Psychiatr přijde za pacientem domů, centrum vzniká v Trutnově a Hradci

  10:19aktualizováno  10:19
Pro lidi s psychickými nemocemi vzniká v Trutnově centrum duševního zdraví. Rozšíří nabídku služeb tak, aby pacienti nemuseli do nemocnic, ale pod dohledem lékaře mohli zůstat v domácím prostředí. Zařízení se stane součástí sítě pracovišť, která vznikají v celé republice. Jedno bude i v Hradci Králové.

Novou budovu centra duševního zdraví propojí se sídlem RIAPS v Trutnově nadzemní koridor. Dokončí ji v létě 2020. | foto: Vizualizace: archiv Královéhradeckého kraje, Tomáš Plecháč,  MF DNES

Místo, kde stával kulturní dům Na Nivách v Trutnově, se proměnilo ve staveniště. Firma tu buduje centrum duševního zdraví, které bude provozovat  Regionální institut ambulantních a psychosociálních služeb (RIAPS).

Novostavba roste hned vedle hlavního sídla institutu, budovy propojí nadzemní koridor. Hotovo má být příští rok.

Centrum zkombinuje zdravotní a sociální služby, z větší části je bude poskytovat v terénu. Pracovat v něm bude tým odborníků. „Péče je hodně intenzivní, podílí se na ní psychiatři, psychologové, psychiatrické sestry a sestry pro domácí péči a také sociální pracovníci,“ vysvětlila ředitelka RIAPS Zuzana Kozáková.

Cílem je pacienty udržovat v takovém stavu, aby se předešlo jejich pobytu v psychiatrických zařízeních nebo se alespoň zkrátila jeho doba.

„Předpokládáme i postupný návrat těch, pro které se psychiatrická nemocnice stala nuceným domovem, protože v terénu neexistovaly služby, které by je dokázaly dostatečně podpořit,“ sdělila ředitelka.

Podle ní je výhodou, že RIAPS už má s propojováním práce zdravotníků a sociálních pracovníků zkušenosti. Centrum s výtahem a bezbariérovým vstupem, kde vzniknou také prostory pro krizové a ambulantní služby, bude hotové příští rok v létě. S hlavní budovou RIAPS jej propojí nadzemní koridor.

Fotogalerie

Naplno by se mělo rozjet od ledna 2021. Devadesát procent více než pětapadesátimilionového rozpočtu zaplatí dotace z Evropské unie.

Budovu bývalého kulturního centra Královéhradecký kraj koupil od města Trutnova za téměř čtyři miliony korun, demolice začala loni na podzim.

RIAPS nyní kromě psychiatrických a psychologických ambulancí na Trutnovsku provozuje kontaktní centrum pro uživatele návykových látek, rodinnou poradnu, stacionář pro duševně nemocné a také nízkoprahové centrum pro děti a mládež.

Průlom v reformě psychiatrie, tvrdí ministr

Centra duševního zdraví jsou novým prvkem v péči o pacienty s duševním onemocněním. Prvních pět pracovišť zahájilo provoz loni na podzim v Brně, Přerově, Havlíčkově Brodě a v Praze.

„Je to zásadní průlom v reformě psychiatrie. Zaměstnanci centra začnou dojíždět za svými klienty do jejich domácího prostředí a pomáhat jim začlenit se do běžného života, například i při jednání s úřady, školou či při hledání zaměstnání. Cílem je, aby pacienti díky této podpoře nemuseli být hospitalizováni a mohli při léčbě pobývat doma a fungovat maximálně samostatně,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Další centrum se v červnu otevře v Hradci Králové ve zrekonstruovaných prostorách organizace Péče o duševní zdraví na Kavčím plácku. Původně mělo zahájit činnost už tento měsíc, ale rozjetí centra se kvůli rekolaudaci objektu zdrželo.

Centrum už získalo zdravotní sestry, psychologa i psychiatra

„Personálně jsme už připraveni, přijali jsme sedm pracovníků, především zdravotních sester, dále psychologa a psychiatra. Měli jsme z toho největší strach, ale nakonec to šlo dobře,“ uvedl ředitel Péče o duševní zdraví Petr Hejzlar.

Podle něj bude poptávka po službách centra velká. „Už teď máme klienty, u kterých si říkáme, že kdybychom už bývali měli zaměstnané zdravotníky, mohli bychom jim nabídnout úplně jinou péči než teď,“ říká Hejzlar.

Centra pro lidi s vážnou duševní nemocí mají postupně vzniknout v každém regionu, plán ministerstva zdravotnictví počítá do roku 2021 s vybudováním 30 pracovišť po celé republice.

Trutnovské centrum vzniká v sousedství téměř dokončeného střediska volného času za bezmála 200 milionů korun. Na letošní rok Trutnov naplánoval také opravu přilehlého parkoviště za téměř 12 milionů, které bude sloužit pro parkování návštěvníků obou objektů. Celý prostor se tak dočká výrazné modernizace. Městská rada už vypsala veřejnou soutěže na dodavatele.

„Parkoviště by mělo být hotové před zahájením provozu střediska volného času, tedy v průběhu září,“ poznamenala mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Nejčtenější

Může mít klidně 15 dětí, než se vrátí do vězení, říká soudce o vražedkyni

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

V případu Petry Janákové, které byl přerušen 30letý trest za vraždu, přibývá otázek. O těhotenství a propuštění...

Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik...

Šlo o sekundy. Motocyklista díky zachránci unikl smrti pod koly vlaku

Dalibor Voborník (vlevo) při dubnové nehodě pomohl dostat Jiřího Dušku z...

Cesta na nákup se málem stala osudnou pětaosmdesátiletému motocyklistovi, který v Kostelci nad Orlicí kvůli slunci...

Matka ho nechala mrtvé ve vaně dva dny, říká sousedka o vraždě miminka

Ilustrační snímek

Vražda novorozeněte minulý týden otřásla malou obcí Střevač na Jičínsku. Policisté z ní obvinili teprve osmnáctiletou...

Na D11 ujíždělo policii kradené auto, zdrogovaný řidič jel i dvoustovkou

Policisté zadrželi na D11 u Hradce Poláka v mercedesu ukradeném v Praze

Dálnice D11 před Hradcem Králové byla ráno asi tři hodiny uzavřená poté, co tam policisté pronásledovali kradený vůz....

Další z rubriky

Policií postřelený muž si hrával na vojáky, výstřely z dvorku zněly často

Dům v obci Nemyčeves, kde se střílelo. (18.6.2019).

Muž, který v pondělí obrátil zbraň na policisty v Nemyčevsi na Jičínsku, si rád hrál na vojáky, pil a střelba se z jeho...

Na Jičínsku hořelo v kravíně se sto zvířaty, škoda je 900 tisíc korun

V Bukovině u Pecky na Jičínsku hořel v sobotu odpoledne nakladač v kravíně s...

V Bukovině u Pecky na Jičínsku hořel v sobotu odpoledne nakladač v kravíně s více než 100 kusy dobytka. Hasičům se...

Pro sokola přijelo gestapo, manželka ochrnula. Kniha líčí osudy umučených

Antonín Ivanov s josefovskými sokoly, stojí první zprava.

Autorky Helena Rezková a Pavlína Špatenková vydáním knihy Nebylo jim souzeno žít o umučených a popravených sokolech...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz