Bagr čistí Orlici od nánosů bahna, zachraňuje kriticky ohrožený rdest

  13:50aktualizováno  13:50
Záchranná operace mimořádných rozměrů se odehrává na slepém rameni Orlice u hradeckého Stříbrného rybníka. To je posledním původním místem v republice, kde roste kriticky ohrožený druh rdest dlouholistý.

Sací bagr odstraňuje sedimenty ze slepého ramene Orlice v hradecké čtvrti Malšova Lhota. | foto: David Taneček, ČTK

Přestože zásah za osm milionů korun má mít vliv na další ohrožené druhy rostlin a živočichů, prioritou je záchrana rdestu. Nelze se divit, při nejnovějším sčítání se ukázalo, že v rameni zbývá posledních 38 lodyh.

Ještě před osmi lety přitom místní populace čítala asi 1 500 rostlin, avšak v letech 2013 až 2015 ohrožený druh skoro zdecimovala armáda polodivokých kachen. Na mizející kolonii se výrazně podepisuje i sucho.

„Prioritou všech zásahů na lokalitě musí být podpora populace rdestu dlouholistého. Veškeré ostatní v současnosti známé výskyty významnějších druhů a dalších fenoménů jsou až druhořadé,“ stojí v materiálu nazvaném Plán péče o přírodní památku Orlice na období 2016-2025.

Rdest i přes zásah bagru zůstal ve vodě, další rostliny by se na místo měly vrátit nejpozději do roka. 

„Při přípravných pracích jsme přesunuli rdest alpský a rdest dlouholistý na náhradní lokality. Převážná část místní populace rdestu dlouholistého zůstala zachována ve vymezené bezzásahové zóně, po dokončení revitalizace se rdesty vrátí na původní lokalitu,“ říká mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

Záchranná operace začala v říjnu kácením desítek stromů a keřů. Pro růst rdestu je důležité oslunění hladiny a stabilita prostředí, kterou narušovalo opadané listí. Torza některých starých stromů však u slepého ramene zůstala, aby se zachovala funkce biotopu pro nejrůznější organismy.

Operace musí být chirurgicky přesná

Ve vodě pracuje sací bagr. Do začátku března má odstranit asi 6 300 kubíků sedimentů. Vytěžené bahno skončí v nově vytvořené odvodňovací laguně, odkud voda odteče zpět do řeky.

Akce se připravovala dva roky a začala po souhlasu s dotací z operačního programu Životní prostředí. Termín pro dokončení všech prací je 15. listopadu 2019.

Byť plovoucí stroj může budit až destrukční dojem, operace musí být chirurgicky přesná, aby podmínky pro růst rdestu byly optimální. Tým Agentury ochrany přírody a krajiny definoval místa, kde sediment pro vývoj pobřežních rostlin bagr musí nechat a kde naopak až metrové nánosy odtěží. Nutný je i respekt k vývoji půlkilometrového koryta, jež vzniklo při regulaci Orlice zkraje 20. století.

Fotogalerie

Několik desítek kusů rdestu dlouholistého představuje jedinou původní populaci tohoto druhu v České republice. Ještě ve 20. století zanikly jeho kolonie v Chlumci nad Cidlinou i u Týniště nad Orlicí. Až do roku 1987 se rostlině dařilo rovněž v tůni Orlice v hradeckých Malšovicích, tehdy tu bylo kolem jednoho sta tisíc lodyh. Na jejich likvidaci vinou nadměrných hodnot živin ve vodě stačily pouhé dva roky.

„Rdest dlouholistý v Hradci sledujeme už několik let. Rostlina se nachází nejvíce ve Skandinávii, v řekách a jezerech s průzračně čistou vodou. I u nás bývaly vody takto čisté a stále místy jsou, výskyt rdestu je toho důkazem,“ říká Romana Prausová, jež vede záchranný tým.

Záchrana rdestu má sice přednost, ale slepé rameno Orlice u Stříbrného rybníka je unikátním přírodním rájem i jinak. 

„V posledních několika málo letech zde bylo devatenáct druhů uvedených v červeném seznamu,“ konstatuje spis o plánu péče.

Zmínit lze rdest alpský, lakušník okrouhlý, kyprej yzolistý nebo žluťuchu lesklou. Ze živočichů se tu vyskytuje i kriticky ohrožený skokan skřehotavý, několik desítek ropuch obecných, předpokládá se, že tu žije bolen dravý a objevily se důkazy o přítomnosti bobra evropského.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Dvůr Králové se ve sporu o čištění splašků dovolá k Nejvyššímu soudu

Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem

Radnice Dvora Králové podá dovolání k Nejvyššímu soudu ve vleklém sporu o výši záloh za čištění splašků. Město využije...

Z koželužny v Hradci snad zůstane hala a komín, posoudí je statik

Poslední budovy bývalé koželužny v Kuklenách (5. 6. 2018)

Alespoň historický komín a malá hala by mohly zůstat stát z bývalé koželužny v hradeckých Kuklenách. Ačkoli už byla...

Najdete na iDNES.cz