VIDEO: Stovky dětí na náměstí v Trutnově zahrály kelímkovou píseň

  18:04aktualizováno  18:04
Krakonošovo náměstí v Trutnově bylo svědkem kouzelného happeningu. Víc než pět stovek dětí rozeznělo půllitrové plastové kelímky. Nacvičovaly ´cup song´, tedy kelímkovou píseň, která má tradici v anglicky mluvících zemích. Za týden ji představí na oslavách šedesáti let Základní školy Komenského.

S nápadem natrénovat ke kulatému výročí školy cup song přišel učitel angličtiny, ruštiny a hudební výchovy Pavel Suchánek. Inspiroval se v zámoří.

„Jsem muzikant, na škole učím i hudební výchovu a chtěl jsem dětem nabídnout něco víc než Bedřicha Smetanu. Nechci ho nijak snižovat, ale bohužel není úplně v kurzu. Při brouzdání na internetu jsem objevil cup song, který byl před pár lety fenoménem v Kanadě, USA a anglicky mluvících zemích. Chtěl jsem dát dětem pocit, že dokážou něco zvládnout dohromady,“ řekl Pavel Suchánek.

S žáky začal kelímkovou skladbu nacvičovat před čtvrt rokem. Většina ze 750 dětí, které největší základní školu v Trutnově navštěvují, se do intenzivnější přípravy zapojila před měsícem.

„Nejdřív jsem si bral jednu třídu, druhou, třetí, pak jsme se všichni sešli v tělocvičně, kde nás bylo už kolem šesti stovek,“ poznamenal Suchánek, který s kolegyní zpívá a hraje na ukulele. Stovky vratných plastových kelímků si půjčil od kamaráda, jenž pořádá letní festivaly.

Do cup songu se zapojili žáci ze všech ročníků. „Motivovat děti je čím dál těžší, pokud mají vynaložit víc energie k zábavě, tak to není úplně ono. Našla se ale spousta z nich, které to vyloženě baví,“ dodal pedagog.

Zvuk bouchajících kelímků se v posledních týdnech ozýval z celé školy, nejen při hodinách hudební výchovy. „Bavilo to hlavně ty menší děti, když jsme ale o velkých přestávkách zkoušeli ve vestibulu školy, tak se přidávaly i ty starší,“ všimla si pedagogická asistentka Darja Marzecová, která v anglické písni zpívá.

Fotogalerie

Ve čtvrtek dvě hodiny před polednem si děti odbyly generální zkoušku. Sešly se téměř všechny, které byly ten den ve škole. V horní části Krakonošova náměstí se seřadily těsně vedle sebe, plastové kloboučky označovaly název třídy a pásky na dlažbě místa, kde mají sedět.

Malé děti pomáhali usadit deváťáci, učitelé všem účinkujícím kromě kelímků rozdali papírové kartony, které sloužily jako podložky.

Víc než pětistovka dětí si nejdříve vyzkoušela základní rytmy a pak zhruba tříminutovou píseň v kuse odehrála.

Kelímkové písničky mají miliony zhlédnutí na internetu

„Ze začátku to bylo hodně těžké, nevěděla jsem, co mám rukama dělat a jak kelímek otáčet. Pak mi to najednou začalo ze dne na den jít. Cup song jsem znala z internetu, naučila jsem se to ale až teď. Dneska to dopadlo dobře a myslím si, že za týden to bude ještě lepší,“ zhodnotila deváťačka Nikol Zárubová.

Písnička pro oslavy

Oslavy k 60. výročí od založení ZŠ Komenského, kde žáci předvedou také cup song, se uskuteční ve čtvrtek 20. června od 15 hodin v areálu trutnovské školy.

Také učitel Suchánek byl s výsledkem čtvrteční generálky, které přihlížely desítky rodičů, spokojený: „Důležitá je organizace a disciplína dětí, chvíli trvá, než se usadí a připravíme to. Sestavu s kelímky už umějí, znělo to tak, jak bychom si představovali.“

Kelímkové písně v různých provedeních mají na sociálních sítích miliony zhlédnutí. Cup song proslavil v roce 2012 film Pitch Perfect. Klip, ve kterém herečka Anna Kendrick zpívá za doprovodu rozezvučených kelímků, viděla na Youtube téměř půl miliarda lidí.

Původní country skladba When I am Gone, použitá v cup songu, pochází z roku 1931. Jejím autorem je americký muzikant a skladatel Alvin Pleasant Carter.

Nejčtenější

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

Čisté K. O., popsal svědek ránu pěstí, kterou muž v baru zabil vojáka

David Hübner u Krajského soudu v Hradci Králové (22.7.2019).

U Krajského soudu v Hradci Králové začal soud s Davidem Hübnerem. Podle obžaloby v únoru před diskotékou v Trutnově dal...

Roztálo sněhové pole Mapa republiky, o dva měsíce později než loni

Mapa republiky nad Modrým dolem se tvoří v prohlubni, kde se během zimy usazuje...

V Krkonoších v pondělí odtálo sněhové pole Mapa republiky nad Modrým dolem na úbočí Studniční hory. Stalo se tak téměř...

Žadatelka o dávku v hmotné nouzi udeřila pracovnici úřadu práce

Ilustrační snímek

Až čtyři roky vězení hrozí osmačtyřicetileté ženě z Hradce Králové za to, že na místním úřadu práce zaútočila na...

Rychnov vyhlásil sbírku na pomoc pozůstalým dětem po vraždě v restauraci

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Radnice v Rychnově nad Kněžnou vypsala veřejnou sbírku na pomoc třem pozůstalým dětem po ženě, kterou ve čtvrtek večer...

Další z rubriky

V Brně se socha Masaryka ztratila, slévači v Horní Kalné odlijí novou

Sochař Ladislav Jezbera s voskovým pozitivem T. G. Masaryka (18. 7. 2019)

Podkrkonošská slévárna v Horní Kalné vyrábí bronzový odlitek T. G. Masaryka pro brněnské výstaviště. Bude věrnou kopií...

Pašerák ujížděl před celníky na kolečkových bruslích do lesa, tam zapadl

V batohu byly tablety pro výrobu drog.

Na kolečkových bruslích se snažil ujet muž, který si v batohu vezl z Polska tablety pro výrobu drog. Celníkům na...

Cesta z Růžové hory na Sněžku je opět otevřená, její oprava ale pokračuje

Jantarovou cestu na hřebenech Krkonoš kameníci opravují tradičním štětováním.

Turisté v Krkonoších mohou od pátku znovu procházet cestou z Růžové hory na Sněžku. Řemeslníci za více než měsíc...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz