Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

  17:24aktualizováno  17:24
V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na zdejším přejezdu se signalizačním zařízením se v posledních letech stalo několik tragických nehod. Shodou okolností zde právě v pondělí dopoledne začali dělníci pro „šraňky“ kopat základy.

Závory tu měly fungovat už loni, ale kvůli archeologickému výzkumu podél železniční trati jejich instalaci Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) o rok posunula. Nejprve se mluvilo o letošním březnu, pak ale přišel další posun. 

Takřka přesně před pěti lety starosta Černožic Jaromír Kotěra řekl, že by stavbu závor, které by zabránily tragédiím, uvítal, ale že to nezáleží jen na něm. Redakce iDNES.cz ho tedy oslovila kvůli komentáři k incidentu, kdy cizinec vjel do kolejiště jen sekundu před rychlíkem z Trutnova. Redakce tehdy získala autentické záběry z kamery auta, které jelo za ním.

Současný starosta Pavel Beránek letos na jaře oslovil kvůli zabezpečovacímu systému SŽDC. „Sdělili mi, že závory budou nainstalovány na obou přejezdech, a to nejpozději do 21. října, kdy má být zprovozněno nádraží v Jaroměři,“ řekl Beránek. Nedělní nehodu komentoval stroze: „Je to tragické, snad se to již nebude nikdy opakovat.“

Fotogalerie

Redaktoři iDNES.cz se k železničnímu přejezdu v obci Černožice u Jaroměře, kde zemřela v neděli čtyřčlenná rodina, zajeli v pondělí podívat. Už z minulých let tu jsou v okolí svíčky a květiny.

V pondělí dorazili na místo dělníci a začali s plánovanou stavbou závor. „Měli jsme to v plánu delší dobu, tak jsem tady. Teď kopeme základy,“ řekl jeden z dělníků, se kterým na místě mluvili.

„Ze směru od obce je sluníčko nepříjemné“

Redaktoři si také vyzkoušeli přejezd projet. Na světelnou signalizaci má řidič i z dálky dobrý výhled. Místní se shodují, že řidiče nedělní tragické nehody muselo jedině oslnit slunce, jinak by na přejezd nemohl tak bezhlavě vjet.

S tím souhlasí i  muž, který v pondělí dopoledne kolem trati uklízel pozůstatky nehody. „Jsem odtud a vím, že ze směru od obce je sluníčko nepříjemné, což řidiče může oslnit. I když to tady znám, tak vždycky radši poslouchám, zda není slyšet houkání,“ říká. 

Ani on nechápe, proč zde závory nenainstalovali už dřív. „Mluvilo se tady o tom dlouhé roky, že závory budou. A nic! Vždycky se čeká, až se někomu něco stane. Tady se stala nehoda už víckrát a stejně to s nikým ani nehnulo,“ kroutí hlavou. Z kamení vyhrabává zbytky vozu, které jsou stále rozházeny všude okolo.

SŽDC potvrdila, že v době nehody byla světelná signalizace v provozu.

Nehoda se stala v neděli kolem třetí odpoledne, kdy spěšný vlak jedoucí z Trutnova do Hradce Králové srazil ve stokilometrové rychlosti osobní vozidlo škoda Fabia. V něm cestovala čtyřčlenná rodina, muž se ženou ve věku 47 a 32 let a jejich děti staré pět a osm let. Vlak auto tlačil přibližně 300 metrů a zcela ho zdemoloval. Všichni byli na místě mrtví.

Motor odlétl až na zahradu

„Nejhorší byly ty děti. Vždycky to tady s námi v obci zahýbe. Ale když vidím, jak tady někteří řidiči jezdí, tak to je strašný. Dříve sem chodili skákat sebevrazi, pak tady začaly nehody. Už aby byl klid, tohle je strašné,“ ukazuje na zatáčku před železniční stanicí pan Petr. Lidé na místo nedělní tragedie nosí svíčky a květiny.

Před osmi lety vstoupila do cesty nákladnímu vlaku dvaapadesátiletá žena. Když strojvůdce použil rychlobrzdu, souprava se třinácti vagony ujela ještě téměř 250 metrů. Žena na místě zemřela.

Tragicky skončila další nehoda tentýž rok, kdy třiadvacetiletý řidič ignoroval světla na přejezdu a vjel přímo pod projíždějící rychlík. Ten jeho škodovku odhodil několik desítek metrů daleko. Muž po několika hodinách v nemocnici zemřel.

Tragédií mohla skončit i nehoda, která se na druhém železničním přejezdu v obci stala před dvěma lety. Řidič přehlédl světelnou signalizaci a vjel přímo do cesty vlaku. Ten při nárazu vymrštil vozidlo právě do světel, motor odlétl až na zahradu sousedního domu. Muž měl štěstí, z nehody vyvázl jen s lehkým zraněním.

Nejčtenější

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Při závodech v Hořicích vyjelo proti motocyklistům osobní auto

Jezdci třídy superbike Kamil Holán, Aleš Nechvátal, Tomáš Borovka a Pavel...

Při nedělních závodech silničních motocyklů Česká Tourist Trophy v Hořicích na Jičínsku se na uzavřenou trať dostalo...

První vražda mezi podnikateli: přivázaný k traverze skončil v přehradě

Nespolehlivého obchodního partnera Pavla Severu, přivázala čtveřice...

Začalo to nenápadně, bez souvislosti s vraždou ze žárlivosti. V pátek 27. listopadu 1992 seděla na břehu Sečské...

U Trutnova zemřel pilot větroně. Srazil se asi s jiným, s nímž závodil

Trosky zříceného větroně v kukuřičném poli u Trutnova (13.08. 2019)

U Trutnova odpoledne havaroval větroň, jehož pilot na místě zemřel. Patrně se srazil s jiným strojem, s nímž v oblasti...

Tři plné sudy piva vynesl až na vrchol Sněžky. Silák Pácha překonal rekord

Za tři hodiny a 27 minut zdolal Zdeněk Pácha 1 888 metrů dlouhou cestu po...

Tři a půl hodiny stačilo Zdeňku Páchovi z Ostravy, aby v neděli od Slezského domu na Sněžku na zádech vynesl...

Další z rubriky

Kapacita silnic přestává stačit, bojí se lidé nových hal na okraji Hradce

Pozemky v hradecké části Březhrad, kde mají vyrůst rozsáhlé logistické sklady.

Deset let poté, co se Březhrad bouřil proti uvažované stavbě překladiště oceli, jsou někteří obyvatelé městské části...

Začíná Hip Hop Kemp, policie posílila hlídky v ulicích i obchodech

Hip Hop Kemp 2017

Hip Hop Kemp - po Rock for People, Obscene Extreme a Brutal Assault letošní čtvrtý festival v kraji, který si vybudoval...

Lezci zdolali novou cestou šestitisícovku v Peru, uctili oběti Huascaránu

Marek Holeček (vlevo) a Radoslav Groh na vrcholu Huandoye

Čeští horolezci Marek Holeček a Radoslav Groh zdolali zcela novou cestou šestitisícovku v peruánských Andách. Výstup...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz