Jako náplast za černé stavby může Hradec získat od firmy CTP 15 milionů

  10:28aktualizováno  10:28
Pokud zastupitelé Hradce Králové schválí narovnání s developerskou firmou CTP, město od ní získá příspěvek 15 milionů korun. Sice ještě přesně neví, na co by peníze použilo, ale mohlo by za ně vzniknout dočasné parkoviště u nemocnice. CTP rozestavěla načerno haly na předměstí, spor trvá čtyři roky.

Haly společnosti CTP ve Svinarech u Hradce Králové (24.7.2017) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Narovnání s developerskou firmou budou zastupitelé města projednávat 21. května. Znovu budou rozhodovat, zda dají firmě souhlas s užitím městských pozemků na přístupovou cestu.

V březnu chyběly pouhé čtyři hlasy. Jistotou je, že trojkoalice ani tentokrát nebude jednotná, když k dohodě budou chybět hlasy Změny pro Hradec, avšak hnutí ANO už bude v kompletní sestavě. Vyloučena není ani podpora nerozhodnutých Pirátů a Koalice pro Hradec.

„Základní parametry nového znění smlouvy s CTP se s největší pravděpodobností už nebudou měnit. Město v případě schválení zastupitelstvem poskytne potřebné souhlasy pro vydání dodatečného stavebního povolení, developer přispěje částkou zhruba 15 milionů korun jako účelově vázanou dotací na konkrétní projekt,“ konstatoval hradecký primátor Alexandr Hrabálek (nestr. za ODS).

„Původně jsme předpokládali, že hlasování by přišlo na řadu už v dubnu, dohoda však ještě není v některých detailech v takové podobě, se kterou by souhlasili všichni zastupitelé, kteří upřednostňují dořešení kauzy dostavbou hal,“ řekl primátor. Podle něj je každé řešení dlouhé kauzy špatné.

Město, které se brání přirovnání příspěvku 15 milionů korun k úplatku, uvažovalo, že by za peníze od CTP dostavělo chodník a cyklostezku vedoucí právě k rozestavěnému areálu logistických hal. Objevily se rovněž návrhy, že firma by zřídila lesopark v lokalitě Na Plachtě.

„Nabízí se také parkoviště u nemocnice se semafory. Nejprve však musí nastat vůle obou stran po dohodě,“ upozornil náměstek primátora Jiří Bláha (ODS).

Fotogalerie

Pro dohodu v březnu hlasovalo 15 zastupitelů z 33, ke schválení bylo potřeba alespoň 19 hlasů. Vládnoucí koalici v březnu oslabila dvojice poslanců Jiří Mašek a Eva Matyášová, kteří museli dát přednost dolní komoře parlamentu.

„Předpokládám, že tentokrát už budeme všichni,“ řekla náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO).

„V koalici každopádně panuje většinová shoda. Jen jsme se dohodli, že Zelené, kteří roky hlasovali proti, nebudeme koaličně vázat a nutit hlasovat ve shodě,“ doplnil primátor.

Velmi důležitou roli budou nejspíš opět hrát zastupitelé Pirátů a Koalice pro Hradec, kteří se v březnu většinou zdrželi hlasování.

„Žádné pevné stanovisko jsme ještě nezaujali kromě toho, že nebudeme trvat na jednotném stanovisku klubu. Je to extrémně obtížné rozhodování o dvou strašně špatných možnostech,“ uvedl zastupitel Pirátů Aleš Dohnal.

Když zastupitelé neschválí narovnání, zůstane to na úřednících

„Také my jsme se zatím neposunuli,“ řekla Anna Maclová z Koalice pro Hradec. Jednotná ODS si nechce připustit scénář, že dohoda města s firmou CTP stejně jako v březnu padne, ale ani tato možnost není vyloučená. V takovém případě by nejspíš následovala hra nervů.

„Potom to bude na stavebním úřadě, tedy na státní správě. Ostatně již nyní nic nebrání, aby státní správa pokračovala v řízení o odstranění stavby. Je to nezávislé na městu a rozhodně do toho nemůžeme zasahovat,“ zdůraznil náměstek Martin Hanousek (Změna a Zelení).

„Tuto variantu si opravdu připouštět nechci. V takovém případě bychom jen opakovali, že jsme stavěli v souladu s územním plánem a územním rozhodnutím a ta torza tu budou dál stát. Nikdo nedokáže říct, zda by to trvalo jeden rok nebo deset,“ řekl regionální ředitel firmy CTP Zdeněk Apeltauer.

Firma odhadla ušlý zisk za čtyři roky existence hradecké kauzy až na 280 milionů korun, jen na pokutách za stavbu bez povolení zaplatila zhruba 1,3 milionu korun a zanedbatelné nejsou ani škody, které společnosti vznikají druhotně, jako špatná vizitka a reklama. Podle Apeltauera stavba je v souladu s územním plánem

Kdo přispěje na parkoviště?

Případný příspěvek CTP na provizorní panelové parkoviště se díky jeho blízké realizaci nyní jeví jako nejpravděpodobnější. Pokračuje stavební řízení a všechno nasvědčuje tomu, že by se projekt měl v dohledné době začít realizovat.

„Zbývají formality. Zdá se, že ještě letos bychom mohli se stavbou parkoviště začít a kdyby vše šlo dobře, mohlo by letos být i dokončené. Zatím počítáme s tím, že bude financováno z prostředků města,“ řekl primátor, jenž zřejmě nechtěl předbíhat hlasování zastupitelstva, které by mohlo přinést patnáctimilionový příspěvek.

Další peníze by mohli poskytnout i jiní investoři. „Jednání s krajem už jsem zahájil, ale s nemocnicí to bude obtížnější,“ sdělil Hrabálek.

Haly při výpadovce na Třebechovice:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Kubík dřeva za desetikorunu. Kvůli kůrovci KRNAP láká zájemce o těžbu

Ivo Hlávka z Vrchlabí těží nad Strážným vrcholové zlomy smrků (21. 5. 2019).

V Krkonoších je po zimě velké množství polámaných stromů. Ochranáři z Krkonošského národního parku je prodávají za...

Pec pod Sněžkou může regulovat stavby pomocí bublin, rozhodl Ústavní soud

Pec pod Snězkou (ilustrační snímek)

Územní plán Pece pod Sněžkou na Trutnovsku smí nadále využívat princip takzvaných regulačních bublin. Ústavní soud...

Broumov zavedl bezdoplatkovou zónu, chce odradit kočovníky za dávkami

Soukenická ulice pod klášterem v Broumově (10. 5. 2019)

Broumov vytáhl proti lidem „kočujícím“ za sociálními dávkami. Radnice vyhlásila „bezdoplatkovou zónu“ v konkrétních...

Další z rubriky

Dvůr Králové se ve sporu o čištění splašků dovolá k Nejvyššímu soudu

Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem

Radnice Dvora Králové podá dovolání k Nejvyššímu soudu ve vleklém sporu o výši záloh za čištění splašků. Město využije...

Z koželužny v Hradci snad zůstane hala a komín, posoudí je statik

Poslední budovy bývalé koželužny v Kuklenách (5. 6. 2018)

Alespoň historický komín a malá hala by mohly zůstat stát z bývalé koželužny v hradeckých Kuklenách. Ačkoli už byla...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVASCRIPT DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz