Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

  17:24aktualizováno  17:24
V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na zdejším přejezdu se signalizačním zařízením se v posledních letech stalo několik tragických nehod. Shodou okolností zde právě v pondělí dopoledne začali dělníci pro „šraňky“ kopat základy.

Závory tu měly fungovat už loni, ale kvůli archeologickému výzkumu podél železniční trati jejich instalaci Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) o rok posunula. Nejprve se mluvilo o letošním březnu, pak ale přišel další posun. 

Takřka přesně před pěti lety starosta Černožic Jaromír Kotěra řekl, že by stavbu závor, které by zabránily tragédiím, uvítal, ale že to nezáleží jen na něm. Redakce iDNES.cz ho tedy oslovila kvůli komentáři k incidentu, kdy cizinec vjel do kolejiště jen sekundu před rychlíkem z Trutnova. Redakce tehdy získala autentické záběry z kamery auta, které jelo za ním.

Současný starosta Pavel Beránek letos na jaře oslovil kvůli zabezpečovacímu systému SŽDC. „Sdělili mi, že závory budou nainstalovány na obou přejezdech, a to nejpozději do 21. října, kdy má být zprovozněno nádraží v Jaroměři,“ řekl Beránek. Nedělní nehodu komentoval stroze: „Je to tragické, snad se to již nebude nikdy opakovat.“

Fotogalerie

Redaktoři iDNES.cz se k železničnímu přejezdu v obci Černožice u Jaroměře, kde zemřela v neděli čtyřčlenná rodina, zajeli v pondělí podívat. Už z minulých let tu jsou v okolí svíčky a květiny.

V pondělí dorazili na místo dělníci a začali s plánovanou stavbou závor. „Měli jsme to v plánu delší dobu, tak jsem tady. Teď kopeme základy,“ řekl jeden z dělníků, se kterým na místě mluvili.

„Ze směru od obce je sluníčko nepříjemné“

Redaktoři si také vyzkoušeli přejezd projet. Na světelnou signalizaci má řidič i z dálky dobrý výhled. Místní se shodují, že řidiče nedělní tragické nehody muselo jedině oslnit slunce, jinak by na přejezd nemohl tak bezhlavě vjet.

S tím souhlasí i  muž, který v pondělí dopoledne kolem trati uklízel pozůstatky nehody. „Jsem odtud a vím, že ze směru od obce je sluníčko nepříjemné, což řidiče může oslnit. I když to tady znám, tak vždycky radši poslouchám, zda není slyšet houkání,“ říká. 

Ani on nechápe, proč zde závory nenainstalovali už dřív. „Mluvilo se tady o tom dlouhé roky, že závory budou. A nic! Vždycky se čeká, až se někomu něco stane. Tady se stala nehoda už víckrát a stejně to s nikým ani nehnulo,“ kroutí hlavou. Z kamení vyhrabává zbytky vozu, které jsou stále rozházeny všude okolo.

SŽDC potvrdila, že v době nehody byla světelná signalizace v provozu.

Nehoda se stala v neděli kolem třetí odpoledne, kdy spěšný vlak jedoucí z Trutnova do Hradce Králové srazil ve stokilometrové rychlosti osobní vozidlo škoda Fabia. V něm cestovala čtyřčlenná rodina, muž se ženou ve věku 47 a 32 let a jejich děti staré pět a osm let. Vlak auto tlačil přibližně 300 metrů a zcela ho zdemoloval. Všichni byli na místě mrtví.

Motor odlétl až na zahradu

„Nejhorší byly ty děti. Vždycky to tady s námi v obci zahýbe. Ale když vidím, jak tady někteří řidiči jezdí, tak to je strašný. Dříve sem chodili skákat sebevrazi, pak tady začaly nehody. Už aby byl klid, tohle je strašné,“ ukazuje na zatáčku před železniční stanicí pan Petr. Lidé na místo nedělní tragedie nosí svíčky a květiny.

Před osmi lety vstoupila do cesty nákladnímu vlaku dvaapadesátiletá žena. Když strojvůdce použil rychlobrzdu, souprava se třinácti vagony ujela ještě téměř 250 metrů. Žena na místě zemřela.

Tragicky skončila další nehoda tentýž rok, kdy třiadvacetiletý řidič ignoroval světla na přejezdu a vjel přímo pod projíždějící rychlík. Ten jeho škodovku odhodil několik desítek metrů daleko. Muž po několika hodinách v nemocnici zemřel.

Tragédií mohla skončit i nehoda, která se na druhém železničním přejezdu v obci stala před dvěma lety. Řidič přehlédl světelnou signalizaci a vjel přímo do cesty vlaku. Ten při nárazu vymrštil vozidlo právě do světel, motor odlétl až na zahradu sousedního domu. Muž měl štěstí, z nehody vyvázl jen s lehkým zraněním.

Nejčtenější

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Mladý muž klopýtl při přecházení trati a spadl pod rozjetý vlak

Alej Kaštanka na předměstí Hradce Králové (11. 9. 2019)

Mladý muž zemřel v neděli večer po srážce s vlakovou soupravou na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Koleje...

Soudy odmítly potrestat pokousání dítěte, majitelé psa unikli i pokutě

Tibetská doga nebo také tibetský mastiff je jednou z největších psích ras.

Majitelé tibetské dogy, která v lednu 2017 v Trutnově potrhala v obličeji sedmiletou dívku, unikli potrestání. Policie...

Po litru vína jela dvacet kilometrů Náchodskem. Auto opřela o ostrůvek

Kontrola alkoholu.

Trasu dlouhou dvacet kilometrů ujela na Náchodsku řidička, která se na cestu posilnila litrem vína. Z Hronova dojela do...

Další z rubriky

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Řidiče v Chlumci čekají kolony. Opravuje se průtah, pak okrajové ulice

Silnice na Klicperově náměstí v Chlumci nad Cidlinou je rozkopaná kvůli...

V Chlumci nad Cidlinou na Královéhradecku opravují hlavní průtah centrem města. Práce potrvají do konce listopadu....

Vlastníci hrozí Hradci žalobami, stavba domků zamrzla kvůli střelnici

Kvůli střelnici ukryté v lesích se na poli u Malšovic nesmí stavět (18. 8....

V malšovických lesích na okraji Hradce Králové je schovaná střelnice ministerstva obrany. Stát kvůli ní však blokuje...

Škodovka v Kvasinách rozjela výrobu hybridního Superbu iV

Škoda Auto spustila v Kvasinách sériovou výrobu modelu Superb iV s plug-in...

Z výrobní linky Škody Auto v Kvasinách na Rychnovsku sjel první hybridní Superb iV. Automobilka tím zahájila sériovou...

Útulný byt 1+1
Útulný byt 1+1

třída Edvarda Beneše, Hradec Králové - Nový Hradec Králové
7 790 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz