Jako náplast za černé stavby může Hradec získat od firmy CTP 15 milionů

  10:28aktualizováno  10:28
Pokud zastupitelé Hradce Králové schválí narovnání s developerskou firmou CTP, město od ní získá příspěvek 15 milionů korun. Sice ještě přesně neví, na co by peníze použilo, ale mohlo by za ně vzniknout dočasné parkoviště u nemocnice. CTP rozestavěla načerno haly na předměstí, spor trvá čtyři roky.

Haly společnosti CTP ve Svinarech u Hradce Králové (24.7.2017) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Narovnání s developerskou firmou budou zastupitelé města projednávat 21. května. Znovu budou rozhodovat, zda dají firmě souhlas s užitím městských pozemků na přístupovou cestu.

V březnu chyběly pouhé čtyři hlasy. Jistotou je, že trojkoalice ani tentokrát nebude jednotná, když k dohodě budou chybět hlasy Změny pro Hradec, avšak hnutí ANO už bude v kompletní sestavě. Vyloučena není ani podpora nerozhodnutých Pirátů a Koalice pro Hradec.

„Základní parametry nového znění smlouvy s CTP se s největší pravděpodobností už nebudou měnit. Město v případě schválení zastupitelstvem poskytne potřebné souhlasy pro vydání dodatečného stavebního povolení, developer přispěje částkou zhruba 15 milionů korun jako účelově vázanou dotací na konkrétní projekt,“ konstatoval hradecký primátor Alexandr Hrabálek (nestr. za ODS).

„Původně jsme předpokládali, že hlasování by přišlo na řadu už v dubnu, dohoda však ještě není v některých detailech v takové podobě, se kterou by souhlasili všichni zastupitelé, kteří upřednostňují dořešení kauzy dostavbou hal,“ řekl primátor. Podle něj je každé řešení dlouhé kauzy špatné.

Město, které se brání přirovnání příspěvku 15 milionů korun k úplatku, uvažovalo, že by za peníze od CTP dostavělo chodník a cyklostezku vedoucí právě k rozestavěnému areálu logistických hal. Objevily se rovněž návrhy, že firma by zřídila lesopark v lokalitě Na Plachtě.

„Nabízí se také parkoviště u nemocnice se semafory. Nejprve však musí nastat vůle obou stran po dohodě,“ upozornil náměstek primátora Jiří Bláha (ODS).

Fotogalerie

Pro dohodu v březnu hlasovalo 15 zastupitelů z 33, ke schválení bylo potřeba alespoň 19 hlasů. Vládnoucí koalici v březnu oslabila dvojice poslanců Jiří Mašek a Eva Matyášová, kteří museli dát přednost dolní komoře parlamentu.

„Předpokládám, že tentokrát už budeme všichni,“ řekla náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO).

„V koalici každopádně panuje většinová shoda. Jen jsme se dohodli, že Zelené, kteří roky hlasovali proti, nebudeme koaličně vázat a nutit hlasovat ve shodě,“ doplnil primátor.

Velmi důležitou roli budou nejspíš opět hrát zastupitelé Pirátů a Koalice pro Hradec, kteří se v březnu většinou zdrželi hlasování.

„Žádné pevné stanovisko jsme ještě nezaujali kromě toho, že nebudeme trvat na jednotném stanovisku klubu. Je to extrémně obtížné rozhodování o dvou strašně špatných možnostech,“ uvedl zastupitel Pirátů Aleš Dohnal.

Když zastupitelé neschválí narovnání, zůstane to na úřednících

„Také my jsme se zatím neposunuli,“ řekla Anna Maclová z Koalice pro Hradec. Jednotná ODS si nechce připustit scénář, že dohoda města s firmou CTP stejně jako v březnu padne, ale ani tato možnost není vyloučená. V takovém případě by nejspíš následovala hra nervů.

„Potom to bude na stavebním úřadě, tedy na státní správě. Ostatně již nyní nic nebrání, aby státní správa pokračovala v řízení o odstranění stavby. Je to nezávislé na městu a rozhodně do toho nemůžeme zasahovat,“ zdůraznil náměstek Martin Hanousek (Změna a Zelení).

