Komplex vznikne podle návrhu studia Opočenský Valouch architekti, jež v roce 2012 vyhrálo architektonickou soutěž.
Proměna centra horského střediska měla začít už letos, ale kvůli odvolání ve stavebním řízení projekt za desítky milionů korun nabral několikaměsíční zpoždění. Investor má vydané územní rozhodnutí a v současnosti žádá o stavební povolení.
„Předpokládám, že příští rok na jaře bychom měli začít stavět,“ říká spolumajitel několika prodejen Martin Kubík.
Komplex bude růst půldruhého roku. „Při klimatických podmínkách, jaké v Peci panují, se to za jednu sezonu postavit nedá,“ vysvětluje podnikatel.
Potkají se čtyři různé styly
Jeho projekt počítá se stavbou čtyř bytových domů s celkem 88 apartmány ve čtyřech designových stylech. Plocha většiny apartmánů se bude pohybovat od 25 do 65 čtverečních metrů, ty největší budou až stodvacetimetrové. V podzemí budou parkovací stání (na kompletní vizualizaci se můžete podívat zde).
Součástí investice budou herny pro děti i dospělé nebo golfový trenažér. Apartmány bude spravovat a pronajímat hotelový management. Nepůjde tedy o klasické apartmány, které v minulých letech zaplavily Krkonoše.
„Projekt připravujeme jinak, než se dnes na horách běžně staví. Neradi bychom na horách přidali další dům, který bude působit jako město duchů - po většinu roku prázdný, bez života,“ říká Kubík.
To je také jeden z hlavních důvodů, proč radnice v Peci proti záměru neprotestovala a naopak jej podporuje.
„O klasické apartmány nemáme zájem, ale toto je něco jiného. Jedná se v podstatě o ubytování hotelového typu s rezervačním systémem, které zkvalitní služby ve městě. Navíc dojde k revitalizaci celého místa, zmizí stávající betonová budova, kterou nám tu zanechal bolševik,“ říká starosta krkonošského střediska Alan Tomášek.
Ubytovací objekty stavaři postaví na podnoži, ve které se bude kromě recepce nacházet supermarket, lékárna, wellness, restaurace nebo servis a půjčovna lyží. Tento objekt bude zapuštěný do svahu a přirozeně tak splyne s okolním terénem. Dnešní dvoupatrová prodejna, postavená v roce 1979, zabírá zastavěnou plochu 1 200 metrů čtverečních, z ní více než polovinu tvoří nepotřebné sklady.
Architekti se utkali v soutěži
Způsob, jakým se podobu komplexu investor rozhodl vybrat, není u nás příliš obvyklý. V roce 2012 totiž vypsal soukromou architektonickou soutěž. Oslovil deset renomovaných ateliérů, dvoukolové soutěže se nakonec zúčastnilo devět z nich (více o architektonické soutěži čtěte zde).
Soutěže se mimochodem účastnil také přední český architekt Petr Hájek, který navrhl například vzdělávací ekologické centrum Krtek ve Vrchlabí.
Porotu nejvíc zaujal návrh studia architektů Opočenský Valouch. Původní rozpočet měl být okolo 80 milionů korun, po úpravách a zvětšení počtu apartmánových jednotek jej Martin Kubík odhaduje na takřka dvojnásobek.
Zásluhou pečlivého výběru tak do Pece s tímto projektem přijde kvalitní architektura. Bytové domy budou mít podobu elegantních, dřevem obložených hranolů se sedlovou střechou.
Klasické apartmány, které po roce 1989 začaly ve velkém vznikat v celých Krkonoších, byly a dodnes jsou terčem kritiky. Mnohdy nezapadají do rázu horských středisek a obsazeny jsou pouze v sezoně. S příchodem ekonomického útlumu po roce 2008 stavební boom polevil.
„Celý princip apartmánového bydlení je pro nás místní špatný, nic nám to nepřináší a apartmány jsou pro nás pouze zátěží,“ říká krajinný ekolog Pavel Klimeš z Horního Maršova. Podle něj Krkonoše budou s oživující se ekonomikou opět čelit zvýšenému zájmu investorů.