Benefice pro Jirku vynesla sto tisíc. Potlesk vestoje nebral konce

  20:02aktualizováno  20:02
Ovace vestoje a slzy v očích. Benefice pro vozíčkáře Jirku Šimůnka v Rychnově nad Kněžnou vrcholila opravdu dojemně. Celý sál tleskal dlouhé minuty vozíčkářům i zdravým na přehlídkovém mole. Aplaus měly i čtyři mladé pořadatelky, které pro chlapce vybraly skoro 100 tisíc korun.

Charitativní akce pro vozíčkáře Jirku z Rychnova nad Kněžnou | foto: Michal Fanta

Mladý muž s rozčepýřenými vlasy zabere rukama do kol vozíku, v další chvíli už jimi mává nad hlavou, jako by tančil. Jiný vozíčkář ukáže své tetování, sportovkyně zas předvádí brilantní otočky na konci mola. Těm s těžším postižením trvá delší chvíli, než molo zvládnou projet.

Je to opravdu netradiční módní přehlídka. Střídají se tu profesionální modelové s vozíčkáři, dohromady defilují v pestrých španělských kreacích i společenských róbách. Všichni zadarmo, aby pomohli šestnáctiletému Jirkovi Šimůnkovi z Rychnova.

Fotogalerie

"Jsme rádi, že je naším studentem, a jsme rádi, že se od něj můžeme něco naučit a on snad také od nás," říká ředitel Gymnázia F. M. Pelcla v Rychnově Petr Kačírek.

Vozíčkář navštěvuje školu prvním rokem. Její učitelé pro Jirku nedávno uspořádali sportovní bazar a žáci studentského parlamentu zase sběr starého papíru.

Skoro sedmnáctiletý Jirka trpí svalovou dystrofií, což je neléčitelná nemoc, která se projevuje postupným ochabováním svalstva. Lékaři mu ji zjistili, když mu bylo asi pět. Teď už je šestým rokem na vozíku.

Za vybrané peníze koupí závěsný systém pro Jirku

Módní přehlídku i muziku na pódiu sledoval Jirka trošku znaveně, i když nakonec říkal, že ho to bavilo. Pro něj i jeho nemocnou maminku, která mu pomáhá coby asistentka ve škole, to byl obzvlášť těžký den.

"Žijeme hodně uzavřeně a nikdy jsme nebyli ani v kině. Museli jsme sebrat odvahu a překonat naši stydlivost. Ale taková pomoc, kterou nám nabídli, se nedá odmítnout. Večer se mi moc líbil, ale jsem zničená," usmívá se z posledních sil Jirkova máma Martina Šimůnková po posledním focení na mole.

Před půldruhým rokem jí lékaři objevili roztroušenou sklerózu a v nejbližší době ji čeká léčba. Maminka s dvěma syny využije peníze na rekonstrukci bytu. Chtějí pořídit závěsný systém, který pomůže mamince manipulovat s Jirkou. Taky jeho pokoj chtějí upravit.

Během večera se na mole objevily modely španělské značky Desigual, kterou přivezl hradecký butik z Havlíčkovy ulice. Kdo si koupil něco pěkného z přehlídky, přímo taky přispěl Jirkovi. Vozíčkáři i zdraví oblékli ještě modely z hradeckého Boutique Paradis fashion a slavnostní oblečení od návrhářky Jitky Šedové.

Na akci přijeli i Ready Kirken a Livie Kuchařová

Mladší sestra Miss World z Opočna Livie Kuchařová předvedla krásný hlas v slavné písničce Marilyn Monroe "Diamonds Are a Girl´s Best Friend" i v pomalém songu z muzikálu Elixír života.

Čtyři písničky vystřihla pardubická kapela Ready Kirken. Uvedli se svou prý "nejneznámější" písničkou 1+1, dali i Černý brejle, hymnu Zejtra mám a novou Komedii.

"Je to pro nás zvláštní večírek, pro vozíčkáře jsme ještě nehráli," smál se baskytarista a zpěvák Ready Kirken Ondřej Herold a pozval desetiletého Matouše Kašpara z Třebechovic pod Orebem, aby si zabubnoval s kapelou.

Nápad na módní přehlídku vozíčkářů se zrodil v hlavách mladých dívek. Učitelka gymnázia Veronika Vavrečková a Michaela Rázková, která píše o vozíčkářích diplomovou práci, shromáždily kolem sebe tým a od podzimu na benefici tvrdě pracovaly.

Někteří sponzoři jim slíbili peníze, ale pak se neozvali. Pořadatelky musely prosit takřka o každou korunu. "Přesně měsíc před akcí jsme měly na účtu tři tisíce korun a nevěděly ani, jestli ji uskutečníme. Je za tím opravdu šílená práce," popisuje Michaela Rázková. Podle ní už teď tým uvažuje, že přehlídku za rok zopakují.

Publikum bavil herec Braňo Polák

Na mole se vystřídalo jedenáct modelek a modelů na vozíku. Vystoupila také
I. vícemiss České republiky 2009 Lucie Smatanová, modelka Gabriela Dvořáková a lehce nemravně se předvedl muzikálový herec Braňo Polák, když obletoval vozíčkářky.

Velký potlesk sklízel Muž roku 2009 vozíčkář Martin Zach. V předsálí se stále musel fotit s fanynkami. "Některé modelky i Braňo Poláka znám delší dobu a vím, že to jsou profíci a je s nimi legrace, umějí to rozproudit na mole. Bariéra mezi ´vozejky´ a ´choďáky´ je, myslím, čím dál menší," pochvaloval si přehlídku Martin Zach. Ocenil, že peníze dostane jeden člověk, taková přímá pomoc je podle něj nejlepší.

Autor:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Na opravu silnice s výmoly čekají roky, hradecká radnice jen slibovala

Rozbitá silnice v Březhradě v Hradci Králové (15.1.2019).

Čtrnáct let marného čekání na opravu vozovky v ulici K Potoku v městské části Březhrad v Hradci Králové není stále u...

Opilec v Hradci Králové poničil osmnáct aut, hrozí mu dva roky vězení

Opilý muž v sobotu ráno poničil osmnáct aut ve Veverkově ulici v Hradci Králové...

Královéhradečtí policisté v sobotu brzo ráno vyjížděli do Veverkovy ulice k opilému muži, který ničil auta. Muž se...

Řidiči v horském sedle na Šerlichu parkují na zákazu a blokují průjezd

Parkující auta blokují silnici přes hřeben na Šerlichu v Orlických horách (19....

Špatně zaparkovaná auta o víkendu znovu zablokovala průjezd horským sedlem na Šerlichu v Orlických horách. Krásné...

Najdete na iDNES.cz