„Tuto variantu si opravdu připouštět nechci. V takovém případě bychom jen opakovali, že jsme stavěli v souladu s územním plánem a územním rozhodnutím a ta torza tu budou dál stát. Nikdo nedokáže říct, zda by to trvalo jeden rok nebo deset,“ řekl regionální ředitel firmy CTP Zdeněk Apeltauer.

Firma odhadla ušlý zisk za čtyři roky existence hradecké kauzy až na 280 milionů korun, jen na pokutách za stavbu bez povolení zaplatila zhruba 1,3 milionu korun a zanedbatelné nejsou ani škody, které společnosti vznikají druhotně, jako špatná vizitka a reklama. Podle Apeltauera stavba je v souladu s územním plánem

Kdo přispěje na parkoviště?

Případný příspěvek CTP na provizorní panelové parkoviště se díky jeho blízké realizaci nyní jeví jako nejpravděpodobnější. Pokračuje stavební řízení a všechno nasvědčuje tomu, že by se projekt měl v dohledné době začít realizovat.

„Zbývají formality. Zdá se, že ještě letos bychom mohli se stavbou parkoviště začít a kdyby vše šlo dobře, mohlo by letos být i dokončené. Zatím počítáme s tím, že bude financováno z prostředků města,“ řekl primátor, jenž zřejmě nechtěl předbíhat hlasování zastupitelstva, které by mohlo přinést patnáctimilionový příspěvek.

Další peníze by mohli poskytnout i jiní investoři. „Jednání s krajem už jsem zahájil, ale s nemocnicí to bude obtížnější,“ sdělil Hrabálek.

Haly při výpadovce na Třebechovice:

Nejčtenější

Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik...

Šlo o sekundy. Motocyklista díky zachránci unikl smrti pod koly vlaku

Dalibor Voborník (vlevo) při dubnové nehodě pomohl dostat Jiřího Dušku z...

Cesta na nákup se málem stala osudnou pětaosmdesátiletému motocyklistovi, který v Kostelci nad Orlicí kvůli slunci...

Matka ho nechala mrtvé ve vaně dva dny, říká sousedka o vraždě miminka

Ilustrační snímek

Vražda novorozeněte minulý týden otřásla malou obcí Střevač na Jičínsku. Policisté z ní obvinili teprve osmnáctiletou...

Na D11 ujíždělo policii kradené auto, zdrogovaný řidič jel i dvoustovkou

Policisté zadrželi na D11 u Hradce Poláka v mercedesu ukradeném v Praze

Dálnice D11 před Hradcem Králové byla ráno asi tři hodiny uzavřená poté, co tam policisté pronásledovali kradený vůz....

Řidič u Hradce chtěl vrátit kamion z příkopu na silnici a převrátil ho

Kamion v Lípě na Hradecku blokoval silnici I/35 (14. 6. 2019).

Převrácený kamion nad ránem zablokoval silnici I/35 v Lípě na Královéhradecku. Zůstal ležet napříč silnicí a vyteklo z...

Další z rubriky

Na D11 ujíždělo policii kradené auto, zdrogovaný řidič jel i dvoustovkou

Policisté zadrželi na D11 u Hradce Poláka v mercedesu ukradeném v Praze

Dálnice D11 před Hradcem Králové byla ráno asi tři hodiny uzavřená poté, co tam policisté pronásledovali kradený vůz....

Na Jičínsku hořelo v kravíně se sto zvířaty, škoda je 900 tisíc korun

V Bukovině u Pecky na Jičínsku hořel v sobotu odpoledne nakladač v kravíně s...

V Bukovině u Pecky na Jičínsku hořel v sobotu odpoledne nakladač v kravíně s více než 100 kusy dobytka. Hasičům se...

Šlo o sekundy. Motocyklista díky zachránci unikl smrti pod koly vlaku

Dalibor Voborník (vlevo) při dubnové nehodě pomohl dostat Jiřího Dušku z...

Cesta na nákup se málem stala osudnou pětaosmdesátiletému motocyklistovi, který v Kostelci nad Orlicí kvůli slunci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz