chtělo ještě jednou vyvolat jednání se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC), zda by se přece jen nenašlo vhodné místo u nádraží. Hradec chtěl navrhnout, aby vlastnictví a správu převzala Bernartova společnost Systematica. Tehdy totiž ještě město nevědělo, že stěhování věže je nemožné, protože skelet kromě kamerového a počítačového systému nelze zachovat. 

Fotogalerie

„Vysvětlil jsem, že stěhování není možné, i to, že my nejsme provozovatelé, ale jen dodavatelé systému. Ve hře je finanční dorovnání. Myslím, že městu celý projekt přinesl neuvěřitelnou reklamu. Hradec se na začátku vezl na vlně popularity projektu, ale pak přehodil výhybku a začal to posílat do autu. Zkusíme pokračovat v jednání, jestli přece jen nenajdeme shodu,“ pokračuje Bernart.

Nyní Pourová koalici přednese návrh na finanční vyrovnání. S posunem jednání, která se v minulosti dostala až na bod mrazu, souhlasí i ona: „Věž je fantastická věc, která je pro Hradec jako dělaná. Proto mne mrzí, že jednání došla tam, kam došla. Sice neznám obsah předchozí dohody, ale nyní jsme si řekli, že budeme dál hledat řešení. Neřešili jsme konkrétní částku, jen jsme se dohodli, že to projednám na koalici.“

Složité je hledání viníka. Bývalé vedení města svého času vidělo překážku na straně Bernarta, který údajně nedoložil právní vztah k pozemkům, na nichž věž stojí. 

Současná koalice viní tu předchozí a ta naopak. Bernart sice vyzdvihuje exprimátora Finka (HDK), na druhou stranu je z přístupu někdejšího vedení zklamaný.

Podle primátora Alexandra Hrabálka (ODS) zřejmě mezi investorem a městem vznikla hluboká komunikační propast. 

„Věž je vynikající zařízení, které město potřebuje a lidé oceňují, ale od začátku to vlastně bylo špatně, když byla nevhodně umístěna na dvou různých pozemcích. Do provozu byla uvedena v únoru 2013 a vedení mělo pět let a osm měsíců, aby to řešilo. Byla vyslovena celá řada slibů, ale tím vše skončilo, o čemž svědčí také to, že cyklověž dodnes není zapsaná v katastru. Někdo vytvořil cenu šest milionů, jenže nikoli na základě odhadu,“ připomíná Hrabálek rozhodnutí zastupitelstva z roku 2017, že město biketower odkoupí a bude dál provozovat.

Někdejší investiční náměstek primátora Jindřich Vedlich se na svém facebookovém profilu hájí: „Celý problém byl v ukládací části, kde společnost Systematica měla doložit vztah k pozemkům, což bylo podmínkou odkupu. To se nakonec na konci mého mandátu podařilo vyřešit. Můj nástupce pan Bláha si s tím již nedokázal poradit a dovést věc k úspěšnému konci“ (více s sporu čtěte v článku Průkopnická věž pro kola v Hradci je zavřená).

„Město řeklo: ‚Ukažte, že to umíte, že to bude fungovat, a my si to od vás koupíme.‘ Proto jsme se do toho pustili. Od začátku jsme dokazovali, že to funguje, návštěvnost stoupala, sjížděli se sem dokonce zástupci jiných měst, aby mohli Hradec kopírovat. Jenže Hradec od určité doby začal přehazovat na zpátečku a tvrdit, že si neví rady,“ nabízí svůj pohled Bernart.

Město si pohlídá (cyklo)dotace

Zatímco město s použitím vlastních pozemků pro provoz cyklověže souhlasilo, smlouva o výpůjčce s majitelem hotelu Černigov investorovi skončila.

Hradec byl z první evropské cyklověže tak nadšen, že vymýšlel lokality, kde by mohly stát další, samozřejmě dotované. Hovořilo se o jejich umístění u koupaliště Flošna, u zimního stadionu, univerzity, knihovny, u Aldisu nebo v areálu fakultní nemocnice. Všechny plány však vzaly za své a Hradec se do dotační výzvy nepřihlásil, protože vhodné místo nedokázal najít.

Pourová by to nyní chtěla změnit: „Navrhla jsem, že si pohlídáme případné dotační tituly, protože nové věže opravdu mají smysl. Míst, kde by mohly stát, je celá řada. Cyklověže jsou velkou pomocí nejen pro cyklisty, ale i pro město.“ 

To oceňuje rovněž Bernart, který postavil sedmnáct věží, a to i v Trutnově a nejčerstvěji v Jaroměři. „Město si musí uvědomit, že si samo musí najít pozemek i inženýrskou přípravu. Bez toho nemůže žádat ani o dotační tituly, pokud se vypíšou. Dodnes mě mrzí, že když město dostalo v únoru 2016 informaci, že byly vypsány dotační tituly, které končily v červnu, hned na začátku řeklo, že to nedokáže stihnout. Přitom dokonce sedm jiných měst to s minimálními investičními náklady v pohodě stihlo. Projekt musí být připraven v šuplíku a ve chvíli, kdy se ukáže možnost dotace, se jen opráší,“ říká Bernart.

  • Nejčtenější
Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Výluka u Jaroměře bude delší a dráhy vyjde draho, lidé jezdili načerno

Výluka na železniční trati mezi Jaroměří a Českou Skalicí na Náchodsku se kvůli nedokončeným přejezdům protáhne možná...

Poštovna na Sněžce mění majitele, kupují ji podnikatelé z Jizerských hor

Nového majitele bude mít Česká poštovna Anežka, nejvýše položená stavba v zemi, která je dominantou Sněžky. Současný...

Premium

Valdice na doživotí, až na Kajínka. Nejstřeženější věznice se otevírá světu

Co se děje za zdmi ostře střežené valdické věznice, poodkrývá nová kniha s příběhy odsouzených i dozorců. Mýty opředené...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec Králové se Zugem na úvod čtvrtfinále Ligy mistrů remizoval

K postupu do semifinále to mají oba soupeři stále stejně daleko. Hradec Králové remizoval v prvním utkání čtvrtfinále...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Swingové galashow s Molavcovou i Queen zajíždí do Pardubic a Hradce

Východočeský Pirate Swing Band na svém Gala 2019 uctí Semafor a převezme platinovou desku za charitativního Muže z...

Hradec chce zlevnit opravu Velkého náměstí, parkovné by mohlo zdražit

Vedení Hradce Králové ztratilo víru v řešení patu kolem rekonstrukce Velkého náměstí. Na stavebním úřadě v Hořicích se...

Nová Petrova bouda v Krkonoších se otevře později, až zkraje roku 2020

Otevření nové Petrovy boudy v Krkonoších se zpozdí o několik týdnů. Původně boudaři plánovali otevřít na Nový rok, ale...

V Krkonoších se začíná lyžovat na svazích Černé hory a v Malé Úpě

Lyžařská sezona v Krkonoších odstartovala. Lyžařům se otevřely svahy v Malé Úpě a na Černé hoře. Areál ve Špindlerově...

Advantage Consulting, s.r.o.
ACCOUNT MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz