Mládě čápa vyléčili. Po návratu na komín mu sourozenci dávají co proto

  18:36aktualizováno  18:36
Mládě čápa bílého z Trutnovska, jež zachránili ornitologové po zamotání do vlasce, se po necelém měsíci vrátilo na rodný komín. Dosud o něj pečovala záchranná stanice pro handicapovaná zvířata v Jaroměři. Rodina mladého čápa poznala. K idyle je však daleko, sourozenci s vrátivším se čápem soupeří.

Ve středu se ochránci přírody vypravili s uzdraveným čápem Slávkem v krabici nazpět do Bohuslavic u Trutnova. Dorazil jeden televizní štáb, víc lidí na místě však ochranáři nepřipustili, aby to celou akci nezhatilo. Plánovali čápa vypustit na louku u továrny, kam rodiče se zbývajícími třemi mláďaty chodili v posledních dnech lovit.

Původně lidé ze záchranné stanice zamýšleli spojit čapí rodinu na louce, ale vyvinulo se to jinak. Čápi z louky sice postupně odlétli, což mladý čáp ale viděl. Naštěstí neodletěl pryč a kolem poledne se vše zdařilo.

„Čáp nezpanikařil, i když vedle vede rušná silnice a mohla nastat nějaká komplikace. Procházel se po louce, zjistil, že je doma, a pak vylétl na komín. Tam už se setkal s rodinou. Teď uvidíme, zda se do rodiny opět začlení, nebo zda ho vystrnadí,“ říká David Číp z Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř, který čápa vypustil.

Na hnízdě, které sleduje webová kamera a má řadu nadšených fanoušků, se však po pár minutách ukázaly nesváry mezi sourozenci. Utkávali se mezi sebou a Slávek musel hnízdo radši opustit. Občas se vrátí, podle lidí sledujících přenos dokonce raději nocoval poblíž na stromě. Lidé čápa dost litují, podle ochránců přírody na tom nic divného není.

„Šarvátky jsme čekali. Stává se to vždycky, když je pták mimo hnízdo delší dobu. U labutí se návrat mláděte třeba ani nepodaří, u čápů je to lepší. Všem jsem říkal, že čáp dostane nakládačku, ale je lepší se alespoň pokusit o návrat mláděte,“ říká David Číp a varuje před polidšťováním zvířat.

Podle něj zrovna Slávek patřil k dominantnějším mláďatům na hnízdě, takže se sourozencem, který má nad ním momentálně navrch, si teprve musí vyjasnit pozice.

Fotogalerie

Pokud se mladí na hnízdě srovnají, budou tam pobývat společně. Jinak ale rodina může být pohromadě jen občas a mladý čáp může s ostatními třeba jen dohromady chodit po lukách a lovit. Na louce si mladí musí nalovit sami a roztržky o potravu tak odpadnou.

Ochranáři čekali s návratem mladého čápa až na dobu, kdy sám dokáže létat, aby hnízdo mohl kdykoli opustit bez následků.

„Tento mladý čáp už je hotový, soběstačný, dokáže se o sebe už sám postarat. Jeho sourozenci týden trénovali lety kolem hnízda, což jsme my úplně nemohli zajistit v prostředí záchranné stanice, takže Slávek nemá ještě osvojeny přistávací manévry a podobně. Je trochu těžkopádnější. Měl ve stanici dost krmení i kvůli tomu, že jsme ho potřebovali zbavit spolknutého olůvka, takže je i o něco tlustší než sourozenci,“ popisuje Alice Janečková ze Záchranné stanice pro handicapovaná zvířata v Jaroměři.

Podle ní je ale čáp zdatný a při nynějším odchytu ve stanici se ukázal i jako velmi agresivní, což mu v přírodě pomůže. Až přijde čas na odlet do Afriky, buď poletí s členy své rodiny nebo zkrátka s jiným hejnem.

Čapí pár zahnízdil na jaře na bývalém továrním komíně a vylíhli se čtyři potomci. Koncem června se však čápě Slávek ocitlo ve vážném ohrožení. Když se snažilo vyprostit z dlouhého vlasce, který donesl jeden z rodičů s potravou, svázané málem vypadlo z hnízda.

Z hnízda ho vkrátku snesl zoolog Petr Kafka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, ve stanici se povedlo zbavit čápa vlasce i olůvka, vyléčili mu také zranění na nohou. Do poloviny července vyletěla z hnízda tři ostatní mláďata.

Autor:

Nejčtenější

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Pořadatel Hip Hop Kempu je znechucený, festival na letišti v Hradci končí

Americký raper Tech N9ne na Hip Hop Kempu (16. 8. 2019).

Festival Hip Hop Kemp opouští areál hradeckého letiště. Z přehlídky, kterou americká televizní stanice CNN před sedmi...

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Mladý muž klopýtl při přecházení trati a spadl pod rozjetý vlak

Alej Kaštanka na předměstí Hradce Králové (11. 9. 2019)

Mladý muž zemřel v neděli večer po srážce s vlakovou soupravou na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Koleje...

Po litru vína jela dvacet kilometrů Náchodskem. Auto opřela o ostrůvek

Kontrola alkoholu.

Trasu dlouhou dvacet kilometrů ujela na Náchodsku řidička, která se na cestu posilnila litrem vína. Z Hronova dojela do...

Další z rubriky

Vyfoťte se vedle 3D mamuta. Archeoparkem Všestary provází nová aplikace

Autor článku na výpravě do minulosti. S aplikací Visit More si zájemci mohou...

Archeopark ve Všestarech na Královéhradecku zprovoznil novou mobilní aplikaci s rozšířenou realitou. V muzeu pravěku...

Auto v Trutnově srazilo uprchlého klokana a ujelo, policie hledá řidiče

Mladý klokan se už zotavuje po operaci.

Neznámé auto v Trutnově na rušné silnici srazilo klokana, který před několika dny utekl majitelům. Strážníkům se...

Škodovka v Kvasinách rozjela výrobu hybridního Superbu iV

Škoda Auto spustila v Kvasinách sériovou výrobu modelu Superb iV s plug-in...

Z výrobní linky Škody Auto v Kvasinách na Rychnovsku sjel první hybridní Superb iV. Automobilka tím zahájila sériovou...

Pořadatel Hip Hop Kempu je znechucený, festival na letišti v Hradci končí

Americký raper Tech N9ne na Hip Hop Kempu (16. 8. 2019).

Festival Hip Hop Kemp opouští areál hradeckého letiště. Z přehlídky, kterou americká televizní stanice CNN před sedmi...

Najdete na iDNES.cz