Hvězdou Cirk-UFFu jsou Australané, akrobaté šponují limity až na hranu

  10:33aktualizováno  10:33
Mezinárodní festival nového cirkusu Cirk-UFF načíná v Trutnově devátý ročník. Po dvou letech se vrátí australský novocirkusový soubor Gravity & Other Myths. Nebudou chybět ani nejlepší české sestavy Cirk La Putyka a Losers Cirque Company. Pětidenní festival potrvá do neděle 2. června.

Trutnovský festival Cirk-UFF láká na novocirkusová představení. | foto: archiv UFFO

Festival se bude odehrávat v Uffu, přilehlém šapitó a jako každý rok i v trutnovských ulicích.

Pro jeden z nejlepších australských souborů Gravity & Other Myths není Trutnov zdaleka neznámým prostředím. V roce 2016 zde nacvičoval představení Backbone a o rok později ho v Uffu s mimořádným úspěchem uvedl.

„Australské scéně se věnujeme třetím rokem a letos to bude svým způsobem vyvrcholení. Jejich nový cirkus se vyznačuje naprosto špičkovou akrobacií a čitelným rukopisem. Dříve byla jejich představení postavená hlavně na dokonalé akrobacii, ale trochu pokulhávala umělecká stránka. V posledních letech i v tomto udělali velký pokrok a představení mají čím dál větší hloubku a působivější atmosféru,“ vysvětluje ředitel festivalu Libor Kasík.

Tentokrát Australané přivezou kus A Simple Space z roku 2013, se kterým posbírali řadu ocenění a objeli polovinu zeměkoule.

„Na festivalu v australském Adelaide to bylo opakovaně nejprodávanější představení, obrovské úspěchy mělo i na jiných světových festivalech,“ poznamenává Kasík. Sedm akrobatů na scéně jde za doprovodu živých perkusí na hranu vlastních fyzických limitů.

„V divákovi to zanechá otázku, co všechno je lidské tělo schopné zvládnout. Představení je založené na perfektní spolupráci akrobatů, je z toho cítit, že tvoří skvělou partu a patří k sobě,“ tvrdí ředitel.

Gravity & Other Myths v šapitó u Uffa odehrají dvě představení, v pátek a v sobotu.

Fotogalerie

Australský pas mají také členové souboru Ampersand, kteří v show Jally or Jam ukážou, jaké to je balancovat na obří roztřesené kostce želé. Organizátoři festivalu navíc uspořádají konferenci s australskými akrobaty, zájemci se na ní dozvědí, jak v oblasti nového cirkusu pracovat s mládeží. Právě v tom jsou absolutní světovou špičkou.

„S Australany máme v plánu do budoucna zřídit školičky, kde budou učit, a také chceme letos rozeběhnout australskočeský projekt, jehož výsledek – špičkovou show – bychom měli premiérovat na příštím ročníku Cirk-UFFu,“ prozrazuje Libor Kasík.

Na letošní festival bohužel dorazí původně ohlášený italský performer Giorgio Bertolotti s mezigalaktickým představením Juri kosmonaut. Švýcarská sestava Cie Pieds Perchés do Trutnova přiveze akrobatickou komedii Mezi řečí o sociálních sítích.

Principál La Putyky se inspiroval hyperaktivitou nejen vlastní

České části festivalu vévodí novocirkusová groteska ADHD v podání Cirku La Putyka, která podle mnohých patří k tomu nejlepšímu, co nejznámější tuzemský soubor vytvořil.

Principál La Putyky Rostislav Novák se nechal inspirovat příběhy lidí s poruchou pozornosti s hyperaktivitou. Při přípravě projektu spolupracoval s psychology, neurology i dětmi ze speciálních škol.

V dětství lékaři Novákovi hyperaktivitu diagnostikovali stejně jako jednomu z jeho synů.

„Když ho vidím, jak dospívá, jak bojuje sám se sebou, se svým okolím, jak hledá své sny. Jak jeho tělo a hlava někdy reagují samy od sebe a on to nedokáže ovládat nebo pochopit. Řekl jsem si, že pro něj udělám projekt. Chci, aby pochopil, že ADHD není onemocnění, jak mnozí tvrdí, ale přednost. Nová kvalita života,“ vysvětluje Rostislav Novák.

Na jednom jevišti se v představení sejde osm artistů z Finska, Venezuely, Kanady, Španělska, Belgie, Nizozemska a Francie. Diváci uvidí jednoho z nejlepších světových žonglérů, akrobaty na tyči, kolečkových bruslích i akrobata visícího za vlasy. ADHD mělo na pražských Jatkách 78 premiéru vloni na podzim, trutnovský festival ve středu večer zahájí.

La Putyce bude na Cirk-UFFu zdatně konkurovat Losers Cirque Company s nejnovějším kusem Ego. Je příběhem muže, jenž si musí projít vnitřním peklem, aby pokořil své vlastní ego a došel k poznání, že fyzická síla se zdaleka nevyrovná té duševní.

„Byl jsem na premiéře a okamžitě jsem věděl, že to vezmeme. Je to fyzicky obrovsky náročné, ale i velmi vtipné a je v tom hodně divadelního umu, zkrátka se to klukům opravdu povedlo,“ říká Libor Kasík.

Inscenaci inspirovanou tématem přeživších atomový výbuch v Hirošimě, legendou o tisíci jeřábech a japonskými estetickými koncepty předvede performerka Eliška Brtnická. S klaunskou pohybovou komedií do Trutnova přijede Squadra Sua.

Bratři v tricku u příležitosti desetiletého výročí od založení souboru pro festival připravili představení Sezóna X, které v tomto provedení už nikde jinde nebude k vidění. Specialitou 9. ročníku bude představení Pure, které tvoří trutnovští performeři v čele s Kateřinou Talavaškovou.

„Naším cílem obecně je podporovat vznik a růst místních uměleckých komunit, a to například tím, že jim dáme možnost pracovat s umělci světové úrovně. Základem této party jsou tanečnice z místní základní umělecké školy. Delší dobu sleduji jejich zápal pro cirkus a vnímám jejich neobyčejnou šikovnost jak řemeslnou, tak uměleckou,“ uzavírá ředitel festivalu.

Podrobný program je na webu festivalu Cirk-UFF, vstupenky na některá představení jsou ještě k dostání.

Losers Cirque Company v představení Ego:

  • Nejčtenější

Kdosi nasprejoval vulgarity na vrata Havlovy chalupy na Hrádečku

Neznámý vandal posprejoval chalupu Václava Havla na Hrádečku nápisy „ožrala, feťák, kurevník.“ Na pomalovaná vrata...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Havlová chce stavět v nedotčeném Hrádečku apartmány i muzeum

Herečka Dagmar Havlová chce na Hrádečku na Trutnovsku stavět hotelový resort. Vdova po Václavu Havlovi tam vlastní...

Nešikovný řidič smetl parkovací sloupek. Architekt udělal chybu, hájil se

Řidič vozu SUV vjel na nové parkoviště v Trutnově tak nešikovně, že porazil sloupek chystaného závorového systému. Ke...

Při střetu s kamionem z osobního auta vyletěl motor, spolujezdec zemřel

Tragická nehoda ráno zastavila provoz na hlavním tahu z Jaroměře na Hradec Králové. Mezi Trotinou a Lochenicemi se...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Při střetu s kamionem z osobního auta vyletěl motor, spolujezdec zemřel

Tragická nehoda ráno zastavila provoz na hlavním tahu z Jaroměře na Hradec Králové. Mezi Trotinou a Lochenicemi se...

Naštvaní pořadatelé chtějí vědět, jak Hradec dospěl k škrtům v kultuře

Pořadatelé kulturních akcí v Hradci Králové se společně brání proti tomu, jak město seškrtalo dotace v programu...

Spolek opravuje zchátralý Hrnčířův mlýn se zachovalou původní technologií

Zchátralý Hrnčířův mlýn v Českém Meziříčí - nová kulturní památka - má naději. Zachránce čeká hromada práce, o...

O Klicperovo divadlo se budu starat, říká nový umělecký šéf Pavel Khek

Od srpna je novým uměleckým šéfem hradeckého Klicperova divadla Pavel Khek. Pražský režisér dobré pověsti tím zamířil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz