Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

  17:47aktualizováno  17:47
V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz v historii, preference jsou značně rozkolísané a jen největší optimisté věří, že zopakují třetí místo. I proto vsadili na mladou, neokoukanou, energickou, pohotovou a pohlednou lídryni Janu Fröhlichovou.

Monika Fröhlichová (ČSSD). | foto: Martin Veselý, MAFRA

V roce 2014 získala hradecká ČSSD 11,8 procenta hlasů. Letos je z bryndy může s novou lídryní dostat „wow efekt“. 

„Jsem realistka a dobře si uvědomuji, že strana ztrácí popularitu. Jsem si vědomá toho, že preference od poslaneckých voleb nerostou, také vím, že Hradec nikdy nebyl baštou sociální demokracie. Svým přičiněním a prací ve volební kampani bych však ráda přispěla k tomu, abychom pokud možno obhájili výsledek jako před čtyřmi lety,“ říká třiatřicetiletá lídryně.

Setkáváte se často s otázkou, jak jste se bez velkých politických zkušeností a v tak mladém věku stala volební lídryní sociální demokracie v Hradci?
Ale já se politicky angažuji již delší dobu, vlastně již od studia politologie, kdy jsem ještě byla přesvědčená, že politolog by měl být nestranný. Nicméně na konci studií jsem zjistila, že nechci zůstat na akademické půdě, protože jsem nechtěla jen konstatovat a rozebírat, co se událo. Mě více zajímalo to, co se odehraje a jak toho být součástí. Myslím, že mám vrozenou stranickou identifikaci, máme to zkrátka v rodině. Do strany jsem vstoupila po studiích. Na jednu stranu jsem skutečně nováček, ale na tu druhou jsem se hned začala zajímat o to, jak ČSSD funguje, o programy, analýzy i zákony. Vždy jsem se angažovala v sociálních oblastech, byla jsem odbornou poradkyní v Senátu. Nepřipadám si jako úplný nováček.

Mě spíš zajímá, zda jste se o funkci lídryně přihlásila sama, anebo jste dostala neodolatelnou nabídku?
Teď je to spíš v rovině, kdo je ochoten se toho v nelehké situaci ujmout. O místo lídra jsme usilovali tři. Nechtěla jsem za každou cenu dělat politickou kariéru, nicméně čím dál víc vnímám, že na každé úrovni je politická vůle, aby se věci realizovaly. A právě to mě nutí angažovat se. Je to zároveň souznění s částí lidí, kteří jsou přesvědčení, že sociálnědemokratické myšlenky mají opodstatnění, mají být zastoupené ve městě a má je prezentovat někdo mladší a energičtější.

Volby 2018

Nemůžu si pomoct, ale musím se zeptat na text z volebního plakátu sociální demokracie, kde stojí heslo Kratší pracovní doba za stejné peníze. To přece nemůžete slíbit ani jako primátorka. Leda snad sama sobě nebo zaměstnancům magistrátu...
To je pravda, je to kampaň našeho celostátního vedení. Je to samozřejmě i reakce na to, že jsme vstoupili do vlády. Ačkoli jsme měli vládu Bohuslava Sobotky, naše témata mnohdy nebyla reflektovaná, proto nyní jede právě tato kampaň. Je však pravda, že mě trochu mrzí, že na těch plochách nejsme my a budeme tam až později.

Už ryze hradeckou kampaní je plán ČSSD na MHD zdarma. Myslíte pro určitou věkovou skladbu nebo pro všechny?
Ve městě je spousta věcí, které hoří, práce se zanedbala a lidé nejsou spokojeni. Je to záležitost delšího období, určitě ne záležitost toho, že se sejdeme, schválíme, najdeme prostředky v rozpočtu a zrealizujeme. My uvažujeme o rozvoji města v dlouhodobém měřítku a nebojíme se říct, že jsme vizionáři i v tom, že bychom chtěli MHD zdarma. A pro všechny. Některá česká města to již zavádějí, vzorem ze zahraničí může být například Tallin. Jeho rozpočet na tom dokonce získal. Podívejte se, program všech kandidujících subjektů je víceméně stejný, všichni chtějí řešit dopravu, investice nebo bydlení.

Takže jste hledali téma, které uhodí do očí?
Ne, ale proč bychom se měli bát říkat o našich vizích pro město? Nové vedení bude muset řešit to, co hoří. Ale proč to hoří? Možná právě proto, že současné vedení města nebylo více vizionářské.

K tomu, co hoří, se ještě dostaneme. Máte ale spočítané, kolik by MHD zdarma stála?
Byl by to zásah kolem sta milionů korun.

Pomiňme otázku, z čeho ukrojit peníze. Víte, na čem ztroskotal podobný plán hejtmana Jiřího Štěpána, který chtěl zavést jízdné zdarma pro studenty a seniory?
Nevím, na čem to ztroskotalo na kraji. Přece jen ta koalice je poměrně široká...

Ale jdete správným směrem.
Takže se obtížně hledala politická podpora. Uvidíme, jak to dopadne ve městě. Navíc teď všichni říkají, že chtějí slevy. A my budeme tlačit na jízdné zdarma.

Prý byste rádi využívali všelidové hlasování, tedy referendum. Napadají vás konkrétní projekty, o kterých by mohli rozhodovat přímo obyvatelé města?
Přímo referendum v programu nemáme, spíš jsme pro participativní rozpočet (obyvatelé rozhodují o využití rozpočtu - pozn. aut.). Referendum je ale samozřejmě také otázkou sociálnědemokratických principů, nebojím se toho, ale neuvažujeme o konkrétních projektech, na které bychom jej chtěli vypsat. Samozřejmě je to ale jeden z nástrojů jak zlepšit komunikaci radnice s občany a možná i kvůli tomu se staly některé investiční problémy.

V programu mne zaujalo i provolání stop nesmyslným architektonickým prvkům bez účelnosti. Jaké projekty máte na mysli?
Nelíbí se mi, když se udělá haló kolem projektu a ve finále se zjistí, že to nemá cenu realizovat. Přitom jde o zbytečně vynaložené prostředky radnice. Kdyby se zefektivnilo fungování odborů, možná by to přinášelo výsledky v investiční oblasti. Já bydlím na Velkém náměstí a například otázka reorganizace zastávky u Adalbertina mi přijde příšerná. Anebo kruhová křižovatka u soudu. To je podle mě další nesmyslný projekt. Případně Mileta a obrovský projekt křižovatky. Já jsem pro úspornější myšlenku.

A projekt rekonstrukce Velkého náměstí bez velkých parkovacích ploch se vám líbí, když tu žijete?
Nelíbí se mi vydírání odvoláními. Byla jsem na některých veřejných debatách a někdy to skutečně vypadalo, že to sklouzává jen k otázce počtu parkovacích míst. Spíš by se podle mě mělo mluvit o tom, že projekt je schválený, vychází z historických predispozic, což je dobrý směr. Na druhou stranu nechápu, proč by auta nemohla jezdit dokola, proč by se mělo parkovat pouze podél hlavní trasy, když se na druhé straně úplně zbytečně vykácely stromy. Pamatuji se také, že silnicí od soudu se jezdilo tam i zpátky. Dopravní policie řekne, že z bezpečnostního hlediska už to nelze udělat dvouproudově a musí se projíždět ulicí V Kopečku. Když byl ale kopeček klidnou zónou jen pro pěší, bylo to podle mě ideální. Nějaké parkovací kapacity by na náměstí být měly, ale všeho s mírou. Zlatá střední cesta a hlavně co nejrychlejší realizace.

Zmínila jste, že ve městě hoří spousta věcí. Budete konkrétnější?
Co vybrat? Asi každý Hradečák řekne investice nebo doprava. Sama za sebe říkám bydlení.

Sociální bydlení?
Ne, tento termín nemám ráda. Spíš jde o finančně dostupné bydlení. O tuto oblast se zajímám, chodím do poradny sdružení nájemníků, kde radím v oblastech bydlení, nájmů, fungování bytových družstev. Hradec Králové je na špičce cen bydlení v republice. Je zoufalé, že nájem u města je dvakrát tak velký než hypotéka. Ale aby se lidé orientovali jen na bydlení v soukromém vlastnictví, je velmi nebezpečné, protože lidé se zadlužují, a když se dostanou do finančních problémů, nemají kam jít. I pro rozvoj rodin -vždyť Hradec stárne - je velmi důležité zajištění dostupného bydlení.

Rozhovory s lídry v Hradci Králové

Sem s tím receptem.
Byla bych ráda, kdyby město hledalo ve svých možnostech prostory pro stavbu vlastních bytů, komunitních bytů pro seniory se službami. Ostatně jsou na to dotace. Také by se mělo mluvit o tom, že podpora družstevní výstavby není komunistické smýšlení, ale naopak hudba budoucnosti.

Většina lídrů tvrdí, že nejvíc asi hoří odbor investic.
Vnímají to tak i občané. Je vidět, že už se tolik nedaří jako v předchozím období, kdy mohl být člověk pyšný na to, že je Hradečák a město je salón republiky. Investice skutečně stagnují. Vnímám to i jako obyčejná Hradečačka.

Netrápí vás celostátní volební preference? Sociální demokracie má jen lehce nad sedm procent hlasů...
Sedm procent? Tak to je hezké.

Takže s tímto ziskem byste byla v Hradci Králové spokojená?
Jsem realistka a dobře si uvědomuji, že strana ztrácí popularitu. Může za to haló v novinách, špatně vnímané personální záležitosti. Jsem si vědomá toho, že preference od poslaneckých voleb nerostou, také vím, že Hradec nikdy nebyl baštou sociální demokracie. Nicméně svým přičiněním a prací ve volební kampani bych ráda přispěla k tomu, abychom pokud možno obhájili výsledek z doby před čtyřmi lety, tedy kdybychom se blížili k deseti procentům.

Jenže vy máte na kampaň jen sto tisíc korun, což je jen zlomek toho, s čím může počítat hnutí ANO anebo primátorův HDK...
Je to nejméně peněz, co jsme kdy na kampaň v Hradci měli. Alespoň v tom nebude populismus, PR, nadřazenost, ale každodenní práce a úsilí. Spoustu věcí děláme svépomocí, abychom byli schopni zaplatit například inzerci. Naše kampaň se bude odvíjet od osobního kontaktu. Mě se líbí, že půjdeme mezi lidi a těším se, že si to odpracujeme v ulicích.

Nevím, nakolik jste sledovala jednání hradeckého zastupitelstva, ale ČSSD mi v posledním volebním období přišla trochu bez názoru...
Asi proto jsem lídr.

Dovedete si představit, že letos skončíte v opozici?
Samozřejmě. Mnohé představitele města znám, některé však ne, takže se setkáváme. Vidím možnosti jednat se subjekty, které kandidují, ale je to spíš otázka konkrétních lidí. Záleží na tom, jak volby dopadnou, a podle toho se budou odvíjet jednání. Bude záležet na tom, zda by potenciální partneři respektovali naše priority. Samozřejmě volby mohou dopadnout tak, že nebude potřeba nějakých velkých vyjednávání.

A máte už nalinkováno, s kým by koalice byla schůdná, a s kým nikoli?Ne.

Nejčtenější

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Požáry autobazaru a zámku podle policie úmyslně založili stejní pachatelé

V Horním Maršově hoří chátrající barokní zámek

Požár autobazaru v Rozkoši u Humpolce a barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku byly založeny úmyslně stejnou...

Další z rubriky

Kraj by rád dostal vambereckou krajku až na seznam UNESCO

Jedna z vambereckých krajkářek při práci.

Tradice krajkářství na Vamberecku by se mohla zařadit na národní seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury....

Ekologické autobusy v Trutnově mají potíže, tento týden jezdí zdarma

Od února 2019 jezdí v MHD v Trutnově pouze ekologické autobusy, jedná se o...

Technické problémy provázejí revoluci v městské hromadné dopravě v Trutnově. Kvůli potížím s odbavením proto pasažéři...

Řidiči se čelně srazili v zatáčce u Hořic, kde se jezdí známý závod

Osobní auta se čelně střetla u Hořic (18. 2. 2019).

Na namrzlé silnici u Hořic na Jičínsku naboural řidič passatu do protijedoucího auta. Stalo se to v místě, kudy vede...

Najdete na iDNES.cz