Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

Obec byla týden bez vedení, zastupitelé zapomněli znovu zvolit starostu

  7:34
Do neobvyklé situace se dostalo Choustníkovo Hradiště na Trutnovsku. V obci s necelými šesti stovkami obyvatel totiž týden panovalo úplné bezvládí. Loni odstoupil starosta, nyní rezignoval také místostarosta a vesnice najednou neměla žádného statutárního zástupce.

Emoce v obci vřou, kolem Hradiště povede dálnice. | foto: ŘSD

Tři měsíce před podzimními volbami si zastupitelé museli narychlo vybrat nové vedení. Poučeni z předchozí chyby tentokrát místostarosty zvolili dva.

V loňském roce odstoupil ze všech funkcí tehdejší starosta Vratislav Vopálka. Muže, který ve volbách v roce 2014 dostal největší počet preferenčních hlasů, ve vedení nahradil místostarosta Jaroslav Hloušek. Ten však ve funkci vydržel necelý rok a v polovině června také rezignoval.

„Ani v jednom případě zastupitelům žádný důvod nesdělili. Oba dva skončili v radě i v zastupitelstvu. Jsme malá obec, ale práce je zde relativně hodně. Rada tlačí na starostu, aby práci odváděl kvalitně. Stres pracuje u každého z nás a záleží na tom, jak moc si to člověk bere,“ řekl zastupitel Zbyněk Šmíd, který se stal prvním místostarostou.

Schůze se naneštěstí účastnilo pouze osm z celkových čtrnácti zastupitelů. Po odstoupení Hlouška zbylo sedm statečných, zastupitelstvo tedy nebylo usnášeníschopné a zvolit nové vedení obce nemohlo okamžitě. To se jim podařilo až po týdnu na mimořádném jednání, kde se novými místostarosty stali Zbyněk Šmíd a Jan Vogl. Funkce starosty zůstává dál neobsazená.

„Nechtěli jsme, aby se opakovala patová situace, kdy by obec neměl kdo vést. Proto jsme zvolili dva místostarosty. Choustníkovo Hradiště má uvolněného starostu a těžko si umím představit, že by se někdo kvůli třem měsícům vzdal svého zaměstnání,“ vysvětlil Jan Vogl.

Choustníkovo Hradiště bylo bez statutárního zástupce celých sedm dní. Za samosprávu neměl kdo podepisovat dokumenty ani ji zastupovat navenek.

„Musím přiznat, že jako obec jsme zaspali v tom, že jsme po odstoupení starosty v loňském roce nezvolili jeho zástupce. Pak by k takové situaci nemohlo dojít,“ poznamenal Šmíd.

Během týdenního bezvládí nedošlo k žádné mimořádné události, pouze se zpozdily faktury, které neměl kdo podepisovat. „Na vyřizování všech písemností máme nějakou lhůtu a týden je tak krátká doba, že se nic závažného nestalo,“ potvrdil Šmíd. Ještě v létě se podle něj uskuteční další zastupitelstvo, na kterém už projednají běžnou provozní agendu.

Nic dramatického, soudí politolog

Podle ředitele Institutu politologických studií v Praze Petra Jüptnera není takový scénář, kdy se obec ocitne bez statutárního zástupce, příliš obvyklý.

„Většinou k tomu dojde, když se rozpadne koalice nebo v obci není dostatek lidí, kteří by ve volbách postavili kandidátku. Na druhou stranu, pokud je samospráva bez vedení týden, není to nic, co by ji mělo nějak paralyzovat nebo ohrozit. Mnohem dramatičtější by bylo, kdyby klesl počet zastupitelů pod minimální hranici, čímž by došlo k rozpuštění zastupitelstva. Obec by to mohlo paralyzovat na delší dobu,“ vysvětlil politolog.

Před čtyřmi lety kandidoval v Choustníkově Hradišti do komunálních voleb pouze jediný subjekt – SNK Hradiště. Do zastupitelstva se dostalo všech 15 kandidátů, po rezignaci starosty a místostarosty se jejich počet snížil na třináct. I nadále v obci může fungovat pětičlenná rada.

Rošády na obecním úřadě v posledních měsících obyvatele rozladily.

„Vesnice je rozdělena na dvě části, kolují tady různé fámy. Zastupitelstvo by mělo každého starostu podržet, je zvláštní, co se tady stalo,“ řekl Jaroslav Gottwald.

„Je to velmi nepříjemná situace. Stalo se to před rokem a teď znova. V takové chvíli nemám s kým jednat,“ uvedla ředitelka mateřské školy Ivana Mrštíková.

Bývalý místostarosta Jaroslav Hloušek na sebe v poslední době upozornil kritikou plánované stavby dálnice D11, která povede přes Choustníkovo Hradiště. Kvůli obavám z „invaze“ kamionů ze sousedního Dvora Králové nad Labem vystupoval proti tomu, aby ve vesnici vznikl dálniční nájezd a sjezd.

Vášně v obci vyvolalo také nedávné vítání občánků. Tehdejší vedení obce totiž na některé děti zapomnělo a jejich rodiče si proto uspořádali soukromé neoficiální vítání občánků na dětském hřišti, které moderoval bývalý starosta Vratislav Vopálka. Za odstoupením jeho nástupce byly podle všeho také spory uvnitř zastupitelstva. Jaroslav Hloušek podle svých slov v poslední době čelil štvanici.

„Těch pomluv, urážek a špinění mé osoby už bylo hodně. Někteří zastupitelé ze vznikající opozice zahájili předvolební kampaň. Dotklo se to i mé rodiny a dál už jsem to nemohl snášet,“ prohlásil bývalý místostarosta.

  • Nejčtenější

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Muž nechal vykácet stromy v parku. Byly nebezpečné, tvrdil strážníkům

Kuriózní případ řeší policisté v Hradci Králové. V jednom z parků nechal tamní obyvatel vykácet stromy, údajně se mu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitel odstranil plot, kterým loni rozpůlil sjezdovku a znemožnil lyžování

V Radvanicích na Trutnovsku se zase bude lyžovat na celé sjezdovce. Loni ji majitel pozemku kvůli sporu s vlekařem o...

Jsem střízlivá, tvrdila řidička s dětmi v autě. Nadýchala skoro tři promile

Řidička v Hronově na Náchodsku, která vezla dvě malé děti, nadýchala 2,6 promile alkoholu. Odhalila ji běžná silniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlaky z Hradce či Chrudimi by mohly jezdit do centra Pardubic, snad už za rok

Cestující se díky investici do pardubického železničního uzlu dočkají v roce 2024 kromě přestavěného pardubického...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Koželužna v Hradci půjde k zemi, petičníci se bojí o osud bývalých jatek

Petice se obává o budoucnost prvorepublikových jatek v Hradci Králové. Její autoři se domnívají, že město coby vlastník...

Čápice Zbojnice si v zoo žije po svém. Vyvedla mládě, na zimu zůstává

Čápice ze Dvora Králové nad Labem netráví zimy dlouhými cestami do teplých krajin za potravou. Dostala se do zdejšího...

Všude žijí dobří lidé, říká zpěvačka Iva Marešová. Pokřtí vánoční album

Zpěvačka Iva Marešová se po letech vrátila do Hradce Králové a se svou živelnou kapelou Razam pokřtí v neděli v...

RECENZE: Jiří Zapletal je hvězdou pánské jízdy s pistolí v Klicperově divadle

Na koho to slovo padne. Nová inscenace hry Gábora Görgeyho v hradeckém Klicperově divadle je sevřená komedie stojící na...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...