Za 180 dní prošel šest států a urazil téměř čtyři tisíce kilometrů. Na rozdíl od poslední cesty do Španělska, Itálie a Izraele tentokrát příliš nespěchal, stihl i několik přednášek, část cesty absolvoval se svou přítelkyní a z Nizozemí si dokonce odskočil na svatbu na Slovensko. Pokračovat bude na jaře z Kodaně a druhou etapu si chce protáhnout na celý rok.
Pětatřicetiletý cestovatel zahájil cestu kolem světa loni v červnu a v Čechách se zdržel asi měsíc. A stejně jako k filmovému Forrestu Gumpovi se k němu alespoň na pár hodin připojilo více než sto spolucestovatelů.
Kromě přednášek a besed o své minulé cestě do španělského Santiaga de Compostela zasadil i osm stromů míru. Šířit myšlenky míru je totiž hlavní ideou jeho putování kolem zeměkoule. Za českými hranicemi se mu však žádný strom zasadit nepodařilo.
„Dopředu jsem to příliš neplánoval, nevěděl jsem, jak rychle půjdu. V průběhu cesty jsem se snažil oslovit krajanské spolky a kulturní organizace, ale odezva byla mizivá. Podařilo se pouze jedno setkání s krajany v Lucemburku. To mě trochu mrzí, myslel jsem si, že v západní části Evropy dokážu nadchnout více lidí,“ říká. Hirsch kontaktoval 24 českých europoslanců, odpověděli mu pouze dva.
Půlrok byl málo, druhá etapa má měřit sedm tisíc kilometrů
Stejně jako při dřívějších cestách i tentokrát cestovatel přespával, kde se dalo. V lese, na polích či na zastávkách. Kromě úseku dlouhého 800 kilometrů, který s ním z Chebu do Lucemburku absolvovala přítelkyně Lucie, šel celou dobu sám. Do Čech se Petr Hirsch vrátil na konci listopadu.
Za šest měsíců urazil 3 575 kilometrů a navštívil hlavní města všech šesti států, kterými prošel: Prahu, Lucemburk, Brusel, Amsterdam, Berlín a Kodaň. Právě v hlavním dánském městě u sochy Malé mořské víly jeho pouť skončila.
„Není to žádný super sportovní výkon, je to způsobeno tím, že jsem měl hodně akcí v Čechách a trvalo mi měsíc, než jsem je prošel. V zahraničí jsem si udělal několik přestávek a z Amsterdamu jsem si dokonce odskočil na slovenskou svatbu, na kterou jsem byl pozván jako svědek,“ poznamenává Hirsch.
Podle původního plánu měla první etapa skončit v norském Trondheimu, ale tam už nedorazil. Ve skutečnosti se ukázalo, že po stezkách, které si zvolil, je to do Norska mnohem dál. Letos v květnu se proto vrátí do Kodaně, odkud bude pokračovat dál na sever.
Pěšky prošel už Evropu
Tentokrát chce na cestě strávit celý rok a v kuse ujít přibližně sedm tisíc kilometrů. „Předsevzal jsem si ročně ujít pět tisíc kilometrů, což se mi vloni nepodařilo. Půlrok mi přišel docela krátký,“ říká muž, jenž během let 2010 až 2012 ušel za 27 měsíců šestnáct tisíc kilometrů.
Nyní Hirsch připravuje itinerář druhé etapy. Měla by vést do Norska, Švédska, Finska, přes pobaltské státy, Polsko a Slovensko až do Vídně. Cestovatel uvažuje také o tom, že jednou ze zastávek bude odlehlý Severní mys (Nordkapp), který je jen dva tisíce kilometrů od severního pólu a kde se setkávají vody Norského a Barentsova moře, části Atlantského i Severního ledového oceánu. „Přemýšlím o tom, byla by to trochu zacházka.“
Procestovat pěšky svět se královédvorský dobrodruh rozhodl poté, co se v roce 2013 vrátil z 16 tisíc kilometrů dlouhého putování napříč Evropou. Během něj prošel tři nejvýznamnější křesťanská poutní místa: Santiago de Compostela ve Španělsku, italský Řím a Jeruzalém v Izraeli.
„Cesta do Santiaga a dál byla mou osobní poutí, byl to únik, kdežto pěší putování okolo světa vnímám jako cestu, kterou chci sdílet s co nejvíce lidmi a šířit myšlenky míru,“ vysvětluje rozdíl mezi oběma projekty.
Petr Hirsch chce pěšky obejít svět za 20 let. Obdobnou pouť nedávno dokončil Kanaďan Jean Béliveau, jenž urazil více než 75 tisíc kilometrů, navštívil 64 států a prochodil 54 párů bot. V den, kdy se vrátil do rodného Montrealu, mu bylo 56 let. Stejně jako Hirsch i kanadský „Forrest Gump“ na své cestě propagoval mír